Teknolojik ürünler pazarı canlanıyor

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte %10,3 oranında büyüme kaydederek krizin negatif etkilerinden şekilde arınıyor. Büyüyen ekonomi halkın güvenini de artırıyor. Ekim ayında yayınlanan ülkeler kıyaslamalı Güven Endeksi’nde Türkiye, Almanya’dan sonra endekste ikinci sırada, AB ortalamasının hemen üzerinde yerini alıyor. 

Bu olumlu hava teknoloji ürünleri pazarına da oldukça pozitif yansıdı. Tüketici Elektroniği, Bilgi Teknolojileri, Telekom, Görüntüleme, Büyük Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletlerini içeren “Tüketici Teknolojileri” Pazar adeti ilk yedi ayda bir önceki yıla kıyasla % 10 büyüdü, ve Dijital Fotoğraf Makineleri ve Resim Çerçeveleri toplamı % 43 ile en yüksek büyümeyi kaydeden ürünler oldu.

Dijital Fotoğraf Makineleri ve Dijital Resim Çerçevelerine, Kameraları da ekleyerek  ilk yedi ay için toplam Görüntüleme Pazarı performansı değerlendirilirse büyüme oranları biraz düşüyor ve pazar 2010 yılının ilk 7 ayında 2009 yılına kıyasla  %39 büyüyerek 560 bin adete; cirosal olarak %27’lik büyüme ile 196 milyon TL’ye ulaşıyor. 2010 yılı ilk yedi ayında 560 bin adet satış gerçekleşen Görüntüleme Pazarının %88’ini Fotoğraf Makineleri oluştururken, %6’sını Kamera; %5’ini ise Dijital Resim Çerçeveleri oluşturuyor.

Teknoloji Marketler görüntüleme pazarında payını artırıyor

Teknoloji marketler tüm teknoloji ürünlerinde olduğu gibi görüntüleme kategorilerinde de geçtiğimiz seneye kıyasla payını artırıyor. Dijital Fotoğraf Makinelerinde ilk yedi ayda Teknoloji Marketlerin oranı %66; Zincir mağazaların payı ise %25 oranında gerçekleşti.Teknoloji marketlerin en fazla yükseldiği kategori ise Kameralar. Zincir Mağazalar ve Kahverengi/Beyaz Eşya kanalı geçtiğimiz seneye kıyasla kan kaybederken, zincir marketlerin payı %42’den %67’ye ulaşıyor.Dijital Resim Çerçevelerinin satışlarının neredeyse tamamı Modern kanaldan; Teknoloji Marketler ve Zincir Mağazalardan geliyor.

Başa dön tuşu