KULAKLIKManşetÜRÜN

Gerçek Kablosuz Kulaklıkların En İyisi: RHA TrueConnect

RHA TrueConnect için satın alabileceğiniz en iyi sahici kablosuz kulaklıklardan biri dememizin nedenlerinin başında harika bir sese sahip olması, güvenilir bağlantı sağlaması ve donanım kalitesi geliyor. Belki diğer hakiki kablosuz kulaklıklar kadar ‘sahip olması güzel’ özellikler barındırmıyor olabilir, ama RHA TrueConnect’in sunduğu temel deneyim için kesinlikle en iyilerden biri diyebiliriz.

Jabra Elite 65t, pek çok en iyi kablosuz kulaklık listesinde aylarca tepede kaldıktan sonra, atık RHA TrueConnect ile kendini ciddi bir rekabetin içinde buluyor. Bu Jabra‘ya bayılmamızın en önemli nedenlerini biri uzun pil ömrü ve çevresel gürültü modu oldu. Fakat RHA, TrueConnect ile sunduğu üstün ses kalitesi, daha kararlı bağlantı ve daha konforlu ergonomi ile kalbimizi yeniden çalmayı bildi.

RHA TrueConnect, şirketin hakiki kablosuz kulaklık pazarındaki ilk ürünü olmasına rağmen harika bir iş çıkarıyor. O yüzden kablosuz kulaklık almak isteyenlerin alışverişten önce bu iddialı ürünü gözden geçirmesinde fayda var.

RHA TrueConnect

Tasarım

RHA TrueConnect, biraz hafife alınmış gibi görünen mat siyah yüzeye sahip. Kulaklıklar ve gövdesi yumuşak bir dokunuş hissi yaratan lastikle kaplanmış. Ürünü kullanırken rahatsız etmiyor ve kulaklarınıza sıcak bir dokunuş hissi veriyor. TrueConnect, Apple AirPods‘larda olduğu gibi her kulaklığın dibinde yer alan saplar bulunduruyor.

Kulaklığın tüm yönetimi, iki kulaklıkta da yer alan tek bir düğme ile etkinleştiriliyor. İki taraftan da oynatma/durdurma komutları verilebiliyor fakat şarkı atlama seçenekleri sadece sol taraftan, ses düzeyi ise sadece sağ taraftan ayarlanabiliyor.

Sağ kulaklığa üst üste iki kez basarak ses seviyesini yükseltiyorsunuz, üç kere üst üste basarak ise ses seviyesini düşürüyorsunuz. Bu denetimlerin pek sezgisel olduğunu söyleyemeyiz ama zamanla buna da alışıyorsunuz.

TrueConnect’in gövdesi eşsiz bir döndürülebilir tasarımı bulunuyor ve geri itildiğinde kulaklıkları ortaya çıkarıyor. Ürünün gövdesi son derece iyi bir şekilde inşa edilmiş bir alüminyum kaplamaya ve siyah PVD cilaya sahip. Bu PVD cilanın birkaç aylık kullanımdan sonra özellikle kenarlardan başlamak üzere soyulmaya başladığını da ekleyelim.

Gövdenin alt kısmında şarj için kullanılan bir USB-C girişi yer alıyor. Bu sayede, eski microUSB portu ile çalışan kulaklıkların aksine şarj süreci daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Performans

Birkaç aylık test kullanımından sonra RHA TrueConnect’in kablosuz gücünden son derece memnun kaldık. Kulaklığı telefonumuzla değişik koşullarda pek çok kullandık ve ses kaybına çok ender durumlarda rastladık. Ayrıca Bose SoundSport Wireless gibi diğer hakiki kablosuz kulaklıklarda sıkça görülen ses senkronizasyonu problemlerine ise hiç rastlamadık. Jabra Elite 65t kulaklığı da bu konuda oldukça güvenilirdir ama gene de birkaç kez birbiriyle eşleşme problemi yaşadığına tanıklık ettik.

Kulaklık, kablosuz işlevini istikrarlı olarak sürdürmekle kalmıyor aynı zamanda sunduğu ses kalitesiyle de etkileyici olabiliyor. Müzik sustuğunda herhangi bir tıslama gürültüsü duyulmuyor ki pek çok kablosuz kulaklık bu baş belasından muzdarip bulunuyor. İki kulaklığın ton dengesi de son derece isabetli bir tavır sergiliyor.

Baslar derin ve abartılı değil. Orta seviye frekanstaki sesler hoş dokulara, yüksek seviyeli tiz sesler de heyecan verici bir niteliğe sahip. TrueConnect’in genel tonlaması  gayet sıcak ama aynı zamanda da saatlerce dinlenebilecek bir kalite düzeyinde yer alıyor. Zaman konusunda da endişelenmenize gerek yok çünkü kulaklığın 5 saatlik bir pil ömrü bulunuyor. Ayrıca şarj kutusu 20 saatlik ekstra bir pil ömrü sağlamak üzere hazır bir şekilde bulunuyor.

Son fikrimiz

RHA TrueConnect bu sayede Jabra Elite 65t’nin pil ömrüyle denkleşiyor ve şarj kutusu kapasitesini ise adeta solluyor. Jabra Elite 65t bize iyi bir kablosuz kulaklığın nasıl olması gerektiğini gösterdiyse, RHA TrueConnect de nasıl daha iyi olunabileceğini gösteriyor.

RHA TrueConnect ile birebir karşılaştırıldığında, Jabra Elite 65t’nin birkaç özellik avantajı bulunmuyor değil. Mesela kullanışlı çevresel gürültü modu ile kullanıcılarına ortam duyarlılığı için yardım ediyor. Ayrıca uygulamasıyla seslere şekil vermek gibi bir faydası da var.

TrueConnect bu özelliklerden mahrum kalmış olabilir ama daha iyi ses kalitesi ve kablosuz gücü sayesinde bu özellikleri çok da aradığımızı söyleyemeyiz. Ayrıca TrueConnect’in, tamamen plastikle kaplı Jabra’nın aksine daha bir üst seviye görüntüsü veriyor.

Artıları

  • Dengeli, ayrıntılı ses
  • Müthiş donanım kalitesi
  • Güvenilir bağlantı

Eksileri

  • Parmak izi mıknatısı
  • Yumuşak düğmeler

Sesi biçimlendirecek uygulama yok

Başa dön tuşu