Panasonic ve UNESCO işbirliği

Panasonic ve UNESCO Dünya Mirası Merkezi, Dünya Mirasını koruma çalışmaları ve gelecek nesillere çevreci eğitim sağlama konuları aracılığıyla sürdürülebilir gelişmeyi desteklemeyi taahhüt eden bir stratejik işbirliği anlaşmasına imza attı.

Panasonic çevreyi koruma çalışmalarına yaptığı etkin katkıların bir parçası olarak Dünya Mirası Takviminin yayınlanması için 1995 yılından beri Dünya Mirası Merkezi ile birlikte çalışıyor. UNESCO Dünya Mirası Konvansiyonu’nun sekreterya organı olan Merkez, olağanüstü evrensel bir değer taşıyan kültürel ve doğal dünya mirasını koruma ve insanoğlunun bu ortak mirasını gelecek nesillere aktarma çalışmalarına öncülük ediyor. Bu yeni anlaşmanın Panasonic ve UNESCO’nun yıllardır sürdürdükleri başarılı işbirliğini daha da güçlendirmesi öngörülüyor.

Haziran 2011’den itibaren yürürlüğe girecek 2 yıllık anlaşma kapsamında Panasonic Dünya Mirası olarak belirlenmiş alanların korunmasına iletişim ve eğitim etkinlikleri ile destek verecek. Panasonic ayrıca 2012 yılında 40. yılı kutlanacak olan Dünya Mirası Konvansiyonu’na dair bilinci artırma çalışmalarını da yürütecek.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Türkiye’den 9 alan bulunuyor:
Truva Arkeolojik Kazı Alanı
Safranbolu
Divriği Ulu Camii ve Melike Turhan Darüşşifası
Hattuşaş
İstanbul’un Tarihi Yerleri
Nemrut Dağı
Xanthos – Letoon
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya
Hierapolis-Pamukkale

(Teknolog)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı