Mercedes, geleceğin sürücüsüz otobüsünü Amsterdam’da test etti

Günümüzün çok konuşulan konularından biri şüphesiz sürücüsüz otomobiller. Fakat bu teknoloji şimdiden diğer motorlu taşıtlar için de geliştirilmeye başlandı. Son olarak Mercedes-Benz, kendi sürücüsüz otobüsünü tanıttı.

https-%2F%2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com%2Fuploads%2Fcard%2Fimage%2F148701%2Fefbf8949b2b04df8927d9f3d28f4adcf

Geleceğin şehir otobüsü olarak tanıtılan bu araç, Mercedes-Benz tarafından dün Amsterdam’da yola çıktı. İlk sürücüsüz şehir otobüsü olarak tanıtılsa da, Nissan’ın sürücüsüz minivanının önümüzdeki ay Japonya’da satışa çıkması bekleniyor.
Konu otobüs olduğunda elbette sürücüsüz olması, aynı şeritte güvenli biçimde gitmesinden fazlasını gerektiriyor. TIR ve kamyon gibi büyük araçların da yol aldığı otobanları da kullanması gerekecek, duraklara uğrayacak, yolcu alıp bırakacak. Bunlar çok fazla özellik demek. Mercedes’in otobüsü tüm bunları kesin biçimde yapmayı vadediyor.

https-%2F%2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com%2Fuploads%2Fcard%2Fimage%2F148780%2F16C636_15

Otobüs CityPilot denilen Mercedes ‘son özerk sürüş sistemi kullanır. Şirketin veriyor HighwayPilot, gibi yarı kamyon otoyollardan aşağı daha güvenli ve verimli sürücü, CityPilot 43 mil kadar özel işaretli otobüs hatlarının özerk kısmen sürücü otobüsler sağlar. Tüm bu dahili güvenlik izlemek için, bir insan sürücü ile elde edilir.

Mercedes, 2020 yılına kadar üretim aşamasına geçmeyi planlıyor. Henüz kesinleşmemiş bazı detaylar da var. Otobüsün şehir içinde öncelikle yakın bölgeler içinde yolculuk yapması, yarı-sürücüsüz olması ve en önemlisi düşük emisyon verimliliği de öncelikli. Yolculara konforlu bir yolculuk da vadeden yeni nesil sürücüsüz otobüsün her yeri teknolojiyle dolu olacak. Otobüs içinde özel salonda yolcular rahat koltuk ve geniş ekran TV gibi olanaklara da sahip olacak.

Başa dön tuşu