Kaspersky Lab, Android Zararlı Yazılım Algılama Testi’nde en iyi dereceyi elde etti

Kaspersky Lab’in mobil cihaz güvenlik çözümü “Kaspersky Internet Security for Android”, tehditlerin %99,9’unu engelleyerek bağımsız PC Security Labs (PCSL) tarafından gerçekleştirilen Android Zararlı Yazılım Algılama Testi’nde en iyi dereceyi elde etti. Ocak 2014’te yapılan testlerde Kaspersky Lab’in rakiplerinin ortalaması %86,6’da kaldı. 

KASPERSKY LifeStyle 2009

Gartner’e göre 2013 yılı itibariyle akıllı telefonların %78,4’ü mobil cihazlar arasında en popüler işletim sistemi olan Android’i kullanıyor. Ancak popüler platformun olumsuz bir yanı da var; siber suçluları kendine çekmek. Android, dünyanın lider online güvenlik şirketlerinden Kaspersky Lab tarafından 2013 yılında tespit edilen tüm mobil cihaz zararlı programlarının %98’inin hedefi oldu. Bu zararlı programların çoğu, özel tarifeli telefon numaralarına kısa mesajlar göndererek, elektronik hesap bilgilerini çalarak ya da parayı siber suçlulara aktararak kullanıcının parasını çalmak amacıyla özel olarak tasarlandı. Bu durum, mobil cihazların yarısından fazlasında bir güvenlik çözümü bulunmadığından daha da büyük bir sorun haline geliyor.

Android cihazlarda en iyi korumayı sağlayan güvenlik çözümlerini bulmak için PCSL, farklı tedarikçilerden 12 ürünü, özellikle seçilen 2.200’den fazla zararlı yazılım örneğine tabii tutarak test etti. Kaspersky Internet Security for Android, bu tehditlerin %99,909’unu sıfır hatalı uyarı ile tespit etmeyi başardı.

Kullanıcıların, mobil cihazlarındaki gizli bilgilerin miktarı artmaya devam ettikçe akıllı telefonlar ve tabletler için korumanın daha da büyük önem kazandığını vurgulayan Kaspersky Lab Zararlı Yazılım Önleme Araştırma Müdürü Oleg Ishanov, “Bu durum, platformun çok popüler olması sebebiyle siber suçluların bir numaralı hedefi olan Android cihaz sahiplerini özellikle ilgilendiriyor. PCSL testlerinin gösterdiği üzere, Kaspersky Internet Security for Android, kullanıcılara, finansal kayıplar dahil ciddi zararlar verebilecek zararlı yazalım uygulamalarına karşı güvenilir koruma sağlıyor” dedi.

Tüm işletim sistemleri Kaspersky güvencesinde
Kaspersky Lab, Android cihazların yanı sıra diğer işletim sistemlerini kullanan cihazları korumak için de güvenlik çözümleri geliştiriyor. 2013’ün Ekim ayında kullanıcılara sunulan Kaspersky Güvenli Tarayıcı, Apple mobil cihaz kullanıcılarını, internette tarama yaparken karşılaştıkları zararlı ve istenmeyen içeriğe sahip web sayfalarına karşı koruyor. Kaspersky Lab, 2014’ün Şubat ayında bu programın Microsoft Windows Phone kullanan akıllı telefonlar için geliştirilen sürümünü de kullanıcılar ile buluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu