DİĞER

Doany: "Türk insanına yatırım yapıyoruz"

ImageTürkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen ve bilişim sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiren "Ufkun Ötesi" temalı Bilişim'07 etkinlikleri başladı. Türk Telekom'un Platin Sponsor olarak desteklediği Bilişim 07'nin açılışında bir konuşma yapan Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Türkiye'nin şu anda hizmet alanında faaliyet gösteren Türk Telekom gibi şirketler için önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. Konuşmasında Türk Telekom yatırımının Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımı olduğuna değinen Doany, 2007 yılında Türkiye'de seçimler olmasına rağmen yabancı yatırımcıların ilgisinin azalmamasının dikkat çekici olduğunu belirtti ve bunun başlıca sebebinin bu şirketlerin Türkiye'nin geleceğine yatırım yapma istekleri olduğunu vurguladı.

"Türk insanına ve Türk teknolojisine karşı ‘pozitif ayrımcılık' yapıyoruz. 850 yeni mühendis işe alındı."

Paul Doany konuşmasında Türk Telekom olarak, Türk insanına ve Türk teknolojisinin gelişimine yatırım yapma konusunda kararlı olduklarını belirtti. Doany, Türkçe içeriğin eğitim ve bilgi paylaşımı konusunda büyük önem taşıdığını ve bu nedenle Türk Telekom olarak Innova ve Argela'dan sonra bir eğitim şirketine yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.  Doany, " Bu şirketlerin hepsi son derece yenilikçi teknolojiler geliştiriyorlar. Türk Telekom olarak Innova ve Argela'yı satın almamızın ardından, Havelsan ile yaptığımız işbirliğinden büyük heyecan duyuyoruz. Bu tip işbirliği ve ortak projeler sayesinde tüm sektörlerde büyük bilişim ve iletişim teknolojileri projelerini yönetecek kapasiteye sahip olacağız. E-devlet, e-sağlık gibi konularda sürekli konuşuluyor ancak bu ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan bu uygulamalar henüz hayata geçirilmedi. Biz Türk Telekom olarak bu alanlarda yeni hizmetleri hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.

Son dönemde yaklaşık 850 yeni mezun mühendisi işe aldıklarını ifade eden Paul Doany, sözlerine şöyle devam etti: "Bu gençlerin hepsi önde gelen üniversitelerden mezun oldular ve yaptığımız sınavlarda müthiş başarılar elde ettiler. Yaratıcı olan bu gençlerdir ve gelecekte kullanılacak yenilikçi teknolojileri de bu gençler geliştirecekler. Bazı konularda pozitif ayrımcılık yapmamız gerektiğine inanıyoruz. Biz Türk Telekom olarak Türk insanına yatırım ve Türk teknolojisi konusunda pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Türkiye'deki her şirketin de böyle bir görevi olduğunu düşünüyoruz ve yabancıların da Türk teknolojisini kullanmalarını destekliyoruz".

 "Mobil ve sabit teknolojiler rakip değil, tamamlayıcı"

Paul Doany konuşmasında gelecekte öne çıkan teknolojilerin başında mobil ve sabit iletişim teknolojileri olduğunu da söyledi.  Bu iki teknolojinin birbirine rakip değil, tamamlayıcı teknolojiler olduğunun altını çizen Paul Doany, "Geleceğe baktığımızda iki önemli teknoloji öne çıkıyor: Bunlardan birincisi mobil teknoloji. Mobil teknoloji beklenenden çok daha iyi bir performans gösterdi. Artık cep telefonu kullanmak bir lüks değil, bir ihtiyaç. Diğer önemli teknoloji de sabit hatlar. Sabit hat pazarı her ne kadar düşüşte olan bir iş koluysa da, onun sağladığı altyapı, genişbant internet, ya da IPTV gibi yenilikçi teknolojilerin sunulmasını sağlıyor. Gençler cep telefonunun yanı sıra genişbant internet erişimi ve bilgisayarları olmasını istiyorlar. Bu teknolojiler insana işlev kazandırıyor. Önceden söylendiği gibi mobil ve sabit hatlar rakip değil, tamamlayıcı teknolojilerdir" dedi.

2 Yorum

  1. telefon faturamın E- postama gelmesini istiyorum acil lerinize arz ederim kullandıgım faturalı hatı kapatmışlar onunicin gerekli

Başa dön tuşu