OTOMOTİV

Karavan Yapımı İçin İhtiyacınız Olan 6 Şey

Kendi karavanınızı kendiniz yapmak gözünüzde büyümesin! Bu 6 tüyo ile adım adım hazırlığınızı yapabilirsiniz.

Hayatınızın hayallerinden bir tanesi bir süreliğine dahi olsa eviniz sırtında dünyayı, en olmadı çevrenizi gezip karavanda yaşamak mı? Veya tatillerinizde nerede kalacağınız sorunu olmadan nerede akşam orda sabah, gönlünüzce konaklamak ister miydiniz? O zaman kravan hayalinizi daha fazla ertelemeyin. Ülkemizde sıfır model ve her şeyi hazır karavan bulmak hem zor hem de maliyetli. Onun yerine son yıllarda eski bir araç alıp sıfırdan karavan yapımı oldukça rövaşta. Siz de karavan yapımı konusunu ciddi ciddi düşünebilirsiniz.

Kendi karavanınızı kendiniz yaparken yalnızca karavan yapımı maliyeti açısından bütçenizi kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda kendi zevkinize göre altyapı ile karavanınızı dekore etmiş olacaksınız. Kafanızdaki eski bir otobüsten karavan yapımı veya başka araçlar olsun, neler yapabileceğinize birlikte bakalım.

1. Karavanın İç Kısmı ve İzolayon

Minibüs, otobüs veya kapalı panelvan; seçtiğiniz araç tipi ne olursa olsun karavan yapımı işinin ilk başlangıç kısmı iç kaplama ve izolasyondur. Aracın dış kaplama ve kaportasında olası sorunları giderdikten sonra iç kısma sıra gelir. Bu konuda ara kat olan izolasyon malzemesi üzerine iç kısımda direkt temas edeceğiniz malzeme önemlidir. Ahşap lambiri gibi malzemeler doğal dokusu ile iyi hissettirirken, koyu tonlar içeriyi olduğundan küçük gösterebilir.

2. Karavan İçine Koymak İstediğiniz Gereçler

Bu durumda size ne kadar teorik bilgi versek de, bu durum aracınızın büyüklüğü ile oldukça yakından alakalıdır. Çoğu zaman mal taşıyıcı panelvan veya açık minibüsler, ticari panelvanlar gibi araçlarda tuvalet, duş, lavabo aynı alanda olmakta veya bazen hiç yapılmamaktadır. Öncelikle karavan kullanım tarzınızı belirlemeniz önemli. Örneğin iki üç günlük tatillerde, kamp yerlerinde gecelemek isterseniz tuvalet ve duş koymanıza gerek olmayabilir ancak günlerce konaklamalı bakir doğa gezileri için belki tuvalet ve duşun yanı sıra büyükçe bir su deposuna ihtiyacınız olacaktır. İnternette yapacağınız araştırmaya karavana dönüştüreceğiniz araç tipinin karavan yapım videolarını da ekleyin.

3. Enerji Kaynağınız

Karavan yapımı malzemeleri konusunda özellikle olmazsa olmaz iki önemli gereç yeterli kapasitede bir akü ve belli büyüklükte güneş panelidir. Bizce bu ikisini de araçta bulundurmanızda fayda var. Araç içinde bazı elektrikli aletleri çalıştırmak adına voltaj regülatörü bulundurmanız gerekebilir. Kış ayları ve soğuk havalarda seyahat etmek istiyorsanız ısınma için genelde webasto markasıyla bilinen gezi araçları için ısınma sistemlerini de takmayı düşünmelisiniz.

[gg_banner name=”start-shopping” type=”responsive” width=”100%” height=”500″][/gg_banner]

4. Karavan Tuvalet, Duş ve Su Sistemi

Karavan tuvalet yapımı ile ilgili pek çok son teknoloji çözüm bulunmakta. Bunlardan ilki kasetli portatif tuvaletler. Bu tuvaletleri rahatça karavanın istediğiniz yerine monte etmek mümkün. Lavabo için su giderinin olduğu alanda karavan için özel evyeler ile buna uygun döşeme mutfak yapılabilir. Yine raflar hem mutfak hem de iç bölümün kullanımında evye üstüne konulabilir. Aküden veya güneş panelinden enerji alarak çalışabilen karavan tipi hidrofor pompa, dışarıdan su alıp, içeride yeterli tazyik ile kullanabilmenizi sağlayacaktır.

5. Döşemeler ve Yataklar

Karavan içi konforunuzun bir numaralı unsuru karavan yapımı için gerekli malzemeler arasında da en önemlilerden olan yatak ve koltuk döşemeleridir. Bu konuda su geçirmeyen, kolay yıkanabilir, dayanıklı kumaşlar kullanarak açılıp kapanabilen yatak ve koltuk minderleri kullanmaya özen gösterin. Genelde yatlarda dış bölgede kullanılan döşemeler karavan içinde de kullanılabilir.

6. Havadar Bir Alan Yaratmak

Küçük bir araç ile, örneğin doblo karavan yapıyorsunuz. Bu demektir ki iç kısımda mümkün oldukça minimal eşya ile mümkün oldukça dışarıya yönelik bir kurulum yapmanız gerekecek. O zaman pop-up denilen tavan sistemleri kullanarak aracınızın üzerini açtırın ve ikinci kat olarak bir oda daha yaratmış olun. Dışarı büyümenin bir diğer güzel ve kolay yolu da dış tente ve brandalardır. Bu sayede de dış kısımda bir mat ile büyük bir alan yaratmış ve konakladığınız yerde bu alanı kullanabilir hale gelmiş olursunuz. Minibüs karavan yapımı ile uğraşıyor ve tavan açtırmam diyorsanız o zaman tepe camlı sunroof sistemleri kurarak özellikle sıcak aylarda elverişli bir iklimlendirme hazırlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu