Sürücüsüz Otomobillerden Korkmak İçin 7 Neden

Sürücüsüz otomobillerle dolu gelecek yaklaşıyor. Hatta hızla yaklaşıyor. Uzmanlar sürücüsüz otomobillerin 2025’te 1 trilyon avroyu aşan bir pazar payına ulaşacağını öngörüyor. İşten çıkıp ayaklarınızı uzattıktan sonra, en sevdiğiniz diziyi izleyerek eve gitme fikri çok sıcak geliyor biliyoruz. Fakat bahsetmemiz gereken bazı şeyler var. Sonra uyarmadılar demeyin.

1. Otomobiliniz Kazaya Karışırsa, Ömür Boyu Mahkeme Kağıtlarıyla Uğraşmak Zorunda Kalabilirsiniz

İnsan kontrolündeki bir otomobil, insan kontrolündeki bir başka otomobile çarptığında dahi bir dünya evrak işi ortaya çıkıyor. Şimdi aynı senaryoyu sürücüsüz ilerleyen iki otomobil için kurun. Suçlu nasıl belirlenecek? Ayrıca sürücüsüz otomobilin ehliyeti olmadığı için ceza puanı da düşemezsiniz. Yasal boyut halen cevap bekleyen bir soru.

Isn't it easy to avoid the accident?

2. Sürücüsüz Otomobiller Silah Olarak Kullanılabilir

Bunu biz değil, FBI söylüyor. Yapılan açıklamaya göre sürücüsüz otomobiller hem polislere ateş açmak için, hem de patlayıcılarla yüklenmek için elverişli şartlar sağlıyor. Birilerinin polislerden kaçabilen sürücüsüz bir otomobilin tavanından çıkıp gerçek dünyada GTA oynamayacağını yahut otomobil boyutunda, kendiliğinden hareket eden bombalar hazırlamayacağını kimse garanti edemez.

Sürücüsüz Otomobil_1

3. Sürücüsüz Otomobiller Kendilerine Yol Verildiğinde Teşekkür Etmezler

Dar bir sokakta geçiş önceliği tanıdığınız sürücüsüz bir otomobilden teşekkür beklemeyin çünkü bunu sadece iyi insanlar yapabilir.

Otomobil_2

4. Bazı Meslek Dallarının Sonu Gelebilir

Sürüş eğitmenleri, pizzacılar, taksi şoförleri, kamyon şoförleri ve aklınıza gelebilecek bütün şoförlerden söz ediyoruz.

Tır

5. Hoşlandığınız Kızı Etkilemek İçin Apaçilik Yapamazsınız

Hadi ama, ergenlik döneminde hangimiz el freniyle U dönüşleri yapıp bunun çok havalı olduğunu düşünmedik ki? Karşı cinsi etkilemek için kullanılabilecek bir teknik daha tarih olabilir.

Otomobil_3

6. Sürücüsüz Otomobiller Kavgaya Tutuşabilir

Avrupa’daki sürücüsüz otomobilleri bilemeyiz ama bizim memleketin insanı sürücüsüz otomobilini de kendisine benzetirse, trafikte birbirini parçalama yarışına girmiş sürücüsüz otomobiller görebiliriz. Düşünsenize, tıpkı filmlerdeki gibi… Kaybeden ölür!

Otomobil_4

7. Çünkü Otomobil Kullanmak Keyiftir

Öyle ya da böyle, küçük detaylar halledilecek, yasalar hazırlanacak ve tekerlekli bilgisayarlar yollara çıkacak. Ve eminiz ki biz insanlardan daha düzgün hareket edip, ortalığı daha az karıştıracaklar. Peki ya A noktasından B noktasına varmak dışında, otomobil kullanma keyfimiz ne olacak? Elbette alıştığımız otomobiller yaşamaya devam edecek fakat sayıları günden güne azaldığında, bizler manuel vites değiştirecek bir otomobil bulamayabiliriz.

Otomobil_5

Başa dön tuşu