OTOMOTİV

Her Motosiklet Tutkununun İzlemesi Gereken 3 Film

Hippi tarzı göçebe yaşam, efsanevi MotoGP 2010 sezonu ve bir devrimin doğum sancıları… Motosiklete atlayıp yollara düşme hayali kurduran, macera dolu 3 filmi sizin için derledik.

Motosiklet sadece bir ulaşım aracı değil, bir tutkudur da… Bu tutkuya sahip olanlar hayatının birçok alanında motorun varlığını hisseder, onunla yaşadığı maceraları her daim ruhunda taşır. Bugünkü yazımızda biz de motosiklet sahipleri için sinema dünyasına göz attık ve her motosiklet tutkununun izlemesi gereken 3 filmi bir araya getirdik.

Özgürlüğün Bedeli (Easy Rider)

Yaklaşık yarım asır önce çekilmiş olan bu film; 1960’larda ABD’deki hippi hareketinin, uyuşturucu kullanımının ve komünal hayat tarzının yükseldiği zamanları günümüze kadar taşıyan bir başyapıt olarak değerlendiriliyor. Sinema sektörüne yön veren isimlerinden biri olan Dennis Lee Hopper’ın ilk yönetmenlik denemesi, serbestçe gezmekten hoşlanan, yolları ve yollarda olmayı seven motosikletseverler için biçilmiş kaftan. Rock ağırlıklı film müzikleri ise 1969’da Billboard listelerinde 6. sıraya kadar yükselerek, film yapımcılarına rock hitleri kullanma konusunda ilham vermesi ile biliniyor.

Yapım yılı: 1969
Süre: 95 dakika
IMDB puanı: 7.3

En Hızlı (Fastest)

2010 ve 2011 yılları boyunca dünyanın dört bir yanında çekilen ve seslendirmesini Ewan McGregor’un yaptığı Fastest, MotoGP Dünya Şampiyonası’nın yoğun ve heyecan verici gerçekliğini izleyiciye en iyi şekilde aktararak motosiklet sporunda tarihi bir zaman dilimini belgeliyor. Valentino Rossi 10. Dünya Şampiyonluğu unvanının peşinde koşarken, kariyerinin en zorlu mücadelelerinden birini yaşadı. Olağanüstü hızlı genç rakipler, anavatanı İtalya’da yaşadığı korkunç motosiklet kazası ve 40 gün sonra inanılmaz bir geri dönüş… En Hızlı olmak için ne gerekiyor? İşte Fastest bu sorunun cevabını arayanlar için heyecan verici bir 111 dakika sunuyor.

Yapım yılı: 2011
Süre: 111 dakika
IMDB puanı: 7.8

Motosiklet Günlüğü (The Motorcycle Diaries)

Burjuva bir aileden gelen Ernesto Che Guevara henüz yirmili yaşların başında tıp eğitimi alırken arkadaşı Alberto Granado ile birlikte uzun bir motosiklet gezisine çıkar. Buenos Aires, Patagonya, Şili, And dağları, Machu Picchu, Peru ve Venezuela… Gezi boyunca Latin Amerika’da yokluğu, yoksulluğu, hastalığı görür ve sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı kesimlerin yaşamına şahit olur. Yol arkadaşı Alberto Granado’nun, Che’nin yolculuk sırasında aldığı notları ve günlükleri kullanarak yazdığı kitaptan uyarlanan Motosiklet Günlüğü filmi, latin müzisyenlerin süslediği müzikleriyle de ilginç bir seyir sunuyor.

Yapım yılı: 2004
Süre: 128 dakika
IMDB puanı: 7.8

Başa dön tuşu