Xbox One’ın Avrupa satışı kısmen seneye ertelendi

Sekizinci nesil oyun konsollarını tanıtan ve sene sonundan önce satışta sunmak için sıkı biçimde çalışmalar yürüten Microsoft ve Sony’nin sırasıyla Xbox One ve PS4 oyun konsollarında PC mimarisine geçtiğini biliyoruz. Bu işten en karlı çıkan firma, Nintendo Wii U için de üretim yapan AMD oluyor ve firmanın kendi işlemcilerini sürekli ertelemesiyle meşhur olduğu biliniyor. Microsoft’tan gelen yeni açıklama Avrupa’daki bazı oyun düşkünlerini üzecek çünkü Xbox One kısmen de olsa seneye ertelendi.

microsoft-xbox-one-4842_610x407

Açıklamaya göre cihazın ilk örnekleri Avrupa dışındaki diğer stratejik pazarlarda sene sonunda satışa sunulacak. Bu sebepten ötürü ABD’deki oyun düşkünleri ertelemeye maruz kalmıyor ama Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç, Rusya, İsveç ve İsviçre’de resmi satış için 2014’ü beklemek kaçınılmaz oluyor. Microsoft’a göre erteleme sebebi konsoldaki kontrol panelinin yerelleştirilmesiyle ilgili sorunlar.

Her ne kadar menülerdeki metinleri farklı dile çevirmek zaman almasa da sesli kayıtların da düzenlenmesi gerekiyor. Uygulama sayısının az olması, yerel içeriğe özel uygulama bulunmaması gibi çekinceler de etkili olmuş durumda. Diğer yandan Avrupa’daki Almanya, İspanya, İrlanda, Avusturya, İtalya, Fransa, İngiltere için ertleme yok. ABD, Meksika, Kanada, Avustralya, Yeni Zellanda, Brezilya dahil toplam 13 ülke sene sonunda satışta bulacak.  Sonuç olarak 21 yerine 13 ülke sene sonunda alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu