En Yenilikçi Xiaomi Modeli: Xiaomi Mi 8 Pro

Xiaomi, transparan bir sırta sahip olan Xiaomi Mi 8 Pro modeliyle kalıpların dışına çıkıyor. İlk duyumların gelmesiyle birlikte merak uyandıran Xiaomi Mi 8 Pro özellikleri ve tüm detayları inceleme yazımızda bulabilirsiniz.

Gözüm bir yerden ısırıyor 

Xiaomi Mi 8 Pro’nun görünüşünü iPhone XS’e benzetmekten kendimizi bir türlü alamıyoruz. Telefonun ön yüzü çentik tasarımına, arkada yüzü de kenara itilmiş ve dikey olarak monte edilmiş, ortasında flaş bulunduran bir dual lens kameraya sahip. Arka kısmın transparan yapısını bir kenara bırakırsak, bu benzerlik adeta kopyalama düzeyinde. Transparan arka panel zekice düşünülmüş ve fantastik bir görünüşe sahip. Hayır, transparan bölgede gördükleriniz aygıtın gerçekten çalışırken kullandığı donanımlar değil ama gerçek transistörler ve yongalardan oluşuyorlar. Hoş bir efekt olsa da bu parçaların çalışan donanımlar olduklarını varsaymak yanlış olur.

Mat camın çekici bir görüntüsü var ve gövde rengi kıvrak kenarlara doğru yoğunluğunu artırıyor. Bu tasarım, Xiaomi Mi 8 Pro‘ya reel bir biçim, derinlik ve tarz katıyor. Ele çok iyi oturuyor ve ağırlığı da fazla değil. Düz ekranın tepesinde çentik, dibinde ‘çene’ denen bölüm ve kenarlarda siyah çerçeve bulunuyor.

6,21 inçlik büyük ekrana rağmen, ince ve hafif Xiaomi Mi 8 Pro’yu yönetmesi beklenmedik biçimde kolay. Ekranın alt kısmına taşındığı için arka kısımda parmak izi okuyucusu bulunmuyor. OnePlus 6T ve Huawei Mate 20 Pro‘da da bulunan bu özellik, telefon üreticileri arasında giderek yaygınlaşıyor. Ekran-içi parmak izi okuyucusu her telefonda benzer şekilde çalışıyor; kilidi açmak için parmağınızı ekranın belli bir yerinde tutuyorsunuz. Fakat maalesef her telefonda gene benzer şekilde kötü çalışıyorlar.

Xiaomi Mi 8 Pro’nun ekran-içi parmak izi okuyucusu rakiplerinin sahip olduklarından daha kötü değil ama daha iyi de değil. Birkaç günlüğüne kullanırken, daha iyi çalışması umuduyla parmağımızı pek çok kez yeniden kaydettirdik. Bazen ikinci kez denemek zorunda kalsanız da genelde tek seferde parmak izinizi tanıyor ama bunu yaparken hala geleneksel okuyucular karşısında yavaş kalıyor. OnePlus 6T ve Mate 20 Pro’nun aksine Xiaomi Mi 8 Pro’un yüz tanımayla açılan bir kilidi de yok. Oysa bu özelliği Mi 8 Explorer sürümünde bulmak mümkün. Nedense, gelecekteki bir yamayla telefona eklenecekmiş.

Parmak izi okuma problemlerini bir kenara, Xiaomi Mi 8 Pro’nun baş döndürücü bir güzelliği bulunuyor. Fakat klasik kulaklık jakı arıyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Buna rağmen telefonun su geçirmezlik direnci gene de düşük.

İyi Bir Ekran, Mükemmel Performans

Xiaomi Mi 8 Pro’nun 6,21 inçlik OLED paneli 2.248 x 1.080 piksel çözünürlüğe, 18,7:9 en-boy oranına ve tepede çentiğe sahip. Xiaomi’nin birden dazla görüntüleme modları bulunuyor ve kontrast ayarı biraz ayar menülerine gömülmüş bulunuyor. Bu ayar otomatiğe bağlandığında bazen biraz soluk bir görüntü ortaya çıkarıyor. Artırılmış Kontrast seçeneği tercih edildiğinde değişimi anında fark ediyorsunuz. Videolar daha canlı, oyunlar adeta ekrandan fırlıyor ve renkler o kadar göz kamaştırıyor ki izlemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Gerçekten nefis.

Xiaomi Mi 8 Pro’da Snapdragon 845 işlemcisiyle beraber 8GB RAM bulunuyor ki bunlar bir araya geldiğinde ciddi ölçüde bir güç kombinasyonu oluşturuyorlar. İşte birkaç test sonucu:

  • AnTuTu 3D: 288.289
  • Geekbench 4: Tek çekirdekte 2.047, çok çekirdekte 8.252
  • 3DMark Sling Shot Extreme: 2.811 (Vulkan)

Telefonla bir dizi oyun oynadık, mesajlaştık, e-postalaştık, sosyalleştik ve hiçbir performans problemiyle karşılaşmadık. Bu hızlı bir telefon ve kolaylıkla boy ölçüşecek niteliklere sahip. Telefonun test sonuçları Samsung Galaxy S9 Plus ve LG G7 ThinQ seviyesinde yer alırken, kağıt üzerinde aynı güçte gözüken OnePlus 6T’nin oldukça gerisinde kaldı.

Kamera

Xiaomi, her sınıftaki ürününde aynı teknolojiyi kullanmaya inanan telefon üreticilerinden biri. Xiaomi Mi 8 Pro’nun dual lensli 12 megapiksel kamerası Mi 8’de gördüğümüzle aynı. Birincil lensin f/1,8 ve ikincil lensin de f/2,4 diyafram aralığı bulunuyor. Bu özelliklere optik görüntü dengeleme ve 1,4 mikronluk piksel boyutunu da ekleyin. Kamera, bokeh efektiyle portre modu fotoğrafları çekebiliyor ve ayrıca Xiaomi’nin yapay zekasının güç verdiği sahne tanımlama ve selfie güzelliği modlarını da bulunduruyor.

Fotoğraflar her zaman iyi çıkmıyor olabilir ama bu telefonla harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Asıl kaygımızın kaynağı, yazılımın güzel fotoğraflar yakalamanızda her seferinde aynı yeterliliği göstermemesi. Bunun sonucu olarak da çektiğiniz fotoğraflar genelde ikiye ayrılıyor: Mükemmel ya da işe yaramaz.

Kamera gerektiği gibi çalıştığında renkler ekrandan fırlıyor (gerçi biraz aşırı doygun biçimde) ve ayrıntılar derinlik katıyor. 2x gücündeki karma zum da gayet etkili çalışıyor. Hem portre, hem de selfie modlarında odaklanma sorunuyla karşılaşmakla beraber, resim bulanıklığı ve az ışıklı ortamlarda karıncalanma gibi kusurlar da kendini gösterdi. Tabi tüm bu problemler bir veya iki yazılım güncellemesiyle çözülebilir.

Yazılımın Derdi

Android işletim sistemini kullanan Xiaomi Mi 8 Pro aynı zamanda Xiaomi’nin kendi kullanıcı arayüzü olan MIUI da kullanıyor. Sürüm numarası 9.6 olduğu için Google Play desteği veriyor ve bir Android telefondan beklenen tüm uygulama ve özellikleri sağlıyor. MIUI aslında itici değil: Temiz görünüm, hoş tasarlanmış simgeler, sık güncellenme ve kafa karıştırmayan menüler vs.. Fakat kullanmayı bırakmamıza neden olan bazı sinir bozucu yanları da var. Bilgilendirmeler de bir başka hikaye.

Çentiğin iki yanında da boşluklar bulunmasına rağmen buralara bilgilendirme simgeleri koymaya tenezzül edilmemiş. Daha kötüsü de var; kilit ekranı gelen bilgilendirmeleri de göstermiyor. Bilgilendirme perdesini aşağı kaydırdığınızda ise her şeyi yerli yerinde buluyorsunuz. Tüm uygulama simgelerine, görülmeyi bekleyen bilgilendirmelerin sayısını belirten rakamlar eşlik ediyor. Başka yöntemlerle gene istediğinizi yapabiliyorsunuz ama bunlar için kullanıcı dostu olduklarını söyleyemeyiz. Mesela, kilit ekranında bilgilendirme gösterebilmesi için her bir uygulamayı tek tek ayarlamak gibi. Bu konuda Xiaomi’yi anlamak zor.

Bunlar dışında, MIUI herhangi bir uyum problemi çıkarmadı ve aşırı fazlalıktaki Xiaomi uygulama araçlarını (Xiaomi forum linklerinden pusulaya ve ekran kaydetme uygulamalarına kadar gereksiz her şey) saymazsak, bir şişkinliği yok. Tatlı bir kullanıcı deneyiminin önünde sadece bilgilendirme sorunları ve yukarıda bahsettiğimiz kamera uygulaması problemleri engel oluşturuyor.

Xiaomi Mi 8 Pro

Artıları

  • Harika ekran
  • Kamerayla şaheser niteliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz
  • Yüksek üretim kalitesi ve transparan arka panel

Eksileri

  • Yazılım problemleri
  • Ekran-içi parmak okuyucusu yavaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı