Üst Seviye Telefonda İyi Fiyat: Xiaomi Redmi 6 Pro

Özlü bir söz var, “Tepeye erişmek, tepede kalmaktan daha kolaydır” şeklinde. Bu lafın, dev telefon üreticilerinin toplantı odalarında nasıl yankılandığını duyar gibiyiz. Tabi bu bilge söz, sadece toplantı odalarıyla sınırlı bir felsefeyi teşkil etmiyor. Bu rekabet kültürünün tarih boyunca hayatın pek çok alanında kendini gösterdiğine şahit oluyoruz. Nice aktör, atlet veya marka, bu inancın kıskacı altında sönüp gitmekten kurtulamadı. Aynı şeyin, Hindistan’da piyasa lideri olan Xiaomi için de şu an söz konusu olduğunu söylemiyoruz ama son çıkan telefonları değerlendirildiğinde kaygılanmamak elde değil. Xiaomi Redmi 6 Pro modelini inceledik ve öne çıkan yönlerini sizler için yazdık.

Xiaomi’nin Hindistan’da bir numara olması dikkat çekici bazı verileri ortaya koyuyor. Şirket, bu konuma ulaşmak için pek çok bütçe sınıfı telefon piyasaya sürdü. Her telefonda, fiyat çizgisine göre tüketiciye yeni ve ekstra bir şeyler sundu. Fakat bu strateji bayatlıyor olabilir mi? Acaba Xiaomi öyle bir doygunluğa ulaştı da artık masaya herhangi ‘yeni’ bir şey getiremez mi oldu? Eğer yeni piyasaya sürülen Redmi 6 serisine ait akıllı telefonlara bakacak olursak, bu iki sorunun cevabı da maalesef evet olabilir.

Şirket, Redmi 6, Redmi 6A ve Redmi 6 Pro isimleriyle üç yeni telefon çıkardı. Bu üç telefon arasında en pahalı olanı Redmi 6 Pro. Piyasaya çıkarken, bu telefonun performans tutkunlarına hitap ettiği belirtildi. Fakat telefonun teknik özelliklerine baktığımızda ilginç veya yeni bir şeyle karşılaşmadık. Fakat telefonu bir süre kullandık ve edindiğimiz izlenimleri aşağıda paylaştık.

Xiaomi Redmi 6 Pro: Tasarım

Konu akıllı telefonların inşa kalitesi olunca Xiaomi her zaman takdir toplamasını bildi ve Xiaomi Redmi 6 Pro’da durum farklı değil. Telefon, diğer Redmi serisi üyeleriyle metal gövdeyi kullanıyor. Tıknaz olan telefonda, Xiaomi Redmi Note 5 Pro’nun tasarımından esintiler bulmak mümkün.

Arkadan bakıldığında, Xiaomi Redmi 6 Pro tıpkı Redmi Note 5 gibi görünüyor. Telefonun arka paneli, çıkıntılı dikey dual kemeraya ve dairesel parmak izi okuyucusuna ev sahipliği yapıyor. Ön kısımı ise, iPhone X tarzı boydan boya bir ekran kaplıyor. Ön yüzün ekran dışında kalan tepedeki ufak kısmında bir selfie kamerası ve bir algılayıcı yer alıyor.

Xiaomi’nin kalın çerçevelerle olan anlaşılmaz aşkı Redmi 6 Pro’da da kendini belli ediyor. Rekabetin iyice kızıştığı bu zamanlarda Xiaomi’nin tasarım felsefesini hala geliştirmemesi şaşılacak bir durum. 6 Pro’nun kalın çerçevesine bakınca, bu telefona çerçevesiz ekranlı demek yüz istiyor.

Telefonun sağ yan kısmında güç ve volüm düğmeleri yer alıyor. Sol yanda bulunan SIM kartı tepsisi üç ayrı yuva bulunduruyor. Bu yuvalardan ikisine SIM kartları ve diğerine de microSD depolama kartı yükleyebiliyorsunuz. Üst kenar, IR ileticisi ve 3,5mm kulaklık jakı girişine ev sahipliği yaparken; alt kısımda ise mikro USB girişi ve hoparlör yer alıyor.

Xiaomi Redmi 6 Pro: Ekran

Piyasada bulunan diğer akıllı telefonlar gibi, Xiaomi Redmi 6 Pro da 18:9 ölçüsünde bir ekranla geliyor. Telefonun 5,8 inç LCD tam HD ekranının çözünürlüğü 1080×2280 piksel. Ekran yeterince parlaklık sunuyor ve doğrudan güneş altında iyi görünürlük sağlıyor.

Xiaomi, son telefonları üzerinde ekran geliştirmeleri yürütmüş ve bu kendini Redmi 6 Pro ile belli ediyor. Ayrıca telefonu, renk oluşturma konusunda oldukça başarılı bulduğumuzu itiraf etmeliyiz. Diğer Xiaomi akıllı telefonları gibi, Redmi 6 Pro da Okuma modu ile geliyor. Telefonun bu özelliği, ekrandan yayılan mavi ışığı filtreliyor ve gözler için daha konforlu bir ışık yayıyor.

İyi renk oluşturma yeteneğinin yanı sıra telefon ayrıca iyi kontrast seviyeleri de sunuyor. İlaveten, kullanıcılar ekranın beyaz dengesini değiştirebiliyor ve kendi gereksinimlerine göre ayarlayabiliyorlar. Rahat izleme açıları da fena olmayan ekran, etkileyici oyun deneyimi sağlıyor.

Xiaomi Redmi 6 Pro: Performans

Xiaomi Redmi 6 Pro, şirketin tüketicilerle ilk defa Redmi Y2 aracılıpıyla tanıştırdığı Qualcomm Snapdragon 625 işlemcisinden güç alıyor. Telefon, bu işlemcisiyle günlük kullanım rutinleri gerçekleştirilirken iyi performans veriyor. 14nm yonga seti, oyun seanslarında gayet iyi performans sergiliyor; fakat, Shadow Fight gibi yoğun grafikli oyunları oynadığınızda ufak takılmalar yaşayacaksınız. Bu yüzden oyun odaklı bir akıllı cep telefon arıyorsanız başka bir ürüne bakmak isteyebilirsiniz.

4GB RAM’e sahip olan telefonun 64GB dahili depolama alanını microSD genişletme kartlarıyla daha da artırabiliyorsunuz. Makul bir seviyede bulunan ses kalitesi için esasen çok söyleyecek sözümüz yok. Kullaklık kullandığınızda, telefon üzerindeki hoparlörlere kıyasla daha kaliteli ses elde edeceksiniz. Ayrıca telefon görüşmelerindeki ses kalitesi ve sinyal alımıyla da bir problem yaşamadık. Ayrıca tramvay ve metroyla yer altında seyahat ederken hiç bir kopma yaşamadık.

Yazılıma tarafında Xiaomi Redmi 6 Pro, Android 8.1 Oreo işletim sistemini ve şirketin kendi MIUI 9 kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Fakat Xiaomi, telefon piyasaya çıkarken yakında MIUI 10 ile güncelleneceğini bildirdi. Telefon bu sefer; içinde Netflix, Facebook, Amazon, PhonePe ve diğerlerini içeren daha az miktarda bir uygulama çeşitliliğiyle geliyor.

Çoğu Xiaomi telefonu Netflix’le gelmediği ve bir tanesi bu uygulamayı Play Store’dan bile indiremediği için bu, pek çok kullanıcı açısından iyi bir haber. Kullanıcılar, telefonla kurulu bir şekilde gelen hiçbir uygulamayı kaldıramıyorlar. MIUI kullanıcı arayüzü son derece akışkan ve herhangi bir takılma yaşamıyor. Birden fazla uygulama çalıştırma ve çoklu pencere gibi özellikler gayet iyi çalışıyor.

Xiaomi Redmi 6 Pro: Kamera

Xiaomi Redmi 6 Pro, AI destekli ve 12MP’li bir dual kamera ve 5MP’li ikinci bir kamera barındırıyor. Telefonun kamera kurulumu, Redmi Note 5 Pro ile aynı. Kamera, AI destekli portre modu ve görüntü dengeleme özellikleriyle geliyor. Ön kısımda yer alın 5 mega pikselli selfie kamerası da AI desteği bulunduruyor.

Tüm bunların yanında, kamera performansının yeterince iyi olmadığını söylemek zorundayız. Aynı fiyat seviyesindeki Honor 9N’nin kamarasıyla karşılaştırdığımızda, telefonun görüntü işlemede yavaş kaldığını ve çektiği fotoğrafların yeterince keskin olmadığını gördük.

Kamera uygulaması, diğer tüm Xiaomi akıllı telefonlarıyla aynı. Her zaman olduğu gibi, telefonla beraber kare, manual ve panaroma gibi yeni çekim modları geliyor. Gün ışığında çekilen fotoğraflar, parlak ve doğru oranda renk dolgunluğuna sahipti. Ayrıca, şirketin bol bol bahsettiği görüntü dengeleme özelliği de vasatın üzerine çıkamadı ve beklentileri karşılamadı.

Resim işleme de ayrıca bir parça problemli. Telefon, çekilen fotoğrafı işlemek için normalden fazla zaman harcıyor. Açıkçası bu sorunla bir Xiaomi telefonunda ilk defa karşılaşıyoruz. Işık gürültüsüyle resmen boğuşan kamera algılayıcısı, az ışıkta vasat sonuçlar üretiyor. HDR modu sayesinde daha fazla ayrıntı yakalayabiliyorsunuz fakat ellerinizi uzun süre sabit tutmanız gerekiyor.

Ön kamera da bol ışıklı ortamlarda makul seviyede ayrıntı yakalayabiliyor ama az ışıkta bir selfie çekmeye çalıştığınızda hayal kırıklığı yaratıyor. Genel olarak değerlendirildiğinde, kamera deneyiminin telefonun en zayıf noktası olduğunu söyleyebiliriz. Oyun tutkunlarından sonra fotoğraf tutkunları da Xiaomi Redmi 6 Pro’da aradıklarını bulamayabilir.

Xiaomi Redmi 6 Pro: Pil

Xiaomi Redmi 6 Pro, enerjisini bir 4000mAh pilden alıyor. Çoğu Xiaomi akıllı telefonunda bulunan bu pil, şrkete göre tek şarjda 48 saatlik bir ömür sağlıyor. Fakat testlerimizde, günlük rutin kullanımla şarjın sadece bir gün yettiğini fark ettik. Telefon ayrıca, yüzde 0’dan yüzde 100 uzun bir zamanda şarj oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı