Pardus 2011’de sona yaklaşıldı

TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Pardus’un yeni sürümü Pardus 2011 için geri sayım devam ediyor. Kararlı sürüm kullanıcıların bilgisayarlardaki yerini almadan önceki son sürüm olan Pardus 2011 RC sürümü duyuruldu.

Özgür yazılım dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Pardus, aday sürüm sayesinde kullanıcılarına Pardus 2011’i, nihai sürüm sunulmadan önce deneme fırsatı veriyor. 20 Ocak günü Pardus 2011’in nihai sürümü yeni özellikleri, hızlı ve güvenli yapısıyla bilgisayarlarınızı şenlendirecek. Bugüne kadar geliştirdiği sürümlere verdiği isimler ile ülkemizde, yok olma tehdidi altındaki ya da yok olmuş değerlere dikkat çeken Pardus, bu geleneğini Pardus 2011 aday sürümüne “Hasankeyf” ismini vererek sürdürüyor.

Yine hızlı, yine güvenli…

Pardus, özgür yazılım dünyasının sunduğu en önemli avantajlardan esneklik ve güvenlik gibi özellikleri Pardus 2011 sürümünde de koruyor. Pardus 2011’de göze çarpan en önemli yeniliklerden biriyse, ofis programı olarak OpenOffice.org yerine özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen LibreOffice programını tercih etmesi. Pardus, LibreOffice’i kullanacağını açıklayan ilk Linux dağıtımlarından biri oldu.

Pardus 2011’de daha çok donanım desteği ve iyileştirilmiş kullanım kolaylığı gibi yeniliklerin yanı sıra, Türkçe yazım denetimi desteği, virüs ve truva atı gibi artniyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı, programların kurulu gelmesi gibi beğenilen özelliklerini sunmaya devam ediyor. İlk günden beri birçok dilde destek veren Pardus’a, 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca da eklendi.

(Teknolog)

Başa dön tuşu