Teknik liseler ağ uzmanları yetiştirecek

Imageİnternet ve veri iletişiminin çok büyük bir hızla arttığı günümüzde, bu alanda hizmet verebilecek "Ağ Teknolojileri Uzmanı" ihtiyacı da artış gösterdi.  MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (EğiTek), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve Cisco tarafından, ülkemizde ağ teknolojileri alanında yetişmiş personel açığını kapatmak amacıyla uygulamaya alınan program, 21 Teknik Lise'de uygulanmaya başlandı.


Bilişim ve Ağ Teknolojileri Uzmanlığı Eğitimi, 21 Anadolu Teknik Lisesinde görev yapan bilgisayar öğretmenlerine uygulanmaya başlandı. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen basın toplantısına katılan MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Prof. Dr. Nizami AKTÜRK, MEB. Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin ACIR, Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Aydın KOLAT ve Cisco Networking Academi Programı (CNAP) Dünya Direktörü Amy CHRISTEN, 21 Anadolu Teknik Lisesi ile başlayan çalışmanın beş yıl içinde en az 200 liseye daha yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini açıkladılar.

İnternet ve veri iletişiminin çok büyük bir hızla arttığı günümüzde, bu alanda hizmet verebilecek "Ağ Teknolojileri Uzmanı" ihtiyacı da artış gösterdi. IDC firmasının yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'de 2007 yılında 40 bin 800 ağ teknolojileri uzmanı açığı var. EğiTek ve TBV tarafından, "Cisco Networking Akademi Programı /Cisco Networking Academy Program (CNAP)" kapsamında hazırlanan eğitim programı ile ağ teknolojileri alanındaki bu ihtiyacın karşılanması hedefleniyor.

EğiTek Genel Müdürü Prof. Dr. Nizami AKTÜRK, öncelikle 21 Anadolu Teknik Lisesinde başlayacak olan çalışmanın beş yıl içinde en az 200 liseye daha yaygınlaştırılacağını söyledi. Basın toplantısında konuşan AKTÜRK, "Bilişim teknolojisi eğitiminde uzmanlaşan 21 teknik lisede eğitime başlıyoruz. Amacımız, zaman içinde daha fazla lisede altyapıyı tamamlamak ve öğretmenleri yaygın olarak eğitmektir. Bu eğitimi alan öğrenciler bilişim ve ağ teknolojileri konusunda uluslararası geçerliliğe sahip bilgiyle donanacak ve her marka ve model ağ cihazının yönetimini yapabilecek, güvenliğini sağlayabilecektir." sözleriyle konuya verdikleri önemi ifade etti.

Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin ACIR ise konuyla ilgili olarak, "Programın temel amacı, öğretmenlerimize bilişim teknolojileri ve bilgisayar ağları konusunda uygulamaya ve çözüm geliştirmeye yönelik teorik ve pratik eğitimlerin verilmesini sağlamaktır. CNAP eğitimlerinde, bilimsel temel bilgilerin üzerine karar verme ve problem çözme becerilerini kazandıracak eğitim yöntemlerinin uygulamaya alınması hedeflenmektedir"  dedi.

Eğitimlerin koordinasyonunu EğiTek yapacak

CNAP kapsamında EğiTek ve TBV tarafından uygulanan ağ teknolojileri eğitiminin yaygınlaştırılabilmesi amacıyla, öncelikle EğiTek'te bir CNAP Öğretmen Eğitimi Merkezi kuruldu. Sonraki süreçte, Türkiye Bilişim Vakfı tarafından, EğiTek'te görev yapan öğretmenlerin İstanbul Teknik Üniversitesi CNAP Akademisi'nde Eğiticilerin Eğitimi adıyla düzenlenen özel bir eğitime katılmaları sağlandı. Son aşamada, Eğiticilerin Eğitimi programını tamamlayan EğiTek personeli tarafından, EğiTek CNAP Öğretmen Eğitimi Merkezi'nde 21 Anadolu Teknik Lisesinde görev yapan bilgisayar öğretmenlerine Bilişim ve Ağ Teknolojileri Uzmanlığı eğitimi verildi. Söz konusu uygulamanın yaygınlaştırılması amacıyla, diğer liselerde görev yapan öğretmenler için bu alanda düzenlenecek eğitimlere de EğiTek'in koordinasyonunda devam edilecek.

Anadolu Teknik Liselerinde mesleki beceri kazandırmaya yönelik bir yöntemin zaten uygulanmakta olduğunu söyleyen TBV Ankara Temsilcisi Aydın KOLAT yeni uygulamanın önemini, "Günlük hayatımızın olmazsa olmazı bilişim konularında beceri edindirme bu çağdaş girişimin en önemli aşamalarından biri. Üstelik bu beceriler eksikliği yoğun olarak hissedilen ağ teknolojileri uzmanlığı alanında kazandırıldığında önemi bir kat daha artmaktadır. EğiTek'in değerli destekleri ile gerçekleştirilen bu program Türkiye Bilişim Vakfı'nın en önemli programlarından biridir" sözleri ile açıkladı.

Anadolu Teknik Liselerinde verilecek eğitimlerin içeriğini oluşturan CNAP'in Dünya Direktörü Amy CHRISTEN ise, Türkiye'nin Cisco için çok büyük bir öneme sahip olduğunu ve Türkiye'nin Cisco'nun yatırım programı kapsamındaki 8 ülkeden biri olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl Cisco CEO'su John CHAMBERS'ın katılımıyla duyurulan protokolün bu toplantı ile hayat bulduğuna değinen Christen, "Cisco olarak 2000 yılından beri CNAP'i Türkiye'de uyguluyoruz. Geçen 7 yıllık sürede 50 Cisco Networking Akademi'sinden 5800'ün üzerinde kişi mezun oldu. MEB ve TBV ile hayata geçirdiğimiz bu program ise, CNAP için önemli bir kilometre taşıdır" dedi.

CNAP hakkında;

Dünyanın öncü ve lider internet ve bilgisayar ağ teknolojileri şirketlerinden olan Cisco, bilgisayar ağları konusunda eğitim almış uzman kişilerin yetişmesi konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında 1997 yılından bu yana tüm dünyada CNAP (Cisco Networking Akademi Programı) adıyla bir eğitim programı geçekleştiriyor. Bu program çerçevesinde, Türkiye'de de 2000 yılından bu yana çeşitli üniversite ve kuruluşlarda eğitim programları uygulanarak, geleceğin bilgi çalışanlarına, bilgisayar ağlarının tasarımı, uygulanması ve bakımı konularında uzmanlık kazandıran eğitimler veriyor.

CNAP nedir?

Dünyanın en büyük eğitim projelerinden biri olan CNAP, bilgisayar ağları konusunda teorik ve pratik uygulamalara yönelik konulardan oluşan bir eğitim programıdır. Tüm dünyada ağ teknolojileri konusunda yaşanan uzman sorununa bir çözüm üretebilmek ve bilişim sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, Cisco tarafından geliştirilen CNAP, kâr amacı gütmeyen bir program olarak dikkat çekiyor. Bilişimin temellerini, bilgisayar ağlarının tasarımını, uygulanmasını ve bakımını öğreten bu program devletler, eğitim kurumları, sivil toplum kurumları, sanayi kuruluşları ve Cisco arasında kurulan işbirlikleri ile yürütülüyor.

Bu eğitimi alanlar, uluslararası geçerliliği bulunan CNAP mezuniyet belgesi aldıkları gibi, CompTia, CCNA (Cisco Certificated Network Associate) gibi sertifikasyon sınavlarına da hazırlıklarını tamamlamış oluyorlar. "Cisco Networking Akademi Programı/Cisco Networking Academy Program (CNAP)"nın uygulandığı üniversitelerde dersler öğrenciler için müfredat içinde veya seçmeli ders olarak verilebildiği gibi, yetişkinler için meslek kursu olarak da uygulanıyor. Her biri 70 saatlik toplam on altı dönemlik öğrenim içeriği bulunan ve sınıf ortamında gerçekleşen CNAP derslerine katılanlar, internet ve telekomünikasyon altyapılarının verimli bir şekilde yapılandırılmasında önemli rol oynayan bilişim ve bilgisayar ağı uzmanları olarak yetişiyorlar.

İçeriği uluslararası olarak akademisyenler tarafından hazırlanan programa katılanların başarıları, çevrimiçi sınavlar ve laboratuvar uygulama projeleri ile ölçülüyor. CNAP programında ileri düzey ve bütünleyici teknik bilişim eğitimi içerikleri de bulunuyor.

Başa dön tuşu