OTOMOTİV

Apple CarPLay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Direksiyon başında iPhone kullanmanın en güvenli yolu Apple CarPLay’i daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Direksiyon başındayken telefonunuzla yapmanız gereken işleri ekrana bakarak dokunarak yapmanız kadar tehlikeli bir durum yok. Hem yola bakarak hakim olup hem telefonlara cevap verip hem haritadan yol tarifine bakıp hem de mesajlarınızı yanıtlamak kendinize olduğu gibi etrafınıza da tehlike saçar. Daha güvenli ve konforlu sürüşler için akıllı telefonunuzu aracınıza bağlayacak kontrol paneli sistemleri bu devrin olmazsa olmazlarından. En popülerden biri ise Apple CarPLay. Peki nedir bu Apple CarPlay ve otomobilinizde nasıl kullanımları vardır? Yanıtlar hemen aşağıda.

Apple CarPlay nedir?

Apple, bu kontrol panelini Siri’nin sesle denetim özelliğiyle kontrol edilebilen ve sürüş senaryoları için özel olarak geliştirilmiş bir teknoloji olarak tanımlıyor. Otomobilinizdeki kontrol düğmeleri, dokunmatik ekran ve touchpad gibi kumandalarla da çalışan sistemin uygulamalarındaki hedef gözünüzü yoldan ayırmadan kullanabilmeniz.

Hangi araçlarla uyumlu?

Şimdilik markaları Audi, Alfa Romeo, BMW, Chrysler, Citroen, Fiat, Ferrari, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Land Rover, Mazda, Mercedes-Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkwagen, Volvo gibi isimler olmak üzere 500’ün üzerinde otomobil modeli ile uyumlu olarak çalışabilen Apple CarPLay sistemi daha güvenli ve konforlu sürüşler sağlamak üzere her geçen gün yeni bir otomobilde daha karşımıza çıkıyor.

Akıllı yol tarifleri

Araç kontrol panellerinin en büyük özelliklerinin başında sesli yol tarifleri geliyor. Apple CarPlay’in avantajı Apple Harita’yı aracınıza bağlamakla kalmıyor; e-mail, mesaj, kişi ve takvimlerinizdeki adresleri kullanarak gittiğiniz yerleri tahmin ediyor. Aynı zamanda etkileyici 3D deneyimler de ulaşımınızı çok daha kolay ve pratik hale getiriyor.

Tüm iletişim ihtiyaçları

Apple CarPLay’de Siri ile arama yapabilir, cevapsızlara dönebilir, sesli mesajları dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda Siri size mesajlarınızı okur, cevaplar ve gönderim yapar. Tüm bunlar sayesinde sizin araba kullanırken ekrana bakmanıza gerek kalmaz.

Müzik keyfi

İster Apple Music ister telefonunuzdaki diğer müzik aplikasyonlarının tadını çıkarmaya ne dersiniz? Siri’ye söylemeniz yeterli, o sizin için en güzellerini seçecek ve çalacak!

Başa dön tuşu