BMW Aydınlatma Teknolojisi

BMW, bu yıl düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda BMW M4 Concept Iconic Light ismini verdiği konseptiyle gelecekte kullanacağı aydınlatma teknolojilerini tanıttı.

Konsept aracın ön farlarında yolun 600 metrelik bölümünü aydınlatabilen lazerler bulunuyor. Ayrıca Selective Beam isimli teknoloji sayesinde, uzun ve kısa far aktivasyonu otomatik olarak ayarlandığı için, karşı yönden gelen sürücüler kısa süreli körlük yaşamıyor.

bmw_laser2

Navigasyon sistemiyle entegre olarak çalışan farlar, virajların iç kısmını çok daha önceden aydınlatarak güvenliği ve konforu artırmayı amaçlıyor. Bunun yanında, lazer aydınlatmalardan beslenen Dynamic Light Spot isimli teknoloji, yolun 100 metre ötesindeki insan veya hayvanları tespit ederek aydınlatıyor. Ayrıca, yolda herhangi bir daralma tespit edilirse, lazerlerin aydınlatma aralığı da daralarak sürücüye kolaylık sağlıyor.

bmw_laser3

BMW’nin vazgeçilmez tasarım detaylarından biri olan dairesel aydınlatma halkalarının (Angel Eyes) M4 konseptinde biraz değişime uğradığını görüyoruz. Buradaki tasarım hayata geçirilirse, ilerleyen yıllarda daha keskin hatlara sahip BMW farları göreceğimiz kesin. Ayrıca, konsept aracın stoplarında kullanılan OLED (Organik LED) aydınlatmalar, standart ünitelere göre daha az yer kaplıyor, daha az enerji tüketiyor ve aracın sürüş moduna göre 3 boyutlu farklı grafiklere bürünebiliyor.

[gg_banner name=”start-shopping” type=”responsive” width=”100%” height=”500″][/gg_banner]
Başa dön tuşu