Pardus kullanıcı için e-Beyanname düzenlemek daha kolay

ImagePardus kullanıcıları için İnternet Vergi Dairesi'nde oluşturulan "PiSi Deposu", e-Beyanname düzenleme işleminin, hızlı ve kolayca yapılabilmesini sağlıyor.

T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi'nin https://e-beyanname.mb-ggm.gov.tr/ebyn/download.html adresine giren mükellefler, kolayca e-Beyanname uygulamasından faydalanabiliyorlar. Bunun için tek yapmaları gereken, Beyanname Düzenleme ve yardım programlarını bilgisayarlarına indirmek ve kurmak. Mükellefler, programların listesini ve tüm açıklamalarını yine bu adreste bulabiliyorlar.

Beyanname Düzenleme Programı (BDP) ve Beyanname Düzenleme Programı Yardımı (BDP Yardım) bu sayfada iki ayrı dosya olarak bulunuyor. Mükellefler ister Windows, ister Linux isterlerse Pardus işletim sistemine uygun "BDP" ve "BDP Yardım" dosyalarını indirip kendi bilgisayarlarına kolayca kurabiliyorlar.

Pardus kullanıcıları çok şanslı!

Pardus kullanan mükellefler diğer işletim sistemlerini kullananlara göre çok daha şanslı. Çünkü Pardus kullanıcılarının Beyanname Düzenleme Programı'nın en güncel sürümünü otomatik olarak sistemlerine kolayca yükleyip kurabilmeleri için özel bir "PiSi Deposu" oluşturulmuş durumda. Bu depoyu sistemlerine ekleyen Pardus kullanıcıları, her seferinde İnternet Vergi Dairesi web adresine girip BDP yazılımının yeni bir sürümü çıkmış mı diye araştırmak zorunda kalmıyorlar.

Pardus kullanıcılarının bu servis/hizmetten yararlanmaları için yapmaları gereken tek şey, menüden "Paket Yönetici"sini çalıştırarak "Ayarlar" bölümünden yeni depo olarak ilgili adresi girmeleri. Bunu bir kere yaptıktan sonra, artık Pardus işletim sistemi üzerinde daha önceden kurdukları "Beyanname Düzenleme Programı" ikonunu tıklamaları yeterli. Program otomatik olarak ilgili web sayfasındaki PiSi Deposu'na erişip, güncellemeler var ise bunları indirip kendisini otomatik güncelliyor. Dolayısıyla Pardus, bir kez daha kullanıcılarını zahmetten kurtarıyor ve bir e-devlet uygulamasını keyifli ve kolay hale getiriyor.

Bu projenin hayata geçmesinde büyük emeği olan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Uygulama ve Veri Yönetimi Dairesi Başkanlığı mühendislerinden Bedri Keskin şunları söylüyor; "Bildiğiniz gibi mükellefler bilgisayarda beyannamelerini hazırlayıp ardından da internet ortamında gönderebiliyorlar. Başlangıçta e-Beyanname düzenleme ve yardım uygulamaları Windows işletim sistemi için geliştirilmişti. Mükelleflerden gelen talepler üzerine genel Linux dağıtımlarına (Ubuntu, Suse, …) kurulabilen tar.gz'ler oluşturuldu. İlk önceleri Pardus kullanıcıları da bu tar.gz'ler ile kuruyorlardı. Fakat tar.gz'ler ile kurulum komut satırından sıkıştırılmış dosyayı açmak, doğru klasöre kopyalamak, dosyaların okuma/yazma izinlerini ayarlamak gibi ileri seviye bilgi gerektiriyor, zahmetli oluyordu. Daha sonra Pardus işletim sistemine özel PİSİ (Packages Installed Successfully as Intended) paketleri hazırlanarak web sitesine konuldu. Böylece Pardus kullanıcısının e-Beyanname uygulamasını kurması için pisi paketini indirip çift tıklaması yeterliydi. Son olarak kurulum ve güncellemenin Paket Yöneticisi vasıtasıyla otomatik yapılabilmesi için depo inşa edildi ve paketler deponun içerisine konuldu."

On binlerce kez indirildi

Hazırlanan PiSi Paketleri 10 Ekim 2007'de yayınlanmış. Daha sonra PiSi Paketlerinin "Pardus Resmi Deposu" içerisine yerleştirilmesi düşünülmüş. Fakat Pardus geliştiricilerinin tavsiyeleri üzerine Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı kendi deposunu hazırlamış ve Ocak ayı başında hizmete sunulmuş.

1 Ağustos 2007'den bugüne "ebyn_pardus.tar.gz" dosyasının 30 bin 173 kez indirildiğini söyleyen Keskin, e-Beyanname PiSi Paketi'nin de 10 Ekim 2007 tarihinden bu yana 5 bin 710 kez indirildiğini söylüyor. PiSi Deposu'nu 11 Ocak 2008 tarihinde faaliyete geçirdiklerini anımsatan Keskin, sistemlerine depoyu ekleyen Pardus kullanıcıları sayısının da her geçen gün arttığını belirtiyor.

Platform bağımsız, özgür sistemler!

Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman ise özellikle Kamu hizmetlerinde açık standartlar ve platform bağımsız yapılar sunulmasının anlam ve önemine işaret ediyor ve şunları söylüyor; "Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, e-Beyanname uygulamasını platform bağımsız bir yapıda tasarlaması, günümüz bilişim dünyasının beklentilerine en uygun yaklaşımı sergileyen çok başarılı bir örnek. Bu tasarımı gerçekleştirenlerin, Pardus'un Türkiye'deki yaygınlığını göz önünde bulundurarak ayrıca PiSi Paketi dağıtmaları ve Pardus kullanıcılarının yaşamlarını kolaylaştırmaları bizi pek çok açıdan heyecanlandırdı. Öncelikle, kamu hizmetlerinde açık standartlar ve özgür sistemlere yönelik böylesi bir güç ve işbirliği uzun zamandır beklediğimiz bir sürecin ilk olgun sonuçları arasında… Ayrıca, bu PiSi Paketi gösteriyor ki, Pardus, üçüncü kişiler için de ürün geliştirmeye uygun bir altyapı ve dikkat çeken bir pazar sunuyor. Bu kararın ne kadar isabetli olduğunun en somut göstergesi de, paketin binlerce vergi mükellefi tarafından indirilmiş olması… Bizim de bu andan itibaren beklentimiz hem özgürce beyannamelerini dolduran vatandaşlarımızın, hem de böylesi işbirliklerinin çoğalması."

Başa dön tuşu