OTOMOTİV

Motor Yağ Katkısı Nedir? Ne İşe Yarar?

Araçlarda kullanılan motor yağ katkısı nedir? Motor yağ katkısının araca faydaları nelerdir, kullanılmadığı durumlarda ne olur? Merak ettiğiniz cevapları yazımızda sizin için derledik!

Araçlarda sıklıkla kullanılan motor yağı çeşitleri, araçların motorlarında biriken kiri sökerek ve motor yüzeyinin kir tutmasını önleyerek daha güçlü bir performans elde etmek amacıyla tasarlanmış bir üründür. Araç sahipleri tarafından isteğe bağlı olarak tercih edilen motor yağı, araca olan faydaları sebebiyle sıklıkla tavsiye edilir. Ancak aracınızda motor yağı kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Motor Yağ Katkısı Ne İşe Yarar?

Motor yağı genellikle araçlarda motorun performansının artırılması amacıyla kullanılan katık maddelerdir. Sürücüler tarafından özellikle kış ayında tercih edilen motor yağları, motorun üzerinde oluşan istenmeyen pasın giderilmesini ve motorun eski gücüne kavuşmasını sağlar. Motorun üzerinde bulunan düzeneklerin uzun süre yağlı kalmasına ve pürüzsüz çalışmasına yardımcı olur.

Kış aylarında motorun çabuk ısınmasını sağlayarak yıpranmayı geciktirir. Aynı zamanda soğuk havadan kaynaklı motor arızalarını da önler. Arabalar dışarı park edildiğinde, geceleri soğuk havadan dolayı iç dizaynında donmalar ve buzlanmalar meydana gelebilir. Bu buzlanmalar zaman zaman büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle motorun içinde bulunan dişliler, soğuktan katılaştıkları için kış aylarında kolaylıkla kırılabilir. Motor yağ katkısı, bu dişlilerin üzerinde oluşan buzlanmayı engelleyerek kusursuz bir koruma sağlar.

Motoru buzlanmalardan korurken yıpranmayı da önler. Aynı zamanda motorda zamanla biriken kir ve paslanma sorununu da motor yağı katkısı ile çözebilirsiniz. Motor yağ katkısı, dişliler üzerinde bir koruma kalkanı oluşturacağından, yoğun kullanım sonrası oluşan kirin zemine yapışmasını engelleyerek motora temiz bir kullanım ve tam performans sunar. Motor koruyucu yağ katkısı, araçlarda kullanılmasının yanı sıra motosiklet sürücülerinin de sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Motosiklet motoru dış etkenlere ve darbelere karşı daha dayanıksız olduğundan ekstra bir yardıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle kış aylarında veya yoğun kullanımlardan önce yapılacak motor yağı katkısı sayesinde aracınız sizi yolda bırakmaz.

Oto sanayi bölgelerinde ve internette kolaylıkla ulaşabileceğiniz motor yağ katkısının fiyatları marka ve ambalaj boyutuna göre farklılık gösterir. Aracınızın modeline uygun olarak seçeceğiniz motor yağ katkı maddeleri, aracınızın ömrünü uzatmaya ve sürüş deneyiminizi geliştirmeye yardımcı olur.

Motor Yağı Katkısı Nasıl Kullanılır?

Motor yağ katkısı çeşitlerinden aracınıza uygun olanı bulmak için dikkat etmeniz gereken birtakım özellikler vardır. Bunlardan birisi, arabanızın motor gücüne uygun bir motor yağı katkısı seçmenizdir. Aynı zamanda kendi içinde donma yapmayan bir model seçerek, yağın kış aylarında da motorunuzu koruduğundan emin olabilirsiniz. Aracınızın motor yağ hacminin kaç litre olduğunu kontrol ederek, ihtiyacınız olan motor yağı katkısı miktarını belirleyebilirsiniz. Motosiklet sürücüsü iseniz, tercihinizi motosikletler için özel üretilen motor yağı katkısı çeşitlerinden yana yapmanız faydanıza olacaktır. Peki, motor yağ katkısı nasıl kullanılır? Birkaç kolay adımla aracınıza güvenle motor yağı katkısı yapabilirsiniz.

[gg_banner name=”start-shopping” type=”responsive” width=”100%” height=”500″][/gg_banner]

Garajınızda, sokakta ya da sanayide yardım alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk ve en önemli adım, aracınızın yağ ve filtresinin tam ve arızasız olduğundan emin olmaktır. Ayrıca sıcak bir havada bu işlemi uygulamanız, motorun yağı emmesini kolaylaştıracaktır. Araç bakımının kusursuz olduğuna emin olduktan sonra, 5 ile 10 dakika arasında motoru çalıştırarak ısınmasını ve yağı emmeye hazır hale gelmesini sağlamalısınız. Aracı kullanmak yerine sabit bir şekilde motoru çalıştırırsanız, dişliler daha hızlı ısınır. Motorun ısındığına emin olduktan sonra aracınızın kontağını kapatarak olası kazaları engellemeyi unutmayın. Ardından aracınızın yağ ihtiyacı kadar yağı motor haznesine boşaltın.

Yağ ölçüm çubuğu sayesinde yağın dolup dolmadığını kontrol edebilirsiniz. Yağı motora boşaltmadan önce mutlaka çalkalamalı, içindeki maddelerin karıştığına emin olmalısınız. Böylece kullanımda bir sorun yaşamazsınız. Ardından araç motorunu çalışır vaziyette birkaç saat dinlendirerek yağın motora iyice yerleşmesini sağlamalısınız. Yağın tüm dişlilere ulaşmasını beklemeniz, sürüşte sorun yaşamamanız adına önemlidir.

Motor Yağ Katkısı Faydaları Nelerdir?

Motor yağı katkılarının faydaları arabanın üretim yılına göre değişiklik gösterir. Çoğu kullanıcı motor katkısı yorumları pozitif iken, bu ürünü kullanmayı tercih etmeyen sürücüler de vardır. Genellikle motor yağı ihtiyacı olan araçlar eski model araçlardır. Üretim tarihi 5 yıl veya daha az olan araçlar, harici bir motor yağı katkısına ihtiyaç duymayabilir. Aynı zamanda, yoğun olarak kullanılmayan araçlara motor yağı katkısı tavsiyesi verilmez. Bu nedenle, aracınıza motor yağı katkısı yapmadan önce rutin kontrolden geçirmeniz oldukça önemlidir. Motor yağı katkısı, araca uygulandığı andan itibaren aracın motorun performansını artırmaya yardımcı bir malzemedir.

Dişlilerdeki aşınmaları azaltarak uzun süreli kullanım ve yüksek performans sağlar. Aynı zamanda motorun hareketini kolaylaştırarak pürüzsüz bir sürüş sağlarken, yağdan kaynaklı daha az enerji salgılanacağından yakıttan tasarruf edilir. Genellikle eski model araçların fazla yakıt harcaması şikayeti üzerine uygulanan motor yağı katkısı, aracın yakıt ihtiyacını düşürür. Aynı zamanda sürtünmeyi azaltması ile aracın yıpranmasını engelleyen bu yağ sayesinde aracın bakım ömrü uzar. Sürtünmenin azalması sonucu motorun zorlanması da azalacağından size daha sessiz bir sürüş keyfi yaşatır ve motoru yormaz. Ani debriyaj değişimlerini bile kolayca algılayan motor sayesinde daha güvenli ve rahat bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Aracınızda bulunan TurboCharger ömrünü uzatmasının yanı sıra, filtrelere yağ dolmasını engelleyerek motorun hararet yapmasının önüne geçer.

Motor yağı katkısı faydaları saymakla bitmez. Kış aylarında uzun süre çalışmayan motorun donma riskini ortadan kaldırır. Bu sayede motorunuz çabuk yaşlanmaz ve daima sıcak kalır. Motorda bulunan iç kanalların tıkanmasını engeller ve kolay yakıt akışı sağlayarak yolculuğu güvenli bir hale getirir. Uzun ve zorlu şartlarda araba kullananların vazgeçilmez tercihi olan motor yağı katkısı çeşitleri, her model araba, motosiklet ve yüksek araç modellerine uygun üretilir. Aracınızın genel anlamda ömrünü uzatmak ve daha konforlu bir sürüş için aracınıza motor yağı katkısı yaptırmanız tavsiye edilir

Başa dön tuşu