1 Milyon TL’lik Mercedes

Mercedes-Benz, Maybach S-Serisi ile lüks otomobil segmentini farklı bir boyuta taşıyor. S-Serisi platformu üzerinde inşa edilen Maybach, 5.453 mm’lik uzunluğu ve 3.365 mm’lik dingil mesafesiyle her iki uzunluk açısından da S-Serisi araçlardan 20 cm daha büyük. Maybach, ayrıca dünyanın en sessiz seri üretim sedan otomobili ünvanına da sahip.

Mercedes-Maybach S-Serisi’nin arka kapıları, toplam boydaki artışın tam tersi olarak standart S-serisi araçlara göre 66 mm daha kısa. Bunun nedeni arka koltukların, kapı çizgisinin daha da arkasında yer alması ve böylece kapı açıldığında arka koltukta oturanların gözükmemesi.

Mercedes-Maybach S 600 (X 222) 2014

Maybach’ta her ne kadar arka koltuklar önlerden daha ön planda olsa da konsolda standart S-Serilerinden farklı detaylar gözden kaçmıyor. IWC imzalı analog saat, ön koltuklar arası nappa deri kaplı kol dayanağı ve Maybach logosu işlenmiş, özel dikişlere sahip deri döşemeler bunların başında geliyor.

Arka bölümünse, hem hacim, hem ekipman, hem de detaylar açısından lüks bir ofisten farkı yok. İki adet gümüş kaplamalı şampanya kadehiyle gelen bardaklıklar, hem ısıtma hem de Peltier soğutma sistemi sunuyor. Opsiyonel olarak sunulan ekranlara bilgisayar, TV ya da herhangi bir görüntülü cihaz bağlanabiliyor. Kinetik hareket sistemine sahip arka koltuklar, onlarca farklı hareket kabiliyetinin yanında ısıtma ve soğutma da sunuyor. Ayrıca arka yolcular için iki farklı bölgeye ayarlanabilen Thermotronic klima lüksü bulunuyor. Ön ve arka koltukları ayıran panel nedeniyle iletişim Burmester imzalı özel bir 3D ses sistemiyle sağlanıyor. Ayrıca arka yolcuların ayak bölmesi, bu sınıftaki bir otomobile göre 77 cm daha uzun.

Mercedes-Maybach S 600 (X 222) 2014

Maybach iki farklı motor seçeneğiyle satılıyor; V8 çift turbo S 500 ve V12 çift turbo S 600. 455 bg gücündeki 4.7 litrelik S 500 yeni 9-ileri şanzımana sahipken, 6-litre 530 bg’lik S 600 ise 7-ileri olarak geliyor. Şimdilik her iki versiyon da arkadan itişli olarak satılıyor. 4 tekerlekten çekişli 4-MATIC versiyon S 500 isteyenlerin yıl sonunu beklemesi gerekiyor.

Maybach’lar 1.035.000 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. Ancak ağzına kadar dolu bir Maybach isteyenler en azından bir E-serisi kadar daha para ödemek durumunda kalacaktır.

Başa dön tuşu