1050 Beygirlik Ferrari

Ferrari, 1050 beygir gücündeki hibrit hiper otomobili FXXK’yı Abu Dhabı’de tanıttı…

Ferrari FXX K, markanın ilk hibrit otomobili olan LaFerrari baz alınarak geliştirilmiş. Otomobilin isminde yer alan K ise kinetik enerji geri dönüşüm sistemi olan KERS’i temsil ediyor. Ferrari yetkilileri FXX K’nin en önemli amacının “markadaki teknik gelişmeleri gözler önüne sermek” olduğunu söylüyorlar. Toplam 1050 bg maksimum güce sahip olan otomobilin ürettiği gücün 860 bg’si V12 motordan, 190 bg’si ise elektrikli motordan elde ediliyor. Hibrit sistem 1050 bg gücün yanı sıra 900 Nm de maksimum tork üretiyor.

Ferrari-FXX_K_2015_1024x768_wallpaper_02

Ferrari, bu özel hiper otomobil projesi için LaFerrari’de görev yapan 6.2-litrelik V12 motorun gücünü artırmak için bazı revizyonlar gerçekleştirmiş. Motor artık yeni kam milleri ve hidrolik yerine mekanik supap iticilerine sahip olan modifiye edilmiş supap mekanizması barındırırken, emme manifoldları da yeniden tasarlanmış ve özel bir cila işlemine tabi tutulmuş. Bunlara ek olarak egzoz susturucuları da iptal edilmiş.

Ferrari-FXX_K_2015_1024x768_wallpaper_03

Optimize edilmiş HY-KERS sistemiyse, sürücünün dört farklı moddan birini seçebileceği kontrol ünitesi eklenmiş. “Qualify” modu sınırlı sayıda turda kullanmak üzere maksimum performansı sağlamak için, “Long Run” modu “performans sürekliliğinin” sağlanması, “Manual Boost” modu anlık maksimum torkun üretilmesi, “Fast Charge” modu ise otomobilin pilinin daha hızlı şarj edilmesi için sunuluyor.

Ferrari-FXX_K_2015_1024x768_wallpaper_05

Tasarım açısından, ön kısmı çift-profilli spoyler ve standart otomobilde yer alan splitter’dan 30 mm daha alçak olan daha büyük bir splitter tarafından domine edilen otomobil, ayrıca yeni kapı eşiklerine sahip. Otomobilin arkası ise yükseltilmiş; arka kısmın her iki tarafına yerleştirilen kanatlar, downforce’u arttırmanın yanı sıra otomobilin nefes kesen, benzersiz bir görünüme sahip olmasını sağlamış. Tasarımda yapılan bu değişikliklerin, downforce’u %50 arttırdığı ve FXX K’nin standart LaFerrari’nin 200 km/s hızda ürettiği 230 kg’lik downforce’a kıyasla, 540 kg’lik downforce ürettiği iddia ediliyor. İtalyan üretici pist odaklı otomobilin en hızlı tur zamanlarına imza atabilmesi amacıyla FXX K’ye Pirelli yarış lastiklerin yanı sıra yatay, düşey ve radyal eylemsizlik ile sıcaklık ve basıncı ölçen sensörler yerleştirmiş.

Ferrari-FXX_K_2015

Fiyatı ve kaç adet üretileceği açıklanmayan Ferrari FXX K’nin üretimine önümüzdeki yıl başlanacak. Otomobil Ferrari’nin özel müşterilerine sunulacak ve İtalyan üretici bu müşterileriyle birlikte, önümüzdeki iki yılı kapsayacak bir test programı da yapacak.

Başa dön tuşu