DİJİTAL YAŞAMManşetTELEFON

İki Dev Karşı Karşıya: Huawei Mate X İle Samsung Galaxy Fold

Huawei Mate X

Katlanabilir telefonların mobil dünyada liderliği aday olduğu günümüzde, Samsung ve Huawei’nin 3 gün arayla yaptığı lansmanlarda yaptığımız gözlemlere dayanarak, iki katlanabilir model olan Huawei Mate X ile Samsung Galaxy Fold ürünlerini karşılaştırıyoruz.

Huawei Mate X

İster telefon, ister tablet modunda kullanın; Huawei Mate X gerçekten harika bir görünüme sahip. Kocaman bir AMOLED ekranla, güçlü Kirin işlemcisiyle, 5G bağlantı yeteneğiyle ve endüstri lideri şarj hızlarıyla bezenmiş bu telefon sanki gelecekten ışınlanmış gibi.

Artıları

 • Kocaman bir dış ekran
 • 8 inç tablet ekranı
 • 5G desteğiyle geliyor
 • 55W hızlı şarj etme

Eksileri

 • Çok pahalı

Samsung Galaxy Fold

Samsung’un Galaxy Fold’u ise, katlanabilir ilk büyük cep telefonu telefonu olma özelliği taşıyor. Ayrı ekranlar kullanan telefon (biri dış kısımda, diğeri ise içte), 7 nanometre işlemciye ve toplamda 6 kameraya sahip. Telefonla beraber ayrıca Galaxy Buds kablosuz kulaklıklar da geliyor.

Artıları

 • 6 adet kamera
 • Kablosuz şarj
 • Daha ucuz
 • Galaxy Buds ile geliyor

Eksileri

 • Dış ekranı kocaman bir çerçeve kaplıyor
 • Ufak tablet ekran
 • Biraz pahalı

Dünyanın ilk iki katlanabilir akıllı telefonu olan Huawei Mate ve Samsung Galaxy Fold, katlanabilir niş piyasasına iki farklı soluk getiriyor ve kendilerine has hayran ve muhalif kitleler oluşturacağa benziyorlar. Bu iki telefondan birini almayı planlıyorsanız, hangisini seçeceğiniz konusunda kolay karar verebilmek için bu hususlar size yardımcı olacaktır.

İçe mi katlansın, dışa mı?

Bu iki aygıta baktığımızda aralarındaki en büyük farkın, katlama mekanizmalarının çalışma biçimi olduğunu görüyoruz. Samsung, Galaxy Fold ile, “içli” tasarım olarak çağrılan yöntemi kullanıyor. Yani telefonu elinizde açtığınızda 7,3 inçlik ekranına erişiyorsunuz. Kapattığınızda ise ekran kasasının içine gizleniyor ve 4,6 inçlik telefon ekranı kullanılmak üzere devreye giriyor.

Huawei Mate X’e ve aygıtın “dışlı” biçim faktörüne baktığımızda ise, telefonun tüm gövdesini saran saran tek bir ekran görüyoruz. Beraber kapatıldığında, arkasında diğer yarısının saklandığı 6,6 inçlik büyük ekranını kullanıyorsunuz. Açtığınızda tüm ekran ortaya çıkıyor ve 8 inçlik adeta koca bir tuvale erişiyorsunuz.

Huawei Mate X Samsung Galaxy Fold
Telefon Ekranı 6,6-inç
OLED
2480 x 1148
18.5:9
4,6-inç
Super AMOLED
21:9
Tablet Ekran 8-inç
2480 x 2200
OLED
8:7.1
7,3-inç
Dynamic AMOLED
4.2:3
İşlemci 7nm Kirin 980 7nm 64-bit dört çekirdek
RAM 8GB 12GB
Depolama 512GB 512GB
Kameralar 40MP Wide Angle Camera
16MP Ultra Wide Angle Camera
8MP Telephoto Camera
10MP Selfie Kamera
10MP Selfie Kamera
8MP RGB Derinlik Kamerası
12MP Telefoto Kamera
12MP Geniş Açılı Kamera
16MP Ultra Geniş Açılı Kamera
Pil 4.500 mAh 4.380 mAh
Şarj 55W Huawei SuperCharge Hızlı kablolu ve kablosuz şarj
İşletim Sistemi Android 9 Pie Android 9 Pie

Küçük farklılıklar var

Galaxy Fold’un toplamda altı kamerası var ve Huawei Mate X ise sadece 3 tane kameraya sahip. Mate X’in son derece yeterli 8GB RAM’i bulunsa da, Galaxy Fold 12GB gibi oldukça geniş bir hafızaya sahip. Samsung, Galaxy Fold ile 4G LTE ve 5G varyantlarından oluşan bağlanabilirlik seçenekleri sunarken, Mate X ise sadece 5G desteği sunuyor. Galaxy Fold’da kablosuz şarj etme yeteneği bulunuyor ama Mate X’in sahip olduğu Huawei SuperCharge özelliğiyle telefonun pilini sadece 30 dakikada yüzde 85 oranında doldurabiliyorsunuz.

Bu özelliklerin her biri, bu yazıyı okuyan herkes için farklı bir anlam teşkil edebilir fakat genel olarak değerlendirildiğinde, böyle yeni bir biçim faktörüne sahip bir aygıt için pek de önemli değiller. Buradaki asıl sorun, hangi katlanma tekniğinin size hitap ettiğiyle ve hangi telefonun yaşadığınız bölgede daha kolay bulunmasıyla alakalı.

Yazılım tarafında Mate X ile Galaxy Fold

İki telefon da Android 9 Pie ile beraber geliyor. Galaxy Fold’da Samsung’un One UI arayüzü kullanılırken, Mate X ise Huawei EMUI arayüzü ile güçlendirilmiş. Yazılımın tüm bu katlanabilir teknolojiyle nasıl çalıştığını anlamak için iki telefonu da bir süre kullanmamız gerekti. Bu konuda Galaxy Fold daha iyi görünüyor. EMUI kullanımı, sıradan Android telefonlarda bile her zaman bir parça tuhaf bir his yaratıyor. Bu yüzden bu arayüzün katlanabilir bir aygıtta nasıl tepki vereceği yönünde bir parça endişeliydik. Samsung muhtemelen halledilmesi gereken kendine has problemler yaşayacaktır ama yaşadığımız deneyim gayet engelsiz ve incelikli oldu.

Başa dön tuşu