OTOMOTİV

10 Adımda Oto Ses Sistemi Kurma Rehberi

Aracınıza ses sistemi kurmayı düşünüyorsanız, sıfırdan başlamak veya belli bir noktadan devam etmek için de olsa bu tüyolara mutlaka göz atın!

Aracınızda iyi bir ses sitemi kurmak demek, yalnızca hoparlör veya teyp alıp koymak değildir. İyi bir ses sistemi için ses izolasyonundan parçalar arasındaki uyuma, kablolara ve işçiliğe kadar tüm süreci ve doneleri iyi kurgulamanız gerekmektedir. O bakımdan adım adım hareket etmek sonradan zorlukla giderilecek bir hata yapmamanızı kolaylaştırır. Bakalım otomobile adım adım ses sistemi nasıl kurulur?

1. Ortalama bütçenizi çıkartın

Bütçe konusu en başta düşünülmesi gereken zor bir konudur. Genelde önce araştırıp, ona göre bütçe oluşturayım diyebilirsiniz. Bu konuda esnek dahi olsanız, araç içi ses sistemine harcayabileceğiniz toplam miktarı en düşük ve en yüksek olarak kafanızda belirleyin. Bizden tavsiye en az %10 olacak şekilde bu rakamdan düşün, düştüğünüz bu miktar beklenmeyen harcamalarınız içindir.

2. Ön araştırmalarınızı yapın, örnekleri gözden geçirin

Bu işe sıfırdan başlıyorsanız, bütçe ayırmanız kadar zaman ayırmanız da iyi olacaktır. Ses sistemi yapan dükkanları dolaşın, görüş alın. Sizin aracınıza benzer araçlarda yapılmış sistemleri ve hikayelerini dinleyin. Neyi nasıl yaptıklarını öğrenmeye çalışın. GittiGidiyor dükkanlarından ses sistemi fiyatlarını alarak kıyaslamaları yapın.

3. Aracınızı tanıyın

Aracınız ne kadar büyük, araç içi ses akustiği nasıl, ses izolasyonu sesi nasıl etikiyor, hoparlörler nerede duruyor, yeni bir ses sistemini, hoparlörlerinizi nereye koyabilirsiniz? Bu konuları araştırın. Aracı önceden götürüp ses sistemi ustalarına gösterin ve bilgi alın.

4. Altyapıyı hazırlayın

Kullanacağınız teyp, ekran, hoparlör gibi elemanlar için araç içi yerleri belirleyin. Subwoofer, güçlü mid takımlar gibi hoparlör sistemleri ses yükseldikçe hem aracın bulundukları bölgelerinde zıngırdamaya hem de izolasyon olmayışı belli bir ses yüksekliğinden sonra ses bozulmasına neden olurlar. Bu nedenle hoparlör sistemlerinin yerleştirileceği alanlara ses izolasyonu yapılması tavsiye edilir. Bu işi izolasyon membranları kullanarak kendiniz yapabilir veya ustaya yaptırabilirsiniz.

5. Güç kaynağınızı iyileştirin

Ses sisteminin güç kaynağı aküdür. Akünüz yeterli olmadıktan sonra ses sisteminden de iyi kapasite alamazsınız. Bu açıdan akünüzün yeterliliğini kontrol edin. Kuracağınız sistem ile uyumunu öğrenin. İyi bir akü yanına capasitor eklenebilir ancak bu olmazsa olmaz değildir. Güç için önemli olan ve göz ardı edilen diğer bir altyapı elemanı da kablolardır. Güç kablolarınızın en az 4awg değerinde olduğundan emin olun ve zayıf kabloları mutlaka değiştirin.

6. Ana ünite: Teyp seçimi

Ses sisteminizin en önemli ana parçası teyptir. Müziğin kaynağı ne kadar iyi olursa ses de o kadar verimli olacaktır. Yakın zamana kadar cd veya dvd çalar olarak da geçen sistemlerin artık usb, bluetooth destekli şarj üniteli, dokunmatik ekranlı pek çok çeşidi bulunuyor. Eğer ihtiyacınız yalnızca müzik üzerine kurulu ise, hangi formatta müzik dinleyeceğiniz önemli. Bilgisayar, telefon gibi ünitelerde bağlanarak müzik dinleyecekseniz, WMA, MP3, MP4, AAC, M4A gibi ne kadar çok formatı desteklerse o kadar iyi, ne kadar farklı cihaz desteği olursa araca bir misafiriniz olduğunda onun da bağlanabilmesi açısından o kadar geniş seçenek olacaktır. Onun dışında kamera sistemine bağlı ekran, araç içi komple bir multimedya sistemi gibi ihtiyaçlarınız varsa o zaman bu ihtiyaçlara yönelik düşünmeniz gerekmektedir. Ana ünite seçerken, hoparlör seçimini de göz önünde bulunarak subwoofer çıkışı ve RCA çıkışı olmasına dikkat edin.

7. Ampilifikatör seçimi

Bu cihaz ana üniteden aldığı sesin kalitesini yükselterek hoparlörlere ileten, müzik sistemini kontrol etmenizi sağlayan sistemin önemli parçalarındandır. Amfi de denilen sistemleri seçerken farklı hoparlör ve ünitelere farklı marka amfiler kullanılabilir. Ancak bu işlerde yeniyseniz, hoparlör bileşenine uygun amfi seçmek, ayar yaparken işinizi kolaylayacaktır. Amfi-hoparlör uyumu ohm değerine göre belirlenir. Hoparlörün özelliğine göre 0,5, 1, 2 ohm diye gider. Hoparlör kaç ohm ise amfi de o kadar olmalıdır.

Eğer subwoofer kullanacaksanız, ön tarafta kullanacağınız hoparlör sistemleri için ayrı, sub için ayrı amfi kullanmanız iyi olacakken, tüm sistem için watt-rms gücü yeterli çok kanallı bir amfi de kullanabilirsiniz. Burada önemli olan hoparlör bileşenleri ile amfinizin watt- rms birimlerinin uyumlu olması.

8. Hoparlör seçimi

Hoparlör seçimi araç tipi ve büyüklüğü, dinleyeceğiniz müzik türü, hoparlör gücü ve ebatlarının aracınıza uygunluğu gibi farklı parametrelere bağlıdır. Hoparlörler tweeter (tiz sesler), mid-bass, woofer ve sub-woofer (bas ve davul sesleri) gibi ayrı ünitelerden oluşmaktadır. Araç tipini göz önüne aldığımızda subwoofer seçimi için hatchback araçlarda ortalama 25 cm çapında en az 250 en fazla 500 wat-rms gücünde hoparlörler yeterli kalitede ses almanızı sağlarken, sedan araçlarda aynı watt-rms gücünde ancak farklı çapta hoparlör kullanılabilir. Sedan ve hatchback araçlarda ana hoparlör olarak en az 50 watt-rms en fazla 100 watt-rms hoparlör kullanabilirsiniz. Müzik türü açısından ise klasik müzik, jazz gibi türler daha kaliteli mid sistemlere ve yüksek bütçeli hoparlörlere ihtiyaç duyarken, hip-hop, rnb gibi ses sistemleri woofer’lara ihtiyaç duyar.

9. Montaj ustanızı seçin

Elektrik sistemine ve ses sistemine yabancıysanız, aldığınız ünitelerin montajını bir ustaya yaptırmanızı öneririz. Bu konuda en iyisi taktığı sistemi bilen birini, mümkünse ses sistemini size temin eden ustayı kullanmaktır. Montaj işi önemlidir ve ses sistemini oldukça etkiler. Kullanılacak kablolar da oldukça önemlidir. Hoparlör kablolarınızın en az 12awg gücünde olduğundan emin olun.

10. Markalar

Araç içi ses sitemi konusunda yılların uzmanlığına sahip, akla gelen markalar şunlar: Pioneer, JBL, Sony, Fusion, Kenwood, Alpine, Focal, Boston, Hertz, Rockfold, Audison

Şimdiden iyi dinlemeler!

Başa dön tuşu