TESİD ödülleri sahiplerini buldu

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, 31 Aralık 2010 Cuma günü Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen tören ile sahiplerini buldu.
 
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, “ Ülkemizde son beş yıl içinde teknoloji alanında son derece önemli kararlar alındı. Yayınlanan Vizyon 2023 belgesinde Türkiye’nin bir teknoloji ülkesi olarak refah toplumuna ulaşacağının altı çizildi. Bu paralelde hazırlanan 9. Kalkınma Planı, hükümet programları, Devlet Kurumlarının stratejik planları gibi tüm orta ve uzun vadeli planlarda Teknoloji, ArGe, Yenilikçilik ve Bilişim öncelikli olarak yer aldı. İlgili mevzuat bu doğrultuda şekillendi ve şekillenmeye devam ediyor.  Bunlar çok sevindirici gelişmeler” dedi.
 
Türkiye’de Gayri Safi Yurtiçi ArGe harcamasının bir önceki yıla göre % 17,3 artarak 8.087 Milyon TL olarak gerçekleştiğini belirten Altay, teknoloji yoğun bir yapısı olan elektronik sektöründe rekabeti sürdürebilmenin başka bir yolu olmadığına dikkat çekti. 2009 yılında sektörün ArGe’ye 200 Milyon Dolar harcadığına değinen Altay, cironun %2’sini oluşturan bu rakamın ülke ortalamasının bir hayli üstünde olmasına rağmen yine de yeterli olmadığının ve her geçen gün daha fazla ArGe çalışması yapılmasının gerekliliğinin altını çizdi. Altay , elektronik sektörünün diğer tüm sektörleri geliştiren, verimlilik artışını sağlayan lokomotif bir sanayi olduğunu ve 2009 yılında sektörün 10 Milyar Dolar üretim ve 5 Milyar Dolar dışsatım gerçekleştirdiğini söyledi.

tesid 2010 yenilikçilik yaratıcılık ödülleri

Türk Telekom Jüri Özel Ödülü: Aselsan / Yazılım Tabanlı Telsizler
Savunma Sanayi Müsteşarlığı Jüri Özel Ödülü: Ay Yazılım / Rasadi Yöntemli Meteoroloji Sistemi
 
KOBİ dalında Yaratıcı Fikir Ödülü: Mikrosay / Metan Gaz Kuyuları Kontrol Bilgisayarı
KOBİ dalında Yenilikçi Ürün Ödülü: Eta / Deniz Ataletsel Navigasyon Sistemi Bağlantı Arayüz Birimi
KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü: Canovate / Troy Fiber Optik Transmisyon / Erişim Çatısı

Büyük Firma dalında Yaratıcı Fikir Ödülü: Turkcell Teknoloji / Arttırılmış Gerçeklik
Büyük Firma dalında Yenilikçi Ürün Ödülü: Argela / Yeni Nesil Yakınsamalı Kablosuz Ev İletişim Merkezi
Büyük Firma dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü: Vestel Beyaz Eşya / Twinjet Çamaşır Makinası

( Teknolog)

Başa dön tuşu