Fransız mahkemesinden Google’a ücretsiz servis cezası!

Paris’teki bir ticari mahkeme, Google Fransa ofisine 500 bin Euro ceza uygulama kararı aldı. Sebep hayli ilginç. Google’ın ücretsiz Maps harita ve navigasyon servisi sektördeki diğer firmaları zarara sokuyor. Büyük pazar payı elde eden Google Maps’ın ücretsiz olması rekabeti engelliyor ve rakip firmalar daha iyisini sunsa bile ayakta duramıyor. Google’ın itiraz etmesi bekleniyor.

Paris mahkemesi haklı bulunursa Google Maps’ın sadece Fransa’da ücretli hale getirilmesi gayet iyi bir adım olabilir. Böylece adalet yerini bulur, öyle değil mi? Google’ın ödemesi gereken yarım milyon Euro cezanın zarar gören firmalara aktarılması bekleniyor. Açıklamaya göre bu dava 2 yıldır devam ediyordu ve sonunda karara bağlandı. Google’ın servisinin yasadışı olduğuna dair sunumlar yapılmış ve hakim ikna edilmiş durumda.

Google’ın Google Maps servisiyle ilgili ilk kez cezalandırıldığı ortada. Google’ın Fransa ofisindeki yetkililerin açıklamasına göre itiraz hakkı kullanılacak. Google’ın düşüncesi yüksek kaliteli ve hızlı harita servisini ücretsiz olarak kullanmak tüm kullanıcıların hakkı. Google’ın daha önceden de Fransa’da bazı sıkıntıları olmuştu. Veri gizliliğine dair yönetmeliklerle uyuşmazlık sonucu Mart ayında 100 bin Euro ceza kesilmişti. Bunun ana sebebi sokak görüntüleri çeken arabaların topladığı bilgilerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı