Akıllı Bileklik Ustasından Süper Akıllı Saat: Fitbit Versa

Fitbit, ikinci akıllı kol saati Fitbit Versa ile tekrar karşımızda ve görünüşe göre bu seferki gerçek aşk. Ionic’ten daha ucuz olan ve daha olgun bir tasarımla gelen Versa, en popüler Fitbit giyilebilir aygıtlarından olan Fitbit Blaze’in başarısının tadına bakabilecek potansiyele sahip. Tabi Fitbit Versa mükemmel değil. Fakat Fitbit, yeni giyilebilir aygıtıyla hedefi daha isabetli vuruyor gibi.

Versa’yı aslında bir Fitbit Blaze 2 gibi düşünün. Neredeyse aynı özelliklere sahip olsalar bile Ionic’ten daha ucuz. Bu akıllı kol saatinin en büyük eksiği GPS’le gelmemesi. Yani GPS verisi almak için akıllı telefonunuzla eşleştirmesi gerekiyor. Öte yandan Versa aynı Fitbit OS yazılımını paylaşıyor ve hatta Ionic’teki gibi kan oksijenini ölçmek için SpO2 sensorları da bulunduruyor.

Fitbit Versa

Tasarımı göz dolduruyor

Ionic’e nazaran Fitbit Versa’nın daha kıvrımlı ve organik bir görüntüsü var. Fitbit’in öndeki akıllı kol saatlerinden aşina olduğumuz sert köşelerden vazgeçilmiş ve gövde olarak yuvarlatılmış alüminyum tercih edilmiş. Hatta düğmelere bile (ki bunlar aynı Ionic’tekiler gibi dizilmiş) yumuşak kavisler eklenmiş. Versa, çaprazlama 1,34 inçlik ekranıyla Ionic’ten daha küçük ve oldukça hafif. Ayrıca 11,2mm’lik kalınlığıyla son derece ince. Fitbit’in iddiasına göre Versa piyasadaki en hafif akıllı kol saati.

Ionic, büyük ve itici şekli yüzünden Fitbit hayranı kadın müşteriler yabancıydı. Fakat Versa ile bu sorun çözülmüş görünüyor. Tabi aslında tüm bunlar bileğinizde bir kara kutu taşıdığınız gerçeğini değiştirmiyor. O yüzden Fitrbit bu sefer müşterilerine geniş kişiselleştirme seçenekleri sunuyor. Fitbit Versa’nın standart modeli siyahın yanı sıra gri ve parıltılı kırmızı seçeneklerini sunulurken; daha pahalı olan Fitbit Versa Special Edition ile kül grisi ve parıltılı kırmızı renkleri sunuluyor. Standart modellerin hepsi renkli silikon kayışlarla gelirken, özel modeller daha gösterişli olan örgülü kayışlarla geliyor. Ve tabi ki Fitbit’in kendisi ayrıca silikon, deri ve metal gibi farklı alternatifler satıyor. Maalesef Versa evrensel bir standart kullanmadığı için karaborsa dışında farklı markada kayışlar bulamayacaksınız.

Versa’nın 300 x 300 piksel çözünürlüğünde bir ekranı var. Parlak ve canlı olan bu ekranın kullanımı da çok kolay. Yoğun güneş ışığı altında olsanız bile, 1.000 nit gücündeki parlaklığı sayesinde ekrandakileri rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ionic’te olduğu gibi Versa da 50 metreye kadar dayanan bir su geçirmezliğe sahip. Böylece Versa ile Fitbit, kaygısız ve tasasız havuza balıklama dalabileceğiniz üçüncü giyilebilir aygıtını piyasaya sürmüş oldu.

Versa, derim yerindeyse Ionic’ten daha lezzetli ve Fitbit Blaze’in sekizgen tasarımını bile utandıracak bir güzellikte. Ama bunun yanında gayet de çıkarcı; her ne kadar oldukça hoş kayış ve gövde renkleriyle geliyor olsa da, standart olmayan tasarımı sayesinde/yüzünden moda tutkunları Fitbit’in zevkine emanet olacak. Fitbit Versa’dan elbette hoşlanmayanlar olacaktır ama bize kalırsa böyle bir nefretin Ionic’e karşı duyulandan daha yoğun olacağını düşünemiyoruz.

Sağlıklı yaşam, form ve kalp hızı

Fitbit’in açıklamalarında Versa’nn egzersiz performansı için Ionic’le aynı seviyede olduğu söyleniyor ve testlerimiz durumun genel olarak öyle göründüğüne işaret ediyor. Öte yandan, Ionic’in aksine, Versa’nın derdi performans falan değil. Ürünün bir GPS’e sahip olmasının nedeni de bu. Fakat buna rağmen, Fitbit’ten bekleyeceğiniz tüm o sağlıklı yaşam özelliklerine sahip Ionic’in egzersiz takiplerini aynen başarıyla yerine getiriyor.

Yani; egzersiz, koşma, pedal çevirme, yüzme, yoga ve salon çalışmalarının hepsi Versa tarafından takip edilebiliyor. Nabız ölçme, adım sayma, kalori yakma, mesafe katetme ve uyku takibi gibi özellikler de bulunuyor. Ve Fitbit OS 2.0 sayesinde tüm bu takipleri her zamankinden daha kolay izleyebiliyorsunuz.

Versa ile koştuğumuzda, Ionic’te gördüğümüz aynı sonuçları elde ettik. Fakat koşumuza ne zaman başlarsa gösterge anlamsız sonuçlar veriyordu. Bunun neden kaynaklandığını anlayamadık. Belki bir yazılım problemidir. Ama bu durum fazla sürmüyor ve gösterge normal değerler vermeye başlayarak koşunun sonuna kadar beklenen seviyede bir performans sergiliyor. Bazen, kalp atışı takibinde olduğu gibi son derece isabetli sonuçlar veriyor. O an koşuyor olsanız bile.

Koşmanın yanı sıra, yukarıdaki listedeki diğer tüm fiziksel faliyetleri takip edebiliyorsunuz. Bunlar arasında, 50 metrelik su basıncına dayanabilen su geçirmezlik özelliğiyle desteklenen yüzme faaliyeti de yer alıyor. Fitbit’in sunduğu bir başka özelliğin adı Fitbit Coach. Bu özellik ilk etapta 3 temel fiziksel faaliyet sunuyor ve sizi bunlara hazırlıyor. Bu üç faaliyete eklemeler yapmak isterseniz ücretli Fitbit Couch aboneliğiyle kişiselleştirilmiş faaliyetler ekleyebiliyor ve telefonunuz aracılığıyla pek çok ses/video rehberinden faydalanabiliyorsunuz.

Ayrıca uyku takibi özelliği üzerinde de durmakta fayda var. Versa’nın uyku takipçisi, kalp atışını takip ederek safhaları ayırt ediyor ve buna göre sağlıklı tavsiyelerde bulunuyor. Versa bu konuda, Fitbit’in diğer aygıtlarında gördüğümüz bir doğrulukla çalışıyor. O yüzden, bazen yataktan kalktığımızı biraz geç anlasa da bu özellik oldukça iyi. Versa ile Fitbit, piyasadaki en iyi uyku takibi özelliğini sahip aygıtlar sunmaya devam ediyor. Tek olumsuzluk, sağlıklı yaşam verinizi Google Fit ve Apple Health ile paylaşamıyorsunuz, o yüzen de Fitbit’in kendi uygulamasına hapis kalıyorsunuz.

 Kadın sağlığı takibi

Versa’nın sıra dışı özelliklerinden biri de kadın sağlığı takibi özelliklerine sahip olması. Bu yeteneğe bir güncelleme ile Ionic kullanıcıları da sahip olabiliyor fakat akıllı kol saati kullanıcıları gibi veriyi ekran üzerinde gerçek zamanlı izleyemiyorsunuz.

Fitbit’in kadın sağlığı takibi özelliğinin temel amacı, kadınların menstrüel dönemlerini takip etmelerini ve kaydetmelerini sağlamak. Bu özellik sayesinde dönemsel semptomlar, uyku düzeni ve kalitesiyle karşılaştırılarak birbirleriyle ilişkilendirilebiliyor.

Kadınlar uygulamada, dönemlerini referans için saklayabilmek ile beraber çeşitli tavsiye alabiliyorlar ve sonraki döneme ne kadar yakın olduklarını görebiliyorlar. Menstrüel takibi şu an takvime ve ‘trendlere’ göre yapılıyor ama Fitbit’in açıklamasına göre bu değerlendirmeye ileride kalp hızı verisinin de eklenmesi planlanıyor.

Versa’nın kadın sağlığı özelliklerini test etme fırsatı bulduk ve elde ettiğimiz sonuçları biraz çelişkili bulduk. Ekranda gösterilen “sonraki döneminize xx gün kaldı” ve “sonraki doğurgan periyoda xx gün kaldı” alanlarında gösterilen bilgiler oldukça faydalı ve göz atması kolay. Ayrıca tüm bu özelliklere diğer sağlıklı yaşam bilgilerinizle aynı yerde erişebiliyor olmanızın yarattığı konforu da hiç küçümsemeyin.

Bazı sınırlamalar yok değil. Mesela Natural Cycles gibi bir uygulamanın aksine, doğum kontrolü için kullanılmak üzere tasarlanmamış. O yüzden vücut sıcaklığı gibi yeteneklerin yanı sıra, hamile kadınlar için de faydalı olabilecek özellikler eklenirse çok daha iyi olur. Fitbit’in planladığı uyku, etkinlik, ruh hali ve menstrüel dönem takibi özelliklerini en iyi şekilde bir araya getirme hayalleri henüz gerçekleşmiş değil. Saydıklarımızın yanında, ruh haliyle ilgili daha fazla seçenek eklenebilir. Ayrıca düzenli dönemleri olmayan herhangi bir kişi için ideal değil ve 11 günden uzun dönemlere sahip kadınları için seçenek sunulmamış.

Genel olarak baktığımızda ise, tüm bunların geniş potansiyele sahip güzel şeylerin bir başlangıcı olduğu kolayca görülebiliyor. Fitbit, hitap ettiği demografiyi genişleterek hızla büyüyen akıllı kol saati piyasasında ilerici bir iz bırakıyor.

Kol saati özellikleri

Versa, Fitbit’in kendi işletim sistemini kullanan ikinci akıllı kol saati olma özelliği taşıyor. Fitbit OS, Fitbit’in kendi uygulamalarının yanında diğer geliştiricilerden uygulamaları da indirmenize olanak veriyor. Geliştiriciler, Ionic ve Versa ile uyumluluk için uygulamalarında bazı değişiklikler yapması gerekiyor ama Fitbit’in ifadesine göre bu değişiklikleri yapmak çok kolay ve şimdiden bu değişiklikten geçmiş pek çok Versa uygulaması indirilmeyi bekliyor. Tıpkı Ionic’te olduğu gibi, Strava, Srarbucks ve Accuweather uygulamaları kurulu olarak geliyor. Şu anda uygulamaların sayısı fazla değil (buna diğer geliştiricilere ait uygulamalar da dahil).

Bu uygulamalar arasında Deezer ve Pandora da bulunuyor, böylece bu servislerden faydalanan kullanıcılar (Avrupalı kullanıcılar Pandora’da faydalanamıyor) Versa’ya oynatma listeleri indirebilir, Bluetooth kulakları bağlayabilir ve doğruda akıllı saat aracılığıyla müzik dinleyebilirler. İsterseniz kendi müzik dosyalarınızı da Fitbit’in masaüstü yazılımını kullanarak saatin hafızasına aktarabilirsiniz. Bu yöntemle saate yaklaşık 300 adet şarkı sığdırabileceğinizi düşünüyoruz.

Gerçi Fitbit Versa bir GPS alıcısına sahip olmadığı için saate müzik dosyaları yüklemek bir açıdan anlamını yitiriyor çünkü koşuya çıktığınızda zaten GPS’e sahip olan telefonunuzu yanınıza almanız gerekiyor. Telefonunuzda Spotify gibi bir hizmetten faydalanarak ne oynatma listeleriyle, ne de şarkı yüklemekle uğraşmadan geniş bir müzik arşivine erişebilirsiniz. Fakat yüzme ve salon çalışmaları gibi birkaç durumda bir süre telefonunuzdan kurtulmak isteyebilirsiniz.

Versa’da etkinlik geçmişine bakmak çok kolay ve bunun nedeni ise Fitbit OS’un yeni Today kontrol paneli. Kullanımı kolay ve akıcı olan bu paneli kaydırarak attığınız adımların, yaktığınız kalorilerin, son egzersizlerin ve kalp atışı hızınızın geçmişini izleyebiliyorsunuz. Ekranın üst kısmında da, su içmenizi hatırlatmak gibi çeşitli tavsiyeler alabiliyorsunuz. Şu an o kısımda tek göremediğiniz şey uyku geçmişi verisi olsa da Fitbit bu konu üzerinde çalışıldığını söylüyor.

Dahası var: Fitbit, OS 2.0 ile menü ve kısa yol tuşlarında bazı değişiklikler yapmış. Artık geri düğmesini basılı tuttuğunuzda bilgilendirmelere ve ekranın otomatik uyanma ayarına ulaşıyorsunuz. Özellikle yataktayken faydalı olabilecek şeyler. Bilgilendirmeler de Fitbit OS 2.0 ile değiştirilmiş ve ekranı yukarı kaydırmak yerine aşağı kaydırarak ulaşılabiliyorlar.

Pil ömrü ve şarj etme

Fitbit’in ifadesine göre, Versa’nın pil ömrü tek şarjda dört gün idare ediyor ve hatta testlerimizde beşinci güne kadar ulaşabildi. Bu oldukça iyi bir değer ve şu an bu konuda tek rakibi Samsung Galaxy Watch. Tabi elde ettiğiniz pil ömrü, aygıtı ne yoğunlukla kullandığınızla yakından alakalı. Fakat gene de en az üç günlük pil ömrüne sahip olacaksınız.

Fitbit Versa ile beraber, Charge 2 ve Blaze’in bir karışımı gibi görünen bir şarj standı geliyor. Yandan çimdikleyerek açtığınız şarj standlarından biri olan bu aygıt ile Versa güvenli ve sağlam bir şekilde şarj ediliyor.

Fitbit Versa Soru-Cevap

Fitbit Versa müzik akışı yapıyor mu?

Fitbit Ionic gibi Versa da Pandora (ABD) ve Deezer (Avrupa) uyumluluğuna sahip

Fitbit Versa’nın GPS’i var mı?

Hayır. Bu yüzden egzersizlerinizin doğru takip edilebilmesi için yanınıza telefonunuzu da almanız gerekiyor.

Fitbit Versa’nın kayışlarını değiştirebilir miyim?

Şirket tarafından veya diğer üreticilerden deri, silikon ve metal gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Fitbit Versa su geçirir mi?

Versa’nın suya karşı dayanıklılığı 50 metreye kadar koruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı