OTOMOTİV

A’dan Z’ye Motosiklet Arka Çantaları

Uzun seyahatler olsun şehir içinde eşya taşımalı sürüşler olsun, motorcuların en önem verdiği aksesuar motosiklet arka çantaları … Motorunuzun taşıma kapasitesi, modeli ve büyüklüğü gibi kriterlere uygun olarak seçeceğiniz motosiklet arka çantaları nasıl seçilir merak ediyorsanız, bu yazımızı mutlaka okuyun. Motor arka çantası ne için kullanılır, özellikleri nelerdir ve diğer bilmeniz gerekenler nedir, birlikte bakalım.

Motor Arka Çantaları Ne İçin Kullanılır?

Motosiklet ile yolculuklara çıkarken seyahat eşyaları taşımak, kamp için outdoor eşyaların taşınması, şehirlerde market ve pazar alışverişlerinde taşımak için motosiklet arka çantaları kullanılabilir. Öte yandan araç park halindeyken motor kaskınızı koyarak saklamak ve kaskı taşımaktan kurtulmak, hareket halindeyken motorunuzun kilidini taşımak için motor arka çantasından faydalanabilirsiniz. Motosiklet arka heybe çanta yine aynı amaçla kullanılmaktadır. Motorun arkasında seyahat eden kişiler için motosiklet arka çanta sırt dayama görevi de görecektir. Motosikletinizin hiç bagajı yoksa veya çok küçük bir alt bagaj haznesi varsa motor arka çantası sizin için zorunlu bir aksesuar haline gelecektir. Yeni nesil bazı modelleriyle motosiklet arka çanta led lamba teknolojisi ile arka aydınlatma ve uyarı lambası görevi de görmektedir.

Motor Arka Çantaları Özellikleri

Motosiklet arka çanta modelleri arasından seçim yaparken bütçe ile motosiklet seçimi dengesi önemlidir. Çantaya çok fazla masraf yapmak yerine motosiklet modelinizi yükseltmeyi tercih edebilirsiniz. Motosiklet arka çantaları sökülebilir elemanlardır; motosikletinizi satarken söküp bir sonraki için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Motosiklet arka çanta üstü taşıyıcı bağlantı aparatına bağlanmayı gerektirir. Çanta bağlantı demirleri motora veya çanta markasına özel standarttadır. Çok sık bulunmayan marka ve modelde bir motosikletin bağlantı demirleri de zor bulunabilir. Genellikle belirli büyüklükteki arka çantaların tablaları ayrı satılır. Daha küçük çantalar ise tabla ile birlikte satılmaktadır. Motosiklet çantaları genelde aksesuarcılar tarafından satılsa da motor ustaları tarafından monte edilmektedir. Çantanızı kendiniz motora bağlantı yapmayı düşünüyorsanız tavsiyemiz işe girişmeden önce motosiklet arka çanta nasıl takılır videoları izlemeniz olacaktır.

Motosiklet Arka Çantaları Seçerken

Motosikletlerde üç tip çanta vardır, arka, yan ve depo üstü olarak geçer. Her bir çantanın ayrı özellikleri ve işlevi bulunmaktadır. Arka çanta seçimi yaparken, ne kadar eşya taşınacağı, kamp ve uzun yola gidilip gidilmeyeceği, ne kadar bütçe ayrılacağı gibi temel soruları cevaplamamız gerekir. Büyüklüğüne göre çanta seçimi yaparken ne kadar büyüklük içerisine neler sığdırabileceğinizi bilmeniz gerekir. Motosiklet arka çanta 32 lt büyüklüğündeyse çantanız tek kişilik ekonomik uçakta kabin bagajı taşıyacak büyüklüktedir. Motosiklet arka çanta 40 lt 2 kişinin minimal ölçüde kamp gereçlerini alabilecek büyüklüktedir, kasklar dışarıda kalır. Motosiklet arka çanta 48 lt ise iki kaskı rahatlıkla alabilecek büyüklüktedir. Motosiklet arka çanta 52 lt ve üstü büyüklükteki dev çantalara uzun yol seyahat için ihtiyacınız olan eşyalar rahatlıkla sığabilir. 52 litre ve üstü çantalarda bütçe artmaktadır. Genelde 40-45 litrelik arka çantalar en çok tercih edilen büyüklüklerdir.

Eğer motosiklete göre çanta seçiyorsanız büyük çantaları kibar modellere takmak, örneğin naked bir modele 52 lt çanta takmak kaba durabilir. Motosikletinize uygun motor arka çanta seçerken bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Örneğin 75 cc veya 125 cc’lik bir scooter’a iki kişi biniyorsanız, park halindeyken en az 2 kask ve dizliklerin sığabileceği büyüklükte bir motor arka çantasına ihtiyacınız olacaktır. Bu da en azından 45 lt’lik çantadır. Ancak bu boyutlarda bir scooter için bu büyüklükte bir çanta fazlasıyla büyük görünecektir. Belki o zaman çantanızı 10 lt kadar küçültüp, diğer aksesuarlarınızı yan çantalara koymayı veya kasaya kilitlemeyi düşünebilir veya motosiklet soft arka çanta tercih edebilirsiniz.

Arka çantalardan çok daha önemli bir detay olan koruyucu aksesuarlar da listenizde mutlaka yer almalı. En iyi 7 Motosiklet Koruma Ekipmanı yazımızı tıklayın ve bu konuda hazırlıklarınızı kolayca yapın.

Başa dön tuşu