OTOMOTİV

Otomobillerde Cam Çizik Giderme Yolları

Otomobilinizde ileride çokça soruna yol açabilecek cam çizikleri hakkında bilmeniz gerekenler ve onları onarma yolları bu yazımızda!

Otomobillerde, özellikle de arazi yollarında, zorlu hava ve yol koşullarında karşımıza çıkan bir sorun cam çizikleridir. Yolda kamyon lastiğinden fırlayıp gelen bir çakıl taşı, araba camına sürten bir cisim, fırtınalı havalarda ortaya çıkan zorluklar gibi pek çok faktör aracınızda cam çizikleri meydana getirebilir. Cam çizikleri yalnızca kozmetik bir sorun değildir, zamanla cam çiziği açılarak genişleme yapabilir veya ilerleyerek daha ciddi çatlaklar haline gelebilir. Bu da camın bütünlüğü ve haliyle can güvenliğiniz için problem yaratabilir. Peki çam çiziği giderilir mi ? Cam çizik giderme konusu zannettiğiniz kadar zor değil. Bu yazımızda araba cam çiziklerini yok etme konusunda neler yapılabilir ve cam çizikleri nasıl yok edilir konusunu işliyoruz.

Öncelikle belirtelim: Araba cam çizik tamiri konusunda ne kadar başarılı olup olamayacağınız çiziğin derinliği ve genişliği ile ilgilidir. Cam çiziği geçer mi geçmez mi, bu durum biraz da yapacağınız cam çizik temizleme işlemi ile belirleyebileceğiniz bir şey. Bakalım cam çizik giderici uygulamalar hangi aşamalar ile gerçekleşir.

1. Camı Temizleyin

Cam çizik giderme ve tamiri konusundaki ilk aşama camı iyice temizlemektir. Mikrofiber bez veya gazete kağıdı ile iyice sildiğiniz camın tamamen kurumasını bekleyin.

[gg_banner name=”start-shopping” type=”responsive” width=”100%” height=”500″][/gg_banner]

2. Cam Çizik Giderme İçin Farklı Malzemelerle Uygulamalar

Tırnak cilası uygularsanız çizik üzerine sürdüğünüz bir miktar cilayı cama uygulayın. Yaklaşık 1 saat boyunca kuruttuktan sonra, kuruyan cilayı çıkartmak için makyaj pamuğuna aseton sürerek ovalayın. Sonra da nemli bir bezle iyice silerek camı temizleyin.

Diş macunu uygularsanız karbonatlı veya partiküllü diş macunu tercih edin. Tertemiz bir beze sürdüğünüz diş macunu ile çiziği iyice ovalayın. Birkaç kez daha tekrar ederek çiziği çıkarmaya çalışabilirsiniz. Dairesel hareketlerle iyice temizleyerek ovaladığınız camı durulayın.

Karbonat ile çıkartmak isterseniz bir tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırarak macun yapmanız gerekli. Aynı diş macununda olduğu gibi bu karışımı temiz bir bez ile bolca ovalayarak uygulayabilirsiniz.
Metal cilası ile cam çizik giderme için içeriğinde seryum oksit bulunan araba metal cilalarından edinebilirsiniz. Bu malzeme araba camı konusunda en iyi sonuç veren malzemelerden bir tanesidir. Araç bakımı yapan ve çizik gideren firmalar içinde seryum oksit bulunduran bu metal cilasından kullanmaktalardır. Bu cila oldukça hızlı etki etmesi ile de işe yaramaktadır.

Pasta Cila kullanmak da diğer bir çözümdür. Ancak pasta cila cam çizik giderme konusunda metal cilası kadar etkili olamayabilir. Detaylar için Pasta Cila Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Cam Çizik Giderme ile İlgili Kullanabilecek Diğer Gereçler

Cam çizik giderme konusunda pek çok ürün piyasaya sunulmaktadır. Konuya özel bu ürünlerin uygulanmasında polisaj makinesi kullanılması sonucun daha iyi olmasını sağlamaktadır. Bu sayede yüzeyin cilalanması ve pürüzsüz hale getirilmesi için ürünün verimli olarak cama yedirilmesi ve oluşan katmanın camı yenilemesi sağlanacaktır.

Eğer çizik çok derin değilse bu oto cam çizik giderme ürünleri etkili olacaktır ancak camın üzerindeki çizik derin ise cam değiştirilmelidir. Camı değiştirmek çok maliyetli olursa, çiziğin devam ederek çatlağa dönüşmesini önleyici müdahale olarak çiziğin dikine kesik atılarak çizik durdurulabilmektedir. Bunun için elmas cam kesici kullanılmaktadır.

Çizik kısmı onarmanın bir diğer yöntemi ise drill aleti ile cama uygun taş kullanılmasıdır. Ancak bu oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Cama biraz fazla basınç uygulanması daha büyük zararlara neden olabilmektedir.

4. Olası Cam Çiziklerinin Önlenmesi

Sileceklerin zamanına göre bakımlarının yapılması, değiştirme zamanı geldiğinde değiştirilmesi ve periyodik olarak temizlenmesi camların çizilmesini önler.

Araç kaplama brandası, aracın kapalı alanda park edilmesi, camların tazzikli su ile yıkanarak, bez ile iyice temizlenmesi cam çiziklerinin oluşmasını önleyen diğer önlemlerdir.

Başa dön tuşu