ManşetTELEFONÜRÜN

iPhone SE Muhteşem Bir Dönüş Yaptı!

4 inçlik iPhone SE, Apple tarafından piyasalara sürülen en iyi telefonlardan biriydi. Son çıkan iPhone Xs Max’le boy ölçüşmesi söz konusu bile olmayabilir ama Mart 2016’da piyasaya çıktığında fiyatının karşılığını çok iyi veriyordu. Son çıkan büyük telefonlardan sıkılan kullanıcılar iPhone SE’ye anında aşık oldu ve sonuç olarak talep karşılanamaz hale geldi.

Apple, iPhone XsiPhone Xs Max ve iPhone Xr‘ın Eylül 2018’de çıkmasıyla bu harika telefonun ABD’de satışını durdurdu. Fakat Apple herkes şaşırtarak iPhone SE telefonu çevrim içi mağazasından geçtiğimiz hafta sonu büyük fiyat indirimleriyle tekrar satışa sunmaya başladı. İki senelik telefonun stokunu temizlemek için başlatılan bu satışın olağanüstü bir ilgi göreceğine ise kimse beklemiyordu.

Apple’ın bu telefondan kaç tane sattığı kesin değil ama tüm stokun saatler içinde tükendiği bildiriliyor. Telefonların hepsi yeniydi, yani tamirden çıkan ürünler değillerdi; hiçbiri açılmamıştı ve orijinal kurularında geliyorlardı. 4 inçlik ekranı bulunan iPhone SE, A9 işlemciye, M9 hareket işlemcisine, Touch ID parmak izi tarayıcısına, 2GB RAM’e, 12MP arka kameraya ve 3,5mm kulaklık girişine sahip.

iPhone SE

iPhone SE satışı tahminleri aşmıştı

iOS 12 hâlâ iPhone SE desteği sunsa da Apple’ın aygıtı yazılım güncellemeleriyle daha ne kadar süre destekleyeceği belli değil. Telefonun kullandığı A9 işlemcisi ilk olarak 2015’de iPhone 6S ile tüketicilerin karşısına çıkmıştı. iPhone SE basit bir şekilde bu işlemciyi iPhone 5S biçim faktörüyle sundu ve başarısının sırrı da buydu. Apple’ın iPhone SE modeli ilk yılında 30 milyon satarak Apple’ın 10-20 milyonluk satış beklentisini hayli aştı.

Geçen yıl yayılan bazı dedikodularda Apple’ın “iPhone SE 2” üzerinde çalıştığına dair iddialar ortaya çıktı fakat daha sonra çıkan haberlerde Apple’ın bu projeyi rafa kaldırdığı da ifade edildi. Bazı endüstri uzmanları iPhone SE’nin stok boşaltma sürecine sokulmasını SE 2’nin bir habercisi olarak değerlendiriyor. Fakat ikinci nesil bir iPhone SE’nin üzerine şu an hiçbir somut bilgi bulunmuyor.

Her ne kadar teknoloji devi, iPhone SE satışını ABD’de ve pek çok diğer ülkede durdurmuş olsa da hala üretimine yerel bir şekilde devam ediyor ve Hindistan’daki satışını sürdürüyor.

 

Başa dön tuşu