Mobil BT ihtiyaçlarına Cisco Motion yaklaşımı

ImageCisco, kurumların mobil bilgi teknolojileri taleplerini karşılamaya yardımcı olacak yeni vizyonu ‘Cisco Motion' mimarisini duyurdu. Cisco Motion, mobil cihazların, uygulamaların, güvenliğin ve farklı ağların tek bir platformda pratik şekilde entegrasyonunu sağlıyor.

Cisco Motion vizyonunun en önemli parçasını Cisco 3300 Serisi Mobility Services Engine (MSE) oluşturuyor. Uygulama temelli bu platform, kablolu ve kablosuz ağlarda mobil servisleri desteklemek ve bütünlüğü sağlamak için açık uygulama program arayüzü (API) sunuyor.

Cisco MSE, kurumlara dört temel yazılım sunuyor: Cisco Context-Aware Software, Cisco Adaptive Wireless Intrusion Prevention System (wIPS – kablosuz sistemlerde izinsiz kullanıcıları engelleme), Cisco Secure Client Manager (güvenli kullanıcı yönetimi) ve Cisco Mobile Intelligent Roaming (akıllı mobil roaming). Cisco MSE ve onun Cisco Unified Wireless Network portfölyosu ile entegre yazılımı olan Cisco Unified Communication Manager ile Cisco-uyumlu cihazlar, işletmenin mobil sisteminin kullanım alanını genişletiyor.

Birçok uygulama ve çözüm ortağı MSE ile entegre oldu ya da entegre olmayı planlıyor. Cisco MSE ekosistemine ilk entegre olan firmalar arasında Nokia ve Oracle'ın yanı sıra AeroScout, Agito Networks ve Airetrak gibi teknoloji ortakları ile sektörel çözümler sunan IntelliDOT, Johnson Controls (sağlık) ve OATSystmes (imalat) gibi çözüm ortakları bulunuyor.

"Bugünün kurumsal mobil bilgi teknolojileri çözümlerinde, çok sayıda ağ cihazının bir arada kullanılması gerekiyor. Bu cihazların birlikte çalışmaları gerektiğinde çıkan sorunlar, sadece eski kablosuz LAN çözümleri kullanılarak giderilemiyor. Cisco'nun Motion yaklaşımı, bir platform olarak mobil ağ yaratan gerçek servis merkezli ağ mimarisi" diyen Cisco'nun Kablosuz ve Güvenlik Teknolojileri Grup Başkan Yardımcısı Brett Galloway, şöyle devam ediyor: "Bilgi teknolojileri (BT), iş dünyasının mobil beklentilerini karşılamak için çeşitli cihazları, entegre çoklu ağları, uygulamaları ve yüksek seviyede güvenlik bilgi geçişlerini yönetmek ve korumak zorunda."

Cisco Motion: Kurumsal Mobil Bilgi Teknolojileri evrimini hızlandırıyor

Bilgi Teknolojileri (BT) departmanları, birbirinden farklı ağları (Wi-Fi, hücresel ağlar, pasif RFID, kişisel kablosuz ağlar, algılayıcılar ve Ethernet gibi) yönetmek ve sayıları artan cihaz ve daha da fazla artan uygulamalarla baş etmek zorunda. Cisco Motion yaklaşımını oluşturan parçalar, kurumların bilgi teknolojileri departmanına bu konuda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Cisco Context-Aware Software, algılayıcılardan gelen bilgileri, mobil cihazları ve RFID'leri Cisco Unified Wireless Network üzerinde yakalayarak, basit lokasyon takiplerinin ötesine geçen ve lokasyon, sıcaklık, ulaşılabilirlik, kullanılan uygulamalar gibi detaylı bilgileri toplayan bir çözüm.  

Cisco Mobile Intelligent Roaming, dual-mode mobil cihazlarının sorunsuz şekilde Wi-Fi ile hücre ağları arasında geçişine yardımcı oluyor.

Cisco Adaptive Wireless IPS ise sunduğu tam entegre çözümlerle kablosuz ağlara yönelik saldırıları önlemeyi amaçlıyor. Kablosuz tehdit algılayıcıları saysinde Cisco Adaptive Wireless IPS, ağ üzerindeki zayıf noktaların gözden geçirilmesine ve ağın düzenli olarak izlenmesine imkan tanıyan özellikleri kablosuz ağlara entegre ediyor. Ayrıca alıcılara ve erişim noktalarına yasak girişleri ve saldırıları önleme konusunda da destek sağlıyor. Sistem, kablosuz alıcı tarafından çoğalan virüslere karşı tam korumada yardımcı oluyor.

Son açıklanan MSE yazılım ürünü olan Cisco Secure Client Manager, güvenliği ve Cisco Secure Service Client 802.1X çözümü yardımıyla mobil cihazların kablolu, Wi-Fi, hücre ya da diğer kablosuz ağlar üzerindeki yönetimini sağlıyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu