Rüyalarda Buluşuruz

2014’ün en pahalı 10 otomobili

Korkutucu 0-100 zamanlarını yahut baş döndüren otomotiv teknolojilerini bir kenara koyun. Listemizde yer alan otomobiller, Mona Lisa’nın dört tekerlekli versiyonları…  Mona Lisa’yı evimizin duvarında ağırlayamayacak olmamız, onu görmek istemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Derin bir nefes alın ve listemizdeki sanat eserlerinin tadını çıkarın.

Mclaren P1: 1.1 Milyon $

Doksanların efsanelerinden biri olan F1’in modern yorumu diyebileceğimiz P1, hibrit olarak tasarlanmış bir otomobil. Yani karbonfiber gövdesinin altında hem içten yanmalı bir motor, hem de bir elektrik motoru barındırıyor. 0-100 hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlamak, çok kısa da olsa (14 km) sadece elektrikle yol alabilmek ve 292 km/s hıza 16.8 saniyede çıkmak gibi yetenekleri olduğu doğrudur.

10_McLarenP1

Hennessey Venom Gt: 1.1 Milyon $

Buradaki her şey korkutucu hızlarla ilgili…

Amerika’da yer alan küçük bir firma, dünyanın en hızlı seri üretim aracını hazırlamaya karar verir ve olaylar gelişir… 7 litrelik çift turbolu V8’in ürettiği 1500 bg sayesinde dünyayı yörüngesinden çıkarabilecek kadar kuvvetli olan Venom GT, 0-100 hızlanmasını 2 saniyede tamamladıktan sonra 436 km/s’ye kadar soluksuz hızlanmaya devam edebiliyor.

9_Hennessey-Venom-GT

Zenvo St1: 1.2 Milyon $

Danimarka deyince aklınıza deniz kızı geliyor olabilir ki bu çok normaldir. Fakat eski alışkanlıkları bir kenara koymalı ve deniz kızının yerini Zenvo ST1’e vermeli. Sadece üç tane üretilen otomobil Jeremy Clarkson’ın başını derde sokmasıyla, 3 saniyenin altındaki 0-100 zamanıyla ve korkutucu bakışlarıyla biliniyor.

8_zenvo-st1

Ferrari Laferrari: 1.3 Milyon $

Firmanın kurucusunun adını alan Enzo Ferrari modelinin halefi olan bu araç, doğrudan firmanın ismini taşıyor… Kafanız karıştıysa şöyle açıklayalım: ‘LaFerrari’ İtalyancada ‘the Ferrari’ anlamına geliyor. Bunun sebebi ise, gördüğünüz şeyin Ferrari’deki bütün bilgi ve tecrübeden nasiplenmiş olması…

Bavulunuza doldurduğunuz paralarla bir Ferrari bayiine gidip bu otomobile sahip olabileceğinizi sanmayın çünkü;

1: Hepsi satıldı

2: Hepsi satılmadan önce, Ferrari tarafından belirlenen kişiler bu aracı alma ‘şerefine’ nail olabildi

Evet, dünya üzerinde, 950 bg gücün tadını çıkaran 499 kişi var.

7_Ferrari_LaFerrari

Pagani Huayra: 1.3 Milyon $

Pagani Huayra’nın, ismini hepimizin bildiği bir grip ilacıyla tek ortak yanı, çok az kişi tarafından doğru telaffuz edilebilmesi… Anlamı ‘Rüzgar Tanrısı’ olan Huayra, Türkçemizde ‘vay-ra’ diye okunuyor.

Mercedes AMG departmanı tarafından hazırlanan V12 motoruyla 370 km/s hızı görebilen Huayra, muhtemelen dünyanın en güzel yan aynalarına sahip…

6_pagani-huayra

Koenıgsegg One:1: 2.0 Milyon $

Dünyanın ilk mega otomobiline merhaba deyin. 1 megawatt (1340 bg) gücündeki One:1 sadece 1340 kg ağırlığında ki isminin esprisi de tam olarak burada gizli. 1 kiloya karşılık, bir beygir gücü… Efsane güç/ağırlık oranı sayesinde 402 km/s hıza 20 saniyeden kısa sürede ulaşan otomobilin son hızı ise 439 km/s.

5_koenigsegg-one1

Ferrarı F60 America: 3.2 Milyon $

Olay basit: Amerika’daki 60. yılını kutlamak isteyen Ferrari, F60 modelini üretti ve otomobili Ferrari Kuzey Amerika Yarış Takımı’nın renkleriyle boyadı. Dünyanın en çılgın üstsüzlerinden biri olarak kabul edilen F60’ın kumaş tavanı 120 km/s hıza kadar açılıp kapanabiliyor. İlerleyen yıllarda, koleksiyonerlerin gözdelerinden biri olacağı neredeyse kesin…

4_ferrari-f60-america

Mansory Vivere: Bugatti Veyron: 3.4 Milyon $

Yıllar onun hızından hiçbir şey götüremiyor. Artık neredeyse nostaljik olmaya başlayan Veyron’un burada gördüğünüz versiyonu Bugatti’nin kurucusunun yakın arkadaşlarından birisi olan ve Targa Florio yarışını Bugatti ile iki kez kazanan Legend Meo Constantini için hazırlandı.

W16 motoru ve 1200 bg gücü bir kenara koyarsak, otomobili Fransız yarış rengine boyanmış karbon parçaları ve bazı detaylarındaki Targa Florio haritalarından tanımak mümkün…

3_MANSORY_VIVERE

W Motors Lykan Hypersport: 3.4 Milyon $

Lübnan otomobil endüstrisinin gülüne bakıyorsunuz ki kendisi dört tekerlek üzerinde duran en güzel aletlerden birisi…

Aracın teknik detayları henüz netleşmemiş olsa da, 0-100 hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlanması ve teknolojik açıdan ortalamanın çok üstünde olması bekleniyor.

Şeyhlere duyurulur…

2_Lycan_Hypersport

Lamborghini Veneno: 4.0 Milyon $

Lamborghini gibi bir firmanın 50. yılı için üreteceği otomobilin can yakıcı güzellikte olacağını herkes tahmin edebilir. Şaşırtıcı olan ise, bu gerçeği bildiğimiz halde, Veneno’nun güzelliğine kendimizi kaptırıyor olmamız…

İspanyolcada ‘zehir’ anlamına gelen isminin hakkını 12 silindirli atmosferik motoruyla veren aracın 0-100 hızlanması 2.8 saniye sürüyor. Üstüne üstlük, Veneno’nun üstü açık versiyonu da hazırlandı ki buna en çok Batman sevinmiştir.

Hayaller güzeldir…

1_lamborghini-veneno

Başa dön tuşu