OTOMOTİV

Kar Zinciri Nasıl Takılır?

Kış aylarının zorlu hava koşullarından biri olan kar yağışı, araç kullanmayı da güç hale getirir. Elbette çoğu şeyin çözümü olduğu gibi bunun da bir çözümü var.

Kar zinciri. Doğru kar zincirini seçmek ve başarılı bir şekilde takmak için yazımızı incelemeye devam etmenizi öneririz.

Kış aylarının bir getirisi olan kar yağışı çoğu zaman trafiği kötü yönde etkiler. Belediyeler bu gibi durumlarda yollarda tuzlama çalışmaları ya da biriken karları kaldırma yolunda bazı önlemler alır.

Yine de bir anda hepsi yapılamaz; bu yüzden özel aracıyla yola çıkacak olan bireyler de kendi önlemlerini almalıdır. Genellikle Meteoroloji Genel Müdürlüğü kar yağışı gibi tedbir alınması gereken hava koşulları öncesinde uyarı yapar. Vatandaşların da sorun yaşamamak adına, yapılan bu uyarıları takip edip önlemlerini kar yağışı gerçekleşmeden önce almaları gerekir. Alınacak önlemlerin başında kar lastiği kullanmak gelir. Kar lastiği olmasına rağmen aşırı bir yağış olması durumunda lastik de yetersiz kalabilir. Bu yüzden araçlarda kar zinciri bulundurmak zorunludur. Peki kar zinciri nedir ve kar zinciri takma konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kar Zinciri Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Kar zinciri, tekerleği koruyan bir üründür. Bu koruma tekerleğin zarar görmesine karşı olan korumadan ziyade daha çok buzlu yollarda ani kaymalara karşı ya da tekerleğin boşta döndüğü durumlarda kullanılan bir koruma çeşididir. Buna rağmen kış lastiklerinin yerini asla tutamaz. Bu nedenle aracınızda mutlaka kış lastiği kullanın ve kar yağdığı durumlarda kar zincirine başvurun. Ayrıca zincirler sürüş akslarının üstüne yerleştirildiği için aracın yola tutunması için tek başına yeterli olmayacaktır. Peki kar zinciri çeşitleri nelerdir?

main
  • Halat Zincirler: Her işi kendi başına yapmayı sevenler için ideal bir üründür. Bu ürünü set halinde uygun fiyata satın alabilirsiniz. Tek başına takmayı düşünüyorsanız bu işin görece zor olabileceğini de belirtelim. Halat zinciri 2 saate yakın bir süre harcayarak takabilirsiniz. Bu kadar zaman harcamak istemeyenler için çelik halka zincirler daha iyi bir seçenektir.
  • Çelik Halka Zincirler: Çelik zincirler halat zincirlerden biraz daha maliyetlidir. Bu maliyetine karşılık sunduğu konfor da orantılı olarak fazladır. Tekerleğe takmak çok daha kolaydır. Çelik halka zinciri lastiğe koyun ve ardından kapatın. Bu kadar basit!
  • Hızlı Takma Sistemleri: Kolay takılan sistemlerin maliyeti epey fazladır. Çok vaktiniz yoksa ya da hemen takıp yola çıkmak isterseniz en kolay takılan zincir bu seçenek olacaktır. Ancak bunun da önceden yapılması gereken bazı hazırlıkları vardır. İlk olarak her tekerleğin üzerine bir adet özel bir takma başı vidalamalısınız. Ayrıca kullandığınız lastik boyuna göre halka bağlantılarının uzunluğunu da ayarlamanız gerekir.
  • Bunlara ek olarak otomatik kar zinciri de bir seçenektir. Bu ürün çeşidi, çalıştırdığınız andan saniyeler sonra aktifleşir. Zorlu yollarda aracınızın kayması ya da patinaj gibi tehlikeli durumları ortadan kaldırır. Böylece daha güvenli şekilde trafiğe çıkabilirsiniz. Ayrıca ürüne ihtiyacınız kalmadığında sürücü yerinden kolaylıkla tek tuş yardımı ile kapanabilir.

 

Kar Zinciri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürücüler trafikte her zaman dikkatli olmalıdır; fakat kış aylarında zorlu hava koşullarının da etkisiyle bu durum daha büyük bir gereklilik halini alır. Sürücülere yardımcı olması adına bazı ürünler mevcuttur. Kış mevsimine geçildiğinde yaz lastikleri, özel olarak üretilmiş kış lastikleriyle değiştirilmelidir. Sizlerin ve aracınızda yolcu olan sevdiklerinizin sağlığından ve güvenliğinden emin olmak istiyorsanız, zamanı geldiğinde kış lastiğine geçmeli ve gerekli olduğu durumlarda kar zinciri kullanmalısınız. Kar zinciri, aracın zemine daha iyi tutunmasına yardımcı olur ve bu sayede araç çok daha kolay ve rahat hareket eder. Güvenli ve sağlıklı bir sürüş deneyimi için kar zinciri ve kar lastiği kullanımını kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

[gg_banner name=”start-shopping” type=”responsive” width=”100%” height=”500″][/gg_banner]

Peki aracınıza uygun kar zincirini nasıl seçeceksiniz? Burada en önemli nokta, arabanın modeli ve kullanılan lastiğin türüdür. Aracınızda kullandığınız lastiklerin çapına uygun olarak belirlenmiş kar zinciri numaraları mevcuttur. Bu şartları sağlayan en uygun zinciri kullanabilirsiniz. Eğer bu konuda pek bilginiz yoksa bir uzmandan destek alarak doğru ürüne ulaşabilirsiniz. Bir başka önemli nokta ise kar zincirlerinin sadece kar yağdığında ve kar lastiklerine takılması gerektiğidir. Eğer karlı olmayan havalarda da zincir kullanımına devam ederseniz tekerleklerin zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Pratik Şekilde Kar Zinciri Nasıl Takılır?

Kar zinciri pratik uygulama yollarını takip ederek işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; kar zincirini kendiniz takmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz konu hakkında uzman olan kişilerden de yardım alabilirsiniz. Kendiniz takmak istiyorsanız da yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  1. İlk olarak araç lastiklerinizin çapını bilmelisiniz. Bilmiyorsanız bir metre ya da cetvel yardımıyla ölçebilirsiniz. Uygun zinciri seçmek için bu adım çok önemlidir.
  2. Doğru zinciri temin ettikten sonra dikkat etmeniz gereken nokta, lastiğin üzerinde bulunan sivri kısımları tekerlek ile temas ettirmemektir. Böyle bir temas olursa, tekerlekleriniz zarar görür ve bu durum ekstra bir maliyete sebep olur.
  3. Son olarak da zincirin dolanmasına karşı tedbirler alarak takma işlemine geçebilirsiniz. Bu noktada zincir üzerinde renkli olarak belirlenen bölgeyi tekerleğin arkasına gelecek şekilde sabitleyebilirsiniz.
  4. Ardından zincirin kalan parçalarını tekerleğin ön tarafına çekin. Bunu yapınca zincir takma işleminin büyük bir bölümünü gerçekleştirmiş olursunuz.
  5. Zincir kenetleme kısımları açık kalmıştır. Bu kısımları uygun ve net olacak biçimde zincire kenetlemek gerekir. Bu kilitleme sırasında zincir olabildiği en yüksek seviyede gergin olmalıdır.
  6. Ayarlamayı yaptıktan sonra zincir takmayı başarıyla tamamlamış olursunuz. Buzlu yollarda endişe duymadan ilerleyebilirsiniz.

Hangi boyutta kar zinciri seçeceğinize karar verdikten sonra GittiGidiyor’daki kar zinciri fiyatları ve modellerini inceleyerek bütçenize en uygun olanı satın alabilirsiniz.

Başa dön tuşu