DİĞERTELEFON

Mobil-Star yarışması yenilikçiliği ödüllendiriyor

Microsoft Türkiye ve Turkcell, Windows Mobile cihazları üzerinde yazılım geliştirenler için Mobil-Star yarışması düzenledi. Mobil-Star’da Windows Live servislerinden en az birini kullanarak yazılım geliştiren ilk üç yarışmacı para ödüllerinin sahibi olurken finalistleri de büyük fırsatlar bekliyor. Yarışmaya kayıt olmak ve bilgi almak için 30 Mart 2009 tarihine dek  www.mobil-star.net adresinin ziyaret edilmesi yeterli.

 

Microsoft Türkiye ve Turkcell işbirliği ile gerçekleştirilen mobil uygulama geliştirme yarışması Mobil-Star için başvurular başladı. Mobil-Star, dünyanın en yaygın mobil platformlarından olan Windows Mobile işletim sistemi üzerinde yenilikçi ürün geliştiren bireysel yazılımcıları hedefliyor. Farklı illerde düzenlenecek seminerlerle eğitim süreci olarak tasarlanan Microsoft Mobil-Star Yarışması başvuruları 30 Mart 2009 tarihine kadar www.mobil-star.net adresinden yapılabiliyor.

Sadece bireysel katılıma açık olan yarışmada dereceye giren ilk üç yarışmacı para ödülü almaya hak kazanırken finalistleri de çeşitli fırsatlar bekliyor. Birinci olan yarışmacının 5.000 TL, ikincinin 3.000 TL, üçüncünün ise 1.000 TL kazanacağı yarışmada, ilk 25’e giren proje sahipleri Microsoft’un Bilkent Üniversitesi’nde açacağı Microsoft Inovasyon Merkezi’nde çalışma imkanına sahip olabilecek.

Yarışmanın finalistleri Microsoft’un genç girişimcilere sağladığı dev imkanlardan biri olan BizSpark programından yararlanma ve Microsoft teknolojilerine ücretsiz erişme şansının yanı sıra kendi uygulamalarını Turkcell’in hazırladığı www.uygulamapazari.com sitesinden pazarlayabilecekler.

Yenilikçi yazılımların özendirilmesi ve Windows Mobile üzerinde çalışan uygulama sayısının artırılması hedefiyle düzenlenen yarışmaya katılımcılar, projelerini Windows Live servislerinden en az birini kullanarak geliştirecek.

Türkiye’de satılmakta olan ticari ürünlerin aday olamayacağı yarışmaya katılan projeler Mart ayı süresince teknik değerlendirmeye alınacak. 21 Nisan 2009’da düzenlenecek tören ile yarışmada dereceye girenler kamuoyuna açıklanacak ve ödüllerine kavuşacak.

Eğitim süreci olarak tasarlandı

Microsoft Türkiye, yarışma kapsamında genç yazılımcıları özendirmek ve katılımcıların bu alandaki eğitimine katkıda bulunmak amacıyla 1 Şubat – 9 Mart 2009 tarihleri arasında Anadolu’nun farklı illerinde seminerler de düzenliyor.

Microsoft Mobil Uygulama Geliştirme Turu adı verilen seminerlerden ilki 17 Şubat tarihinde Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Gençler, 25 Şubat’ta Kayseri Erciyes Üniversitesi, 26 Şubat’ta İstanbul Microsoft ofis binası ve 9 Mart’ta İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde  düzenlenecek mobil uygulama geliştirme seminerlerinden yararlanabilecek.

Windows Mobile 6.1’den yüksek güvenlik

Akıllı cep telefonu pazarının bir numaralı seçimi olan Windows Mobile 6.1, bireylerin zaman yönetimini kolaylaştıran özelliklerinin yanı sıra web bağlantılarında en üst seviyede İnternet güvenliği sunuyor. Şu anda aralarında Samsung, Motorola ve HTC gibi dünyanın en ünlü markalarının yer aldığı 56 farklı cihaz üreticisinin ürettiği ve AT&T’den Vodafone’a kadar 160 GSM operatörünün satışa sunduğu 200’ün üzerinde telefon markası Windows Mobile yazılımını kullanıyor.

Microsoft Windows Live ürünlerinin mobil sürümleri Windows Live for Mobile, Windows Live Messenger ve Windows Live Hotmail gibi İnternet’in en çok kullanılan yazılımları cep telefonlarını küçük bir bilgisayar dönüştürüyor. Bu sayede Microsoft kullanıcıları yolda, iş seyahatinde, ofis dışında hareket halindeyken her türlü doküman, resim ve müzik gibi dijital malzemeyi istedikleri İnternet ortamında paylaşabiliyorlar. 

Başa dön tuşu