Telekom endüstrisi beş yıl içinde değişecek

Turkcell’in ortağı Altimo’nun, mobil telekom pazarındaki gelişmeleri ve trendleri ölçümleyebilmek için periyodik olarak yaptırdığı Altimo Endeksi’nin sekizincisi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Rapora göre cep telefonu veri pazarı,  bütün telekom endüstrisini 3-5 yıl içinde bütünüyle değiştirecek. Şu anki ses tabanlı iş modelinin yerine geçecek olan ve her yıl büyüyen cep telefonu veri nüfuzu 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar aboneye ulaşacak. 2012’ye kadar veri pazarı,  küresel mobil nüfuzunun % 15’ini temsil edecek.

Telekom operatörleri karlılıklarını sürdürebilmek için veri fiyatlandırma yapılarını gözden geçirmeli

Endeksten çıkan en temel sonuş şu: Cep telefonu operatörlerinin, toplam gelir büyümesinin ana motivasyonu veri gelirlerindeki büyüme. Ancak operatörler büyümeyi desteklemek için gerekli sermaye yatırımı yapmak zorundalar. Bu durum toplam karlılığı düşürecek. Cep telefonu operatörleri düşük karlılığın önüne geçmek için, veri pazarı fiyatlandırma politikalarını yeniden düşünmek zorundalar.

Mart 2007’de hayata geçirilen Altimo Endeksi Cambridge University, London Business School, ve New Economic School (Moskova)  profesörlerinin ortak girişiminin bir ürünü. Endeksin amacı dünyanın ulusal mobil telekom pazarlarındaki yatırımcılara pazarlarla ilgili düzenli ve pratik bir çekicilik resmi sunmak.

Başa dön tuşu