Kamerası Göz Kamaştırıyor: Huawei Mate 20 Pro

Ufak bir kusurunu saymazsak, Huawei Mate 20 Pro gerçekten de nefes kesici bir aygıt. Kamerası ve muhteşem tasarımıyla ilk başta göze çarpan Huawei Mate 20 Pro özellikleri ve bilmeniz gereken her şeyi bu inceleme yazımızda bulacaksınız.

Huawei Mate serisi son birkaç yılda fevkalade bir değişim geçirdi. Piyasada bu ölçekte bir gelişimden geçen başka bir akıllı telefon bulmak zor. Huawei Mate 9’a şöyle dönüp bir bakın: Zamanında yetenekli ve etkileyici olmuş olsa da, estetik açıdan son derece sönüktü. Huawei Mate 20 Pro ile karşılaştırıldığında ise, aynı model ailesinden geldiklerinden bile şüphe duyabilirsiniz. Ayrıca estetik dönüşümün sıkıcıdan büyüleyiciye geçmesi de şaşırtıcı bir hızda yaşandı.

Peki teknolojisi de aynı hızda gelişti mi? Ya Mate 20’nin kullanım deneyimi; 2015 mi, yoksa 2018 gibi mi bir his uyandırıyor? İkisi de değil. Bize kalırsa 2019 ve ötesi. Baş döndürücü bu telefonun teknik kapasitesini aynen öyle ifade edebiliriz. Tüm bunlara rağmen, bu aygıttan hala ufak bir beklentimiz var. Ama önce telefon hakkında biraz daha konuşalım.

Müthiş Tasarım ve Müthiş Ekran

Samsung, sen şöyle bir kenara çekil bakalım, çünkü Galaxy S9 Plus artık vitrindeki en güzel telefon değil. Huawei Mate 20 Pro piyasaya çıkmadan hemen önce, arka tarafındaki kare kamera lensinin konumuyla ilgili endişeler vardı. Fakat sonuç beklenenden daha iyi çıktı. Huawei tasarımcıları Porsche Tasarımı’ndan faydalanarak simetrinin en iyi seçenek olduğunda karar kılmışlar ve kamera lensini tepenin tam ortasına dikmişler. Bu sayede telefonun telefon gibi gibi görünmesini sağlamışlar, fotoğraf makinesi gibi değil.

Arka kısmın geri kalanı ne bir parmak izi okuyucusuyla, ne de bir flaş birimiyle sıkıştırılmış: Huawei ve Leica logolarıyla beraber tek bir kutuda toplanmış kamera ve algılayıcıları dışında başka hiç bir şey kalabalık yapmıyor. Huawei Mate 20 Pro’nun gövde yüzeyi, yeni Hiper Optik cilası sayesinde, görünüşüyle ve parmaklarınızda bıraktığı hisle biraz plağı andırıyor. Bu yönüyle diğer telefonlardan kolaylıkla ayrışabiliyor ve ışığı yansıtma şekli oldukça göz alıyor; özellikle yakut yeşili modelde.

Huawei Mate Mate 20 Pro, Galaxy S9 Plus ve Porche Design Mate RS ile bazı benzerlikler paylaşıyor. Kenarlar nazik kıvrımlara yontulmuş ve elde tutarken bol konfor sağlıyor. Kenar konforu biraz aşırıya kaçmış olabilir çünkü fazla kaygan. Hiper Optik arka paneli parmak uçlarınıza karşı direnç gösteriyor ama fazladan bir tutuş sağlamıyor. Kenarların kayganlığı da hesaba katılırsa, telefonun elinizden düşme ihtimali hiç de az değil.

Standart kulaklık girişi yok

Kenarlarda ince bir ses düğmesi ve görsel olarak biraz yersiz duran kırmızı bir güç düğmesiyle beraber bir USB Type-C şarj jakı yer alıyor fakat analog kulaklık çıkışı bulunmuyor.

Ekranı, boyutu 6,4 inç olan, 3.120 x 1.440 çözünürlüğünde, HDR desteği de veren göz kamaştırıcı bir AMOLED panel oluşturuyor. Huawei Mate 20 Pro ile yüksek kalitede herhangi bir videoyu izlemek adeta tinsel bir deneyim yaşamak gibi. Bize inanmıyorsanız tek yapmanız gereken 1.440p HDR test videosunu YouTube’dan izlemek. Fakat öncesinde biraz ekran ayarlarını karıştırmanız gerekebilir. Bunun nedeni, ürünü aldığınızda Akıllı Ekran özelliğinin varsayılan olarak çalışır olması. Bu özelliğin amacı ise çözünürlüğü düşürerek pil ömründen tasarruf yapmak. Mesela bu özellik etkin haldeyken YouTube’da 1.440p seçeneğini göremiyorsunuz. En iyi video deneyimi için daime en yükse çözünürlük seçeneğini tercih edin.

Ekranın tepesindeki çentik boşa yer kaplamıyor ve sorunsuz çalışıyor. Yüz tanımayla kilit açmanızı sağlayan, üç boyutlu derinlik ölçümüne sahip  kameranın yer aldığı bu çentiğin kenarlarındaki ekran boşlukları oldukça ufak olmasından dolayı fazla bilgilendirici değil. Yerlerinden hiç ayrılmayan Bluetooth, NFC, şebeke, pil ve saat simgelerinin yanında sadece bir değişken bilgilendirme görebiliyorsunuz. Çentik tasarımı hoşunuza gitmezse ayarlardan ‘saklayabilirsiniz’.

Huawei Mate Mate 20 Pro

Biyometrik Güvenlik

Mate 20 Pro’nun yeni büyük özelliklerinden biri, Huawei’e göre aynı zamanda dünyada bir ilk olma niteliği de taşıyor. Bahsi geçen özellik, ekran üzerinden parmak izi okuyabilme teknolojisi. Huawei Mate 20 Pro, uluslararası düzeyde erişilebilir olan ve seri üretimi yapılan bu türdeki ilk ticari ürün ilk olma unvanını kazandı. İyi güzel ama böyle bir parmak izi okuyucusu gerçekten de çalışıyor mu? Çünkü en son Porsche Design Mate RS’e baktığımızda çalışmıyordu. Ya da en azından her zaman çalışmıyordu diyelim. Haberler iyi çünkü bu Mate 20 Pro özelliği baya geliştirilmiş.

Kurulum diğer parmak izi okuyucuları kadar kolay. Ekranın alt kenarından  bir-iki santim yukarıda yer alıyor ve parmağınızı bastırmanıza gerek kalmadan çalışabiliyor. Geleneksel parmak izi okuyucuları kadar hızlı çalışmadığını söyleyelim. Ayrıca her zaman olması gerektiği gibi çalışmıyor. Parmağınızı ikinci kez okutmak zorunda kalabiliyorsunuz ki bu sinir bozucu bir durum. Mate RS’den çok daha iyi olduğu kesin ama hala mükemmel değil. Aynı sorunlarla ayrıca OnePlus 6T üzerinde karşılaşmamızdan dolayı, sorunun sektör çapında bir gelişim göstermesi gerektiğini görüyoruz.

İşin ilginç kısmı ise çoğu zaman parmak izi okuyucusuna ihtiyaç duymadık çünkü yüz tanıma sistemiyle telefon kilidini açmak çok daha kolay oluyordu. Bazen daha parmağımızı okuyucuya yaklaştırmadan bile kamera hemen bizi tanıyıp kilidi açıyordu. Varsayılan ayarlarında, Mate 20  Pro sizden kilidi açmak için ekranı kaydırmanızı bekliyor. Fakat güvenlik ayarları altından yüz tanıma özelliğini etkin hale getirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra Huawei Mate 20 Pro’nun neredeyse anında açıldığını göreceksiniz.

Güçlü Performans ve Zorlu EMUI Kurulumu

Huawei Mate 20 Pro, yüklenmiş yapay zekayı yöneten dual-NPU (Neural Processing Unit/Nöral İşlem Birimi) teknolojisine sahip Huawei’in kendi Kirin 980 işlemcisini kullanan ilk telefon olma özelliği taşıyor. Böylece zeki video hileleri ve hızlı ortam algılamaları için buluta erişmek zorunda kalmıyor. Huawei Mate 20 Pro’nun yapay zekası, şu ana kadar telefonlarda gördüklerimiz arasında en kullanışlısı ve en hızlısı oldu. Rakipleri sadece Pixel 3 ve 3XL diyebiliriz.

Testler mi? Testler her ne kadar günlük kullanımı gerçekçi olarak yansıtmasalar da, karşılaştırmalarda kullanmak üzere oldukça işe yarıyorlar.

  • AnTuTu 3DBench: 273.746
  • Geekbench 4 CPU: Tek çekirdekte 3.330, çok çekirdekte 9.791
  • 3DMark Sling Shot Extreme: 4.180 (Vulkan)

Huawei Mate 20 Pro’yu kullanırken herhangi bir performans sorunuyla karşılaşmadık ve tüm uygulamalar pürüz çıkarmadan gerektiği gibi çalıştı.

Arayüzü son derece kullanışlı

İncelediğimiz Huawei Mate 20 Pro’da, üzerine EMUI 9.0 giydirilmiş Android 9.0 Pie kuruluydu ve Ekim güvenlik yaması uygulanmıştı. Huawei, menüleri incelterek ve lüzumsuz seçenekleri kaldırarak kullanıcı arayüzünü nasıl şekillendirdiğini anlatıp durmuştu. Gerçekte bunlar, vurgulanan düzeyde kullanıcı deneyimine etki etmiyor. Ve aslında bu iyi bir şey, çünkü problemleri sadece hüsrana uğradığımızda fark ederiz.

Huawei, kendi kullanıcı arayüzü EMUI 9.0’a (iOS’da gördüğümüze benzer) işaret yönetimi sistemini getirmiş. Varsayılan ayarda etkin değil ama dar çerçeveli uzun ekranlarda faydalı olabilir. Parmağınızı ekran üzerinde yukarı kaydırdığınızda başa (home) dönüyor, kaydırıp tuttuğunuzda çalışan uygulamaları görüyor ve yana kaydırdığınızda geri dönüyorsunuz. Bahsettiğimiz son işaret asıl iyi tarafı sağa veya sola uygulanabilmesi. Böylece telefon tek elle kullanılırken çok kolaylık sağlıyor. OnePlus 6T’nin işaret yönetimi sistemi karşısında daha hoş ve daha tepkisel. Tabi Apple tarafından belirlenen iOS standardı karşısında hala yalın kalıyor.

Ayrıca, Huawei ısrarla SwiftKey sanal klavyeyi kullanmaya devam ediyor ve bunun korkunç bir seçim olduğunu söylemeliyiz. Veri paylaşımı isteklerinden, garip rakam gösterme yöntemine kadar her şeyiyle EMUI arayüzünün en kötü kısmını oluşturuyor. Bu yüzden de, akıl sağlığımızı kaybetmemek için Google’ın Gboard’unu kullandık.

Bir Fotoğrafçının Düşü

Huawei, Mate 20 Pro’nun yapımında gene Leica ile beraber çalışmış ve bazı değişiklikler yapmış. Monokrom (siyah-beyaz) lensin yerini ultra-geniş bir lens almış ve P20 Pro’nun teknik kabiliyetinin biraz ötesine gidilmiş. f/1,8 diyafram aralıklı, 40 megapiksel standart bir lens, f/2,2 diyafram aralıklı ve 20 megapikselli ultra-geniş bir lens ve ek olarak f/2,4 diyafram aralığıyla 8 megapiksel bir telefoto lens bulunuyor. Huawei’in yapay zeka özelliklerinin hepsi bu telefonda. Ayrıca yapay görüntü dengeleme (AIS), gece modu, yavaş çekim video ve yeni Süper Makro çekim yetenekleri de cabası.

O kadar çok özellik var ki bir yerden başlaması zor. O yüzden doğrudan en önemli kısma geçelim. Huawei Mate 20 Pro’nun kamerası inanılmaz derecede harika. Şu ana kadar kullandığımız tüm telefon kameralarından daha fazla yaratıcılığa teşvik ediyor. O kadar çok teknik ve özellikle çevrelenmiş ki muhtemelen hepsini tanımanız aylarınızı alacak. Bugünlerde çok az sayıda akıllı telefon bu kadar özellik zengini olabiliyor. Vurgulayarak söylemek istiyoruz: Huawei kendini işine adayarak müthiş kameralar üretiyor ve bunu yaparken de fotoğrafçılıktan gerçekten anlayan bir takımdan yardım alıyor.

Gece modunda harikalar yaratıyor

Yeni ultra-geniş kamera başarılı olmasına rağmen LG ve Asus markaları dışında pek kendini göstermedi. Huawei’in yapay zeka teknolojisi bazı durumlarda çekilen sahnenin ultra-geniş lensle daha iyi çekileceğine yönelik tavsiyelerde bulunuyor. Gece modu nasıl gündüz de kullanılabiliyorsa, ultra-geniş modu da sadece peyzajlar için kullanılmıyor.   Bu çekim yöntemini pek çok farklı senaryoda deneyebilirsiniz ve oldukça ilginç sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kameranın, tripodsuz gece çekimleri sağlayan A.I.S sistemini kullandığı gece modu harikalar yaratmaya devam ediyor. Bir telefonun o kadar düşük  ışık seviyelerinde öyle net fotoğraflar çekebilmesini aklımız almıyor. Belki yüksek estetik standartlarınıza yaraşır bir fotoğraf yakalamakta zorlanabilirsiniz; ama gene de yüksek ayrıntı seviyesine hayran kalmamak elde değil. Ayrıca bu yeteneği gündüz de kullanabilir ve fotoğraflarınıza eşsiz görüntü katmada yardımcı edebilirsiniz.

Her şey mükemmel değil ama. Ultra-geniş lensin dar diyafram aralığı, ortam ışığı sorunlarında zorluk yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca Süper Makro da her zaman beklendiği gibi çalışmıyor, çalışsa bile kalite beklentimizin altında kalıyordu. Ama en sinir bozanı hangisi derseniz, çektiğiniz fotoğrafla vizör görüntüsünün birbirini tutmaması olur. Ekrana bakıp fotoğrafın kötü çıkacağını düşünseniz bile elde edeceğiniz sonuç sizi şaşırtabilir. Tabi bu durumun tersi de gerçekleşebilir.

Fantastik Pil Ömrü

Huawei Mate 20 Pro’nun enerji ihtiyacını karşılayan 4.200mAh pilin kapasitesi, sınıfındaki diğer pek çok telefonun sahip olduğundan çok daha ötede bulunuyor. Telefonu kullandığınızda bunu anlıyorsunuz. İçinde oyun oynamak, sosyal ağlara bakmak, eposta okumak ve kamerayı kullanmak gibi normal kullanım faaliyetlerinin bulunduğu test sürüşümüzde bu telefondan iki günlük pil ömrü elde ettik. Hatta bir keresinde sadece kamera ve sosyal ağ etkinliğiyle geçen bir iş günü boyunca harcanan pil ömrü yüzde 20’nin altında kaldı.

Huawei Mate 20 Pro’nun pili aynı zamanda çok yönlü. Telefonu üç farklı biçimde şarj edebiliyorsunuz; Huawei’in kendi Süper Şarj teknolojisi sayesinde sıfırdan yüzde 100 şarja sadece 70 dakikada ulaşılıyor. Süper Şarj dışında ayrıca, bir Mate aygıtında ilk defa kendini gösteren kablosuz şarj yeteneği ve ters şarj etme olarak çağrılan yeni bir özellik bulunuyor. Huawei Mate 20 Pro’nun en eğlenceli özelliği ise, bir kablosuz şarj platformu gibi davranarak diğer telefonları şarj edebilmesi.

Artıları

  • Çok güzel bir ekran
  • Özelliklerle dolu, profesyonel kalitede kamera
  • Harika pil ömrü
  • Hayranlık uyandıran modern tasarım
  • Tonlarca özellik

Eksileri

  • Ekran üstündeki parmak izi okuyucusu hüsran yaratabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı