Lansman: Ford Mondeo Satışa Çıktı

1.5-litre benzinli ve 1.6 dizel motor seçenekleriyle birlikte 6-ileri otomatik şanzıman opsiyonunu sunmaya başlayan yeni mondeo ile Sapanca’da tanıştık

GG_SY_3510
2012 yılından beri beri Fusion adıyla ABD’de satışta olan Mondeo’nun dördüncü nesli, biraz geç de olsa Avrupa ile tanışıyor. Bu gecikmenin, daha doğrusu beklemenin nedeni küçük hacimli motorların ve şanzımanların yeni Mondeo karoseriyle adaptasyonu ve tabi ki Avrupa regülasyonlarıyla uyum süreci.

GG_Ford Mondeo Lansman (8)

Şubat ayında Türkiye’de satışa sunulan yeni Mondeo’nun şasisi ve karoseri baştan aşağı yenilenmiş bir model. İnce-kısık ön farları ve Aston Martin ızgarası nedeniyle özellikle burun kısmından oldukça farklı ve iddialı görünen otomobilin tasarımı Murat Günak’a ait. Sapanca’da yapılan lansmanda sohbet etme fırsatı bulduğumuz Günak’ı bu cesur tasarımından dolayı bir kez daha tebrik ediyoruz. Oldukça dinamik olmasına rağmen arka bölümde daha geleneksel Ford çizgileri sunan Mondeo’nun detaylarına indikçe oldukça ilgi çekici ve inovatif detaylarla karşılaşabiliyoruz. Dünyada ilk kez bu otomobilde sunulan havayastıklı arka emniyet kemerleri bu listenin başında geliyor. Opsiyonel olarak sunulan kemerlerin yanında dinamik LED farlar ve dik-paralel park asistanına eklenen paralel park çıkış yardım sistemi de ilginç bir detay. Düşük hızlarda öndeki araca çarpmayı engelleyen aktif şehir içi güvenlik sistemi, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, sürücü dikkat takip sistemi gibi artık orta sınıf birçok otomobilde sunulan detaylardan bahsetmiyorum bile.

Mondeo ile buluşmamızı bu kadar erteleyen 160 bg’ik yeni 1.5-litre EcoBoost benzinli motora gelecek olursak, 6-ileri Powershift otomatik şanzımanla sunuluyor olması Türkiye için büyük bir artı. 7.2 lt/100 km gibi bir tüketim değeri sunabilen bu motorun yanında şimdilik sadece manuel olarak satın alınabilen ve 4.1 lt/100 km tüketen 115 bg’lik 1.6-lt TDCi dizel seçeneği de mevcut. Daha güçlü birversiyon arzu edenler biraz daha sabredip 180 bg’lik 2-litre turbodizel otomatik modeli bekleyebilirler. Ford’un 84.900 TL’den başlayan Mondeo’su hiç olmadığı kadar iddialı geldi. Umarız VW Passat’ın domine ettiği orta sınıf pazarında hakettiği yeri bulur.

Başa dön tuşu