Çok Güzeldi Harika Oldu: iPhone Xs [Ürün İnceleme]

Geçtiğimiz hafta Apple tarafından tanıtılan yeni telefonlardan biri olan iPhone Xs’e “sadece daha iyi bir iPhone X” deyip geçmek haksızlık olur. iPhone Xs, geçen yıl çıkan iPhone X’a görünüş olarak ayırt edilemeyecek biçimde benziyor. ‘S’ takısından anlayacağımız gibi, masaya mütevazı yenilikler getiriyor. Bu yüzden iPhone X’a bir süre daha tutunmak isteyebilirsiniz. Fakat yanlış anlaşılmasın, iPhone Xs için kesinlikle kötü bir telefon demiyorum. Sadece, geçen seneki telefona çok benzediği için beraber piyasaya çıktığı diğer yeni iPhone modelleri arasında biraz sönük kalıyor.

Taraf değiştirmek isteyen bir Android kullanıcısı mısınız? Ya da Apple iPhone 8‘den daha yaşlı bir telefon mu kullanıyorsunuz? Bizden ayrılmayın! Huzurlarınızda iPhone Xs!

Aynı boyut, aynı görünüş

iPhone Xs, geçen yılın iPhone X’iyle aynı olan 5,8 inçlik ekrana sahip. Telefonun ekran büyüklüğü, iPhone 8 ile iPhone 8 Plus arasında kalan bir orta boya sahip. Yeni çıkan iPhone’lar arasında ise en küçüğü; iPhone XR, 5,1 inçlik daha büyük bir ekrana sahip.

Bu ekran boyu, yeni iPhone modelleri (ki buna iPhone Xs Max de dahil) arasında aslında en çok beğendiğimiz oldu. Bazılarımız daha büyük bir ekrana ihtiyaç duyabilir, fakat ben daima iPhone X’un ekranının mükemmel bir oran yakaladığını düşündük; çok büyük değil bu yüzden kavraması kolay, çok küçük değil o yüzden de video izlemek kolay.

Geçen yılın iPhone X’iyle görünüş olarak tıpa tıp aynı olması hiç de kötü bir şey değil. Sırtı minimal düzeyde ve zarif bir biçimde yerleştirilmiş dikey bir çifte kameraya ev sahipliği yapıyor. Arka kameranın çıkıntısız olmasını dilerdik ama bunu uzun zamandır dilediğimiz için bir şey demiyoruz. Apple’ın “en sağlamı” dediği cam kısma dokunması hoş ve metal çerçeve ise üst düzey bir telefon izlenimi bırakıyor. Altın renginde gelen iPhone Xs’in gümüş ve ‘uzay grisi’ renkleri de bulunuyor.

Tasarımıyla göze ve gönle hitap ediyor

Düğmeler ve Lightning şarj girişi geçen seneki yerlerinde duruyor, hala kulaklı jakı bulunmuyor ve Face ID için kullanılan TrueDepth kamerası da ön kısımdaki ufak girintide yer alıyor. Apple’a göre bu kilit açma yöntemi, iPhone Xs’in içindeki yeni işlemci sayesinde her zamankinden daha hızlı ve daha güvenli. Apple bu konuda ne kadar haklı bilemiyoruz çünkü henüz bunu test etme fırsatı bulamadık.

Super Retina HD OLED ekran, Dolby Vision ve HDR10 desteği bulundurmakla beraber, geçen yılın iPhone X’iyle aynı olan 2436×1125 (her inç başına 458 piksel) çözünürlüğüne sahip. Ekranın renkleri gerçekçi ve hayli doygun fakat en etkileyici kısmı sahip olduğu engin siyah katmanları. Ready Player One filminden birkaç sahne izledik, son derece gerçekçi gözüktü; sanki o sanal dünyanın birer parçasıymışız gibi hissettik dersek çok yanıltıcı olmaz. Ayrıca gene True Tone desteği bulunuyor. Bu sayede ekran, içinde bulunduğunuz ortam ışığına göre ton değiştiriyor.

Gene de ekran boyunu küçük buluyorsanız, iPhone Xs Max’i düşünebilirsiniz. Fakat bana kalırsa iPhone Xs’in ekran boyu çoğu kullanıcı için çok daha ideal. Üstelik tek elle kullanımı kolay, bu yüzden de benden kafadan on puan kazanıyor. İlaveten, Apple su geçirmezliği de yükselterek IP68 standardına çıkarmış. Bu sayede telefon bir metre su altında zarar görmeden 30 dakika dayanabiliyor.

Yüksek performans, iOS 12 ve daha iyi pil süresi

Apple’ın son işlemcisi olan A12 Bionic, firmanın tüm yeni telefonlarına hayat veriyor. “Yeni jenerasyon Neural Engine” teknolojisine sahip olan işlemcinin 8 çekirdeği bulunuyor ve genel olarak saniyede 5 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor. Bu sayede iPhone Xs, ciddi işleme kapasitesi gerektiren görevlerin altından terlemeden kalkıyor ve bunları her zamankinden daha hızlı bir şekilde tamamlıyor.  iPhone Xs, piyasada bulunan en güçlü telefon olabilir.

Telefonda, bu yıl sonunda Bethesda’dan çıkacak olan Elder Scrolls: Blades oyununu denedik ve ayrıntılı grafikler kelimenin tam anlamıyla aklımızı aldı. Telefon ile rüya gibi çalışan oyun, şu ana kadar gördüğümüz en çekici mobil oyunlardan biri. Ortalıkta dolaşıp kamerayı hareket ettirmek, tek bir takılma veya gecikme yaşanmadan akıcı bir biçimde gerçekleşiyor. Ayrıca ARKit 2.0 oyununu da denedik ve ayrıntılı grafiklerin gerçek dünya üzerine pürüzsüz biçimde nasıl yerleştiğini gördük. Tabi bunu sınırlı bir ortamda test ettik ve A12 Bionic işlemcisinin bizi nerelere kadar götürebileceğini görmek için daha kapsamlı testler yapmamız gerekecek.

iOS 12 ike daha güçlü

Home düğmesi kaldırıldığı için, işletim sistemini yönetmek için, ilk olarak iPhone X’de karşılaştığımız işaretleri kullanıyorsunuz. Kullandığımız en iyi işaret sistemlerinden biri olan bu ara birimi kullanırken ve uygulamalar arasında geçiş yaparken herhangi bir performans sorunuyla karşılaşmadık. iPhone Xs, yeni yayımlanan iOS 12 işletim sistemini kullanıyor.

iPhone Xs’in pil ömrü ise, Apple’a göre iPhone X’den 30 dakika daha fazla dayanıyor. Yani tek şarjla problem yaşamadan tüm gün telefonu doya doya kullanabiliyorsunuz. Apple’ın bu konuda ne kadar dürüst olduğunu ilerleyen denemelerimizde netleştireceğiz. Fakat, aslına bakarsanız bu süre bende biraz hayal kırıklığı yarattı. Ayrıca bu konuda kesin bir şey söylemek için daha kapsamlı testler yapmamız gerekecek.

Hızlı şarj teknolojisi bu modelde de bulunuyor ama hızlı şarj kablosunun beraber gelmemesi iyi bir şey değil. Kabloya ayrıca para vermeniz gerekecek.

Güçlü kamera yenilikleri

iPhone Xs’in sırtında iki adet 12 megapikselli kamera bulunuyor. Kameralardan biri f/1,8 diyafram aralıklı bir lens, diğeri ise f/2,4 aralıklı bir telefoto lense taşıyor. İkinci lens, 2x optik zum bulunduruyor ve Portre Modu fotoğrafları için kullanılıyor. Kamera algılayıcısının geçen yılın iPhone X’inden daha büyük olduğu söyleniyor, o yüzden sağda solda hafif geliştirmeler görmeniz gerekiyor.

iPhone X’e nazaran bu telefonu kamera özellikleri açısından öne çıkaran iki özellik bulunuyor. Bunlardan biri olan Depth Control, Portre Modu fotoğraflarında ‘bokeh’ efektini (arkaplan bulandırma) ayarlamanızı sağlıyor. Bu özellik gayet iyi çalışıyor ve fotoğraflarınızı istediğiniz gibi değiştirmek istiyorsanız harika bir seçenek. Bu özelliği daha önce Android telefonlarda görüyorduk.

Ayrıca geçen yıldan kalan Portrait Lighting özellikleri aynı fakat yeni A12 Bionic işlemcisi sayesinde her zamankinden daha iyi çalışmasını bekleyebiliriz. Yaptığımız birkaç testte, kamera, bir nesne etrafındaki kenarları kolayca ve doğru bir şekilde algıladı. Fakat bu alanda daha ayrıntılı testler gerekecek.

 

Bahsettiğimiz ikinci özelliğin ismi ise heyecan verici Smart HDR. Bu özellik, temelde aynı anda birden fazla fotoğraf çekme yeteneğine sahip. Kamera, daha sonra, A12 Bionic işlemcinin yardımıyla çektiği bu her fotoğrafın en iyi kısmını tek bir karede toplayarak harika bir dinamik çehre üretiyor. Yani, fotoğrafların dinamik ışık koşullarında aşırı parlak veya aşırı karanlık çıkmasından endişe etmenize artık gerek yok. Çektiğimiz örnek fotoğraflar gerçekten büyüleyici sonuçlar çıkardı. Tüm bunların yanında, kamera ile video çekimlerinde stereo ses kaydı da yapabiliyorsunuz.

Ön kısımdaki f/2,2 diyafram aralıklı 7 megapikselli kamerasıyla testlerimizde birkaç hoş selfie çektik. Öndeki TrueDepth kamera sayesinde portre modu selfie’leri bile çektik. Kamera, fotoğraf çekme anında hiçbir takılma yaşamadı. Tüm bunların yanında, iPhone Xs’in tüm kamera potansiyelini keşfetmek için daha fazla testler yapmamız gerekecek.

Artıları

  • Enfes OLED ekran
  • 5,8 inç ekran boyu mükemmel
  • Güçlü performans
  • IP68 su geçirmezlik
  • Harika kamera yenilikleri

Eksileri

  • Hızlı şarj kablosuyla gelmiyor
  • Yüksek fiyatlı

GittiGidiyor Apple iPhone X İnceleme!

Apple’ın en çok beğenilen ürünlerinin başında gelen iPhone X’i daha yakından tanıyalım! iPhone X hakkında merak ettiğiniz yenilenen tasarımı, üst seviye özellikleri ve tüm teknolojik donanımları GittiGidiyor Blog Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren sizler için inceledi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu