Trend

Deneyimleri Devleştiren Monitör: Philips Momentum 436M6VBPAB (İnceleme)

Hem verimli çalışmak hem de eğlenmek için büyük boyutlu monitör arıyorsanız, bu inceleme yazımız tercihinizi kolaylaştıracaktır. Gelin Philips Momentum 436M6VBPAB modeline yakından bakalım.

Dünyadaki en büyük elektronik şirketlerinden biri olan Philips, televizyonlarıyla olduğu kadar monitörleriyle de adından söz ettiriyor. TV modellerinde olduğu gibi monitörlerinde de doğal görünüm yakalamaya yönelik olarak teknoloji geliştiren Philips, üst seviye monitör modellerinden biri olan Philips Momentum 436M6VBPAB modeliyle de hem oyuncuların, hem de profesyonellerin beklentilerini karşılayabilecek gibi görünüyor.

Minimalist tasarım

Philips Momentum monitör, 43 inç’lik boyutu ile hem profesyonellere hem de düşük gecikme süresine ihtiyaç duyan konsol oyuncularına hitap ediyor. Minimalist çizgilere sahip olan Momentum 436M6VBPAB, oldukça şık görüntü sunduğu gibi agresif görünümlü ayağıyla da dikkat çekiyor. Monitörün alt kısmında bulunan AmbiGlow aydınlatması duvara bir ışık halesi yansıtarak ekranı genişletiyor ve izleme deneyiminize yeni bir boyut kazandırıyor. Bu özellik film, spor karşılaşması izlemek veya oyun oynamak için ideal. AmbiGlow özelliğinin isteğe bağlı olarak kapatılıp açılabilme seçeneği sunması ve parlaklık derecesinin ayarlanmasını sağlaması monitörün kullanıcı dostu olduğunu ortaya koyuyor.

Görüntü kalitesi

Philips Momentum 436M6VBPAB, şıklığı kadar performansı ve kalitesiyle de iddialı. Philips Momentum 43 inç ekran boyutu içerisinde, 4K çözünürlük sunuyor. Ekranın 43 inç olması 4K çözünürlük için küçük sayılabilse de bu durum kalitesinde olumlu etki yaratmıyor. Öyle ki inç başına yoğun piksel sıklığı olması keskin görüntü oluşmasına imkan veriyor. Dolayısıyla hem büyük hesap tabloları üzerinde çalışan finansçılar, hem de CAD çözümleri için olağanüstü ayrıntılı görüntüler isteyen profesyoneller verimli sonuç alabileceklerdir.

Philips Momentum’u, oyun konsoluna bağladığımızda oldukça iyi görüntü kalitesiyle karşılaştık. Monitörün DisplayHDR 1000 uyumu sayesinde ekranın farklı bölgeleri karartılabiliyor veya parlaklığı 1000 nite kadar çıkarabiliyor ki bunun sonucunda Momentum, müthiş bir kontrast oranı yakalamayı başarıyor. Monitörün renk gamının gelişmiş olması sayesinde HDR özelliği renklere de etki ediyor ve parlak ve gün ışığına sahip olan sahnelerde gözlerin kamaşmaması imkansız hale geliyor.

Ekranın birçok bölgesinde bulunan bağımsız lokal aydınlatma özellikli LED’ler, kendilerini tamamen kapatıyor ve kusursuz siyahlar ortaya koyabiliyor. Ancak LED’lerin minimum parlaklık değerleri yüksek kalmış. Öyle ki ekranın herhangi bir bölgesi ışığa maruz kaldığında o bölgedeki LED’lerin aydınlanması, ekranın ışık dengesinin bozulmasına yol açıyor ve bu da deneyimi olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Genellikle doğal renklere sahip olan Philips, Quantum Dot filtre kullanarak doğallığı yoğunlaştırmış ve hem yoğun, hem parlak hem de etkileyici bir renk performansı oluşmasını sağlamış. Kullanıcıların parlak renklerden rahatsız olup renk ayarlarını değiştirmesi bilemuhtemeldir.

MVA panel desteğiyle 10 bit renk desteği sunan Momentum, ekrana 1.07 milyar renk yansıtabiliyor. Bu sayı sRGB standartının yüzde 145’ine denk geliyor. Etkileyici olan sadece bu değil: Monitör, 4000:1’lik statik ve 50.000.000:1’lik dinamik kontrast sunuyor.

4ms’lik Griden Griye gecikmesi süresi, Philips Momentum’u oyuncular için etkileyici kılıyor. Monitör, Adaptive SYNC özelliği sayesinde ekrandaki yırtılmaların, bozulmaların önüne geçiyor. Dolayısıyla Philips Momentum, oyuncuların ihtiyacı olan özelliklerin hemen hemen hepsine sahip diyebiliriz.

Philips Momentum 436M6VBPAB

Portlar

1 adet DisplayPort 1.4, 1 adet mini DisplayPort 1.4, 1 adet HDMI 2.0, 1 adet USB Type C ve 2 adet USB 3.0 portlarına ev sahipliği yapan Philips Momentum 436M6VBPAB’ın ses girişi ve kulaklık çıkışı da mevcut. Sade bir uzaktan kumandası da bulunan monitörün üzerindeki iki adet hoparlör, 7W’lık güce sahip ve ortalama bir performans sunuyor.

Sonuç olarak

Değerlendirmelerimize göre Philips Momentum 436M6VBPAB, lokal LED aydınlatmalarının düşük seviyedeki performans sorunları dışında hem oyun hem de profesyonel kullanıma yönelik başarılı bir performans sunuyor. 4K çözünürlüğün ve HDR teknolojisinin önem kazandığı bu dönemde Philips Momentum aradığınız ürün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı