İzlenim: Peugeot 508

Peugeot’un aile sedanı 508, makyaj operasyonu ile daha çekici hale gelmesinin yanında 1.6 litrelik turbo benzinli motoruyla da vergi avantajını yakalıyor.

Tanıtılmasından sonra geçen dört yılın ardından Peugeot’nun aile sedanı 508’i makyajlandı. Peugeot 508, geçirmiş olduğu makyaj sonrası daha da iddialı ve çekici gözüküyor. Görsel değişimlerin yanında yeni model daha verimli bir motora ve Euro 6 normlarına uygun olarak geliştirilmiş.

k_SY_9643

İç mekana girince orta bölümdeki 7 inç’lik dokunmatik ekran ve malzeme kalitesi dikkat çekiyor. Kalite algısı oldukça üst seviyede.

k_SY_9632

Kullanmış olduğumuz otomobil, 1.6 litre 165 bg gücünde. 6-ileri otomatik şanzımanıyla uyumlu çalışan bu orta sınıf aile sedanı yeterlinin üzerinde performansıyla da göz dolduruyor. 6-ileri otomatik vites kutusu motorun gücünü dizginlemeden ve duraksama yaşatmadan lastiklere iletiyor. Ani hızlanma sırasında dahi vites geçişleri hissedilmediğinden, konfor üst seviyede kalıyor. Bu sırada yakıt tüketimi yükselse de kullanıcısını üzmüyor. Yapmış olduğumuz otoyol ve şehiriçi karma performans ağırlıklı kullanımda bile yol bilgisayarında ortaya çıkan 7.9 lt/100 km’lik benzin tüketim değeri, performansına karşın müsrif olmadığını da kanıtlıyor.

k_SY_9614

Büyük boyutlarına karşın yeni ön ve arka far grubu aracın çok atik ve iddalı durmasını sağlıyor. Makyajla birlikte motor, yalıtım ve iç mekanda da iyileştirmeler yapılarak ömrünün yarısına iddalı ve tazelenmiş olarak giriyor. Makyaj ön kısımda en belirgin olarak, yeni gündüz farlarının ve sinyallerin bulunduğu tampon ve ön ızgarada hissediliyor. Arka kısımda tampondaki krom detaylar, difüzör ve stop lambaları çekici görünümü destekliyori Aks aralığı 2817 mm olan araçta önde ve arkada bacak mesafesi uzun boylular için bile yeterli. Bagaj 515 lt hacmiyle dört kişilik bir ailenin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek düzeyde. Bagaj içinde bulunan askılara torba gibi malzemeler asılarak sağa sola savrulması önleniyor.

k_SY_9640

Yeni 508’de anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi yer alıyor. Elekrikli koltukların ayarları kolayca istenen doğru pozisyona ayarlanabiliyor. Koyu renk hakim olmasına rağmen sunroof’tan giren ışığın da yardımıyla iç mekan daha da ferah hissediliyor. Deri koltuklar ve ön konsol gerek görsel olarak gerekse de dokunulduğunda kalite seviyesinin iç mekanda yüksek olduğunu hissettiriyor. Şehir içi kullanımda yakıt tasarrufuna ciddi anlamda katkı sağlayan stop-start sistemi dur kalklarda hızlıca devreye giriyor ve sarsmadan oldukça başarılı çalışıyor. Koltuk ısıtma soğuk kış günlerinde içimizi ısıtmaya birebir.

k_SY_9625

Süspansiyon oldukça başarılı. Konfor odaklı çalışıyor ve otoyolda rüzgar, motor ve yol sesinin kabinde minimum hissedilmesine yardımcı oluyor. İzolasyon, premium markalar gibi oldukça başarılı.

Cep telefonumuzla bluetooth üzerinden kısa süren birkaç deneme sonunda 508’e bağlanabiliyoruz. Gideceğimiz rotayı navigasyona yazmamız araç kullanırken biraz uzun sürüyor. Navigasyon sistemi biraz daha kullanıcı dostu olabilirdi.

Aracın direksiyon tepkileri olması gerektiği gibi. Gaz pedalının tepkilerinde de turbo motorlardan alışık olduğumuz önemli bir gecikme yaşamıyoruz. Vitesler seri ve sarsıntısız bir şekilde yükseliyor ve küçülüyor. Hızlanmalar sırasında ortalama tüketim 11.0 lt/100 km civarına yükseliyor.

k_SY_9623

508’in en etkileyici özelliklerinden biriyse LED farlarla birlikte gelen otomatik uzun far sensörleri. Kendiliğinden uzun farlara geçen ve karşıdan gelen olduğunda normal farlara geçerek karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeyen, ayrıca çok iyi görüş sağlayan bu farların konforuna hayran kaldık.

Sabit otoyol hızlarında ilerlemeye başlayınca ortalama tüketim 8,1 lt/100 km düşüyor, sakin kullanımla 7 lt/100 km civarına rahatlıkla düşürülebilir. Çok fonksiyonlu direksiyonun arkasında bulunan manuel vites geçişlerini sağlayan kulakçıkları birkaç kez denedikten sonra böyle bir araçta kaç kişi bunu kullanır diye de düşünebiliriz.

k_SY_9627

508, uzun mesafe kat ettikten sonra dahi yormayan bir konfora sahip. Aracı otoparka çekip detaylı olarak incelemeye başladışımızda, kabinde yeterli miktarda kapaklı gözün bulunduğunu görebiliyoruz. Fransız otomobillerinde pek önemsenmeyen bardaklıklar, 508’de yeterli miktarda. Önde orta havalandırma ızgaralarının altında, arkada ise kol dayamanın içine yerleştirilmiş.

Direksiyonun sol alt tarafında yer alan küçük kapaklı bir göz, açıldığında kırmızı renk aydınlatmalı start-stop, ASR ve Head-up display’e ait buton ve uyarı ışıklarını görüyorum. Ancak genel aydınlatma renginin aksine eski versiyonlardan kalmış gibi duruyor. Belki bu çok küçük gereksiz bir ayrıntı olabilir, ama böyle kaliteli yapılmış bir araçta olmasaydı daha iyi olabilirdi.

k_SY_9572

Genel olarak bakıldığında 508, direkt rakibi olduğu Passat’a kafa tutabilecek donanıma, performansa ve kapasiteye sahip. Ancak Alman egemen bir pazarda Passat’a ne kadar kafa tutabilir, şüpheliyiz. Özellikle de 98 bin TL’den başlayan fiyatı açısından da pek avantajı bulunmazken.

ÖZELLİKLER

Motor: Sıralı 4-silindir, 1598 cc, turbo
Güç: 165 bg @ 6000 d/d
Tork: 240 Nm @ 1400 d/d
0-100 km/s: 8.9 sn
Maks hız: 210 km/s
Ort. tüketim: 5.8 lt/100 km
Boş ağırlık: 1410 kg
Baz fiyat: 98.575 TL (Otm)

Başa dön tuşu