OTOMOTİV

Araba Camında Buğu Nasıl Önlenir?

Araba camlarında buğu neden oluşur? Dışarısı soğuk olduğunda buğuyu önlemek için ne yapmalı? Peki ya hava sıcak olduğunda? İşte yanıtlar!

Özellikle soğuk kış günlerinde arabada sıcak kalabilmek için ısıtıcı kullanıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Bu durum da araba camlarının içerisinde buğuya neden olabilir. Sıcak havalarda da klimayı açıyorsanız durum tam tersi olabilir ve buğu pencereleri dışarıdan bulanıklaştırır. Buğuyu ve yoğuşmayı azaltmak ya da ortadan kaldırmak için temel kural aracın içerisindeki sıcaklığı, dışarıdaki sıcaklığa mümkün olduğunca yakın olacak şekilde ayarlamak olacaktır. Bu buğuların trafikte seyreden bir otomobil için görüş açısından tehlikeli olacağını kendinize hatırlatın ve araba camında buğu nasıl önlenir sorusunun yanıtlarını mutlaka uygulayın. Tabii bu önerilerin yanı sıra buğu giderici ürünlerle sorunu kolayca ortadan kaldırabileceğinizi de unutmayın.

Araba camlarında buğu neden olur?

Buğulu camların nedeni sıcaklık ve havanın nem içeriğiyle ilgilidir. Soğuk bir günde aracınızın içinde yolcuların nefesinden botlarınızdaki suya, birçok nem yaratıcı vardır. Bu nem, çiğ noktası olarak da bilinen, belirli bir sıcaklığın altındaki havaya (yani pencerelerin yanındaki havaya) çarpınca yoğuşmaya dönüşür. Bu yoğuşma da araba camlarında buğu oluşumuna neden olur. Sıcak ve nemli havalarda ise aracınızın dışındaki soğuk hava AC sistemi tarafından soğutulup ön cama verilince yine buğu oluşumuna, bu kez camın dış kısmında neden olur.

Dışarısı arabadan daha soğuk olduğunda ne yapmalı?

Dışarıda hava soğukken arabanızın içerisindeki klimayı çalıştırdığınızda, buğu genellikle araba pencerelerinin içinde oluşmaya başlar. Bunu gidermek için yapmanız gerekenler şunlardır:

– İlk olarak ısıyı maksimum ayara getirin, çünkü sıcak hava daha fazla nemi tutabilir.

– Ardından AC soğutmayı açın, bu şekilde nemi havadan çekecektir.

– Son olarak sirkülasyon düğmesini kapatın. Bu şekilde arabada daha soğuk ve daha kuru bir hava oluşacaktır.

Dışarısı arabadan daha sıcak olduğunda ne yapmalı?

Dışarıdaki sıcaklık ve nem seviyesi arabanın içindekinden daha yüksek olduğunda aracın camının dış tarafında nem yoğunlaşacaktır. Bir önceki maddede yazdığımıza benzer şekilde araba camındaki buğuyu gidermek için amacınız içerideki sıcaklığı dışarıdaki sıcaklığa uyacak şekilde değiştirmek olacaktır. İşte yapmanız gerekenler:

– Öncelikle ön cam sileceklerinizi kullanın. Bu, sıcaklığı dengeleyene kadar yoğuşmadan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

– Ardından aracınızı ısıtın. Sıcaklığı çok rahatsız olmadan yükseltmek için AC’yi en düşük (yani en az soğuk) ayara getirin. Eğer işe yaramazsa AC’yi tamamen kapatın.

– Sirkülasyon modu kapalı olsun. Aracınızın sıcaklık ve nem seviyelerinin dışarısıyla eşitlenmeye başlaması için buğulu camlarla savaşmanın birinci kuralı arabanın sirkülasyon düğmesini kapamak olacaktır.

Başa dön tuşu