OTOMOTİV

Bagajınızı Verimli Kullanmanız İçin Çözümler

Sık seyahate çıkanlardansanız veya tatillerinizi aracınızla kamplarda, outdoor etkinliklerinde geçiriyorsanız, küçük bagajlı bir arabanız varsa bu yazımızı okumadan geçmeyin.

Bagaj yerleştirmek kendine has bir sanattır. Optimizasyon ve verimlilik üzerine kurulu bu sanatı uygulamak için bazı önemli gereçleri edindiğiniz anda işiniz oldukça kolaylaşacak. Bagajınıza neler sığdırdığınıza siz bile inanamayacaksınız!

Bagaja Eşyalar Nasıl Yerleştirilmeli?

Öncelikle bagajınızın litre hacmi üzerinde durmak yerine içinin şekline odaklanın. Araç tipiniz sedan ise ona göre, hatchback ise ona göre bagaj biçiminiz olacaktır. Taşıyacağınız eşyalar ağır şeylerse yükü bagaja eşit dağıtmanız sürüş güvenliği açısından olumlu olacaktır. Ağır bagajları alta ve aracın içine doğru, hafifleri üste, büyük bagajları yanlara doğru, küçükleri ortalara doğru toplamanız yer açısından avantaj sağlayacaktır. Sık ihtiyacınız olacak eşyaları ulaşabilir alanlara bırakın. Eşyaları ve bagajları bu bakımdan büyük, küçük, ilk ihtiyaç olacak şeyler, orta öncelikli ve son ihtiyaç olacak şeyler, kırılabilir, dökülebilir bagajlar olarak önden ayırırsanız, bu size büyük kolaylık sağlar. Kıyafet, mat gibi rulo yapılabilen eşyaları rulo halinde ve dikey olarak sıralı koymaya gayret edin. Bu konuda bagajda size yardımcı olabilecek yeni teknolojilerden ve araba gereçlerinden faydalanın. Bagaj çantaları, bagaj fileleri ve farklı türlerde bagaj düzenleyiciler ile bagajınızı optimize kullanın.

Bagaj Çantaları

Arabada bagaj içerisinde alet-edevat, kapalı durması gereken eşyalar, dökülebilecek parçalı objeler gibi şeyleri bir arada tutan ve bagajın farklı yerlerine uyum sağlayabilen çantalara bagaj çantası adı verilir. Bu çantalar genelde bagaj içerisinde kullanıldıkları için çanta halısı gibi malzemelerden üretilirler. Bazı bagaj çantalarında kapı üzerinde taşıma tutamağı vardır, bazılarında ise kenar bölgelerden tutma askısı yapılarak ağır malzemeleri taşımaya yarayan askılar bulunur. Trafik seti, ilk yardım ekipmanları gibi malzemeleri dağılmadan bir arada tutarak taşımaya yarar. Çoğu bagaj çantası altında cırt cırtlar bulunur, bu sayede bagajın halı zeminine kolayca tutunur, viraj ve frenlerden etkilenme olasılığı azalır. Bagaj çantalarının kapalı kapaklı olanlarını, mümkünse fermuar gibi kapanma seçenekleri bulunanları tercih etmenizi öneririz.

Bagaj Düzenleyiciler

Koltuk arkası, bagaj içi alanlarında yer kazandıracak dikey kullanıma elverişli bir şekilde izin veren, bölmeli bagaj birimleri bagaj düzenleyiciler olarak geçer. Genelde açık ve kapalı cep ve bölmeleri bulunur. Kolay kirlenmeyen, su geçirmeyen kumaş ve malzemelerden üretilirler. Özellikle sürekli kullandığınız, piknik malzemelerinden teknik ekipmanlara, av veya spor ekipmanlarından çocuğunuzun oyuncaklarına pek çok malzemeyi bir arada ancak ayrı ayrı kategorize şekilde taşımaya elverişlidir. Özel bağlantı aparatları, asma kayışları ile koltuk arkasına bağlanabilen bagaj düzenleyiciler, özel klipsler ile koltuk başlarına sabitlenebilen parçalardan oluşur. Bagaj düzenleyiciler kullanılmadığı zaman katlanıp, kaldırılabilir özelliktelerdir ve çok yer kaplamazlar.

Bagaj Fileleri

Bagaj düzenleyiciler arasında içerisinde objelerin kullanımı açısından en rahatlarından olan bagaj filesi yer değiştirerek farklı bölgelerde cepli olarak kullanılabilir. Kullanım avantajları arasında file olma özelliği sayesinde bagajı açtığınız anda cep içerisinde ne olduğunu görebilmenizin yanı sıra, istediğiniz şeyi rahatlıkla alabilmenize yardımcı olan lastikli ağzını sayabiliriz. Bagaj fileleri, bölmeli bagaj düzenleyiciler ile kombine kullanılabilir.

Cırt Bantlı Bagaj Düzenleyiciler

Genelde üç ve daha fazla cepten oluşan bantlardan meydana gelen cırt bant yüzeyli bagaj düzenleyicilerdir. Cırt bant bagajın istediği yerine tutturulabilir. Bantların avantajlı özellikleri yatay veya dikey kullanılabilmeleri, çok az yer kaplamalarıdır. Özellikle sıralı kullandığınız, kabıyla barındırdığınız eşya ve gereçler için önerilen bantların kıvrımlı alanlarda kullanımı oldukça verimlidir. Cırt bantlı olduklarından halıfleks kaplı araç bagajları için ideal kullanımdadırlar.

Başa dön tuşu